Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Az energia szolgáltatás forradalmát hozhatja el a holland startup cég

Létrehozva:

|

Érdekes kísérletben kezdett egy holland startup, amely lehetővé teszi, hogy extrém esetben akár a szomszédtól vásároljanak a felhasználók áramot, kizárva a körből a közműveket. Egyre több területen terjeszkedik a közösségi gazdaság, Hollandiában például már az elektromos művek vezetése is elkezdheti vakarni a fejét, ugyanis egy startup ezt a szolgáltatást vette célba.

„Jött egy nagyon egyszerű ötlet: miért nem vásárolhatok áramot mondjuk egy olyan gazdálkodótól, akinek szélturbinája van?” – mesélt a kezdetekről a Vandebron négy alapítójának egyike, Remco Wilcke.

„Utánanéztünk a dolognak és kiderült, hogy az ötlet ugyan egyszerű, a megvalósítás ennél már kissé összetettebb” – tette hozzá a holland férfi.

A dolog lényege, hogy a fogyasztó regisztrál az oldalon, bejelöli, milyen típusú szerződést szeretne kötni (egy és három éves között lehet választani), és mennyi áramra van szüksége, majd választhat az előállítók közül, akik természetesen a bemutatkozó oldalukon minden fontos részletet feltüntetnek magukról.

Bernard és Karin Kadijk például Hollandia északi részén élnek. Egyetlen szélturbinájuk van, ami 600 háztartásnak elegendő áramot termel. Jelenleg kilowattóránként 69 forintért árulják. Ha szeretnénk velük üzletet kötni, megadjuk a nevünket, címünket, és az üzlet két percen belül megköttetik.

Advertisement

A Vandebron szerint az üzleten az előállító és a fogyasztó is nyer, előbbi azért, mert magasabb árat kérhet, hiszen nincs rászorulva a közművekre, amelyek értelemszerűen megpróbálják leszorítani a felvásárlási árakat, a fogyasztók pedig azért, mert nem kell egy csomó, a közművek által beépített járulékos költséget kifizetniük. Az oldal nem számít fel az eladott mennyiség után külön díjat, csak egy havi kb. 3000 forintos előfizetési díjat mindkét fél részére.

„Mindez azt jelenti, hogy elérhetőbb lett a megújuló energia, és érdemesebb is befektetni” – mondta egy másik alapító, Aart van Veller, aki társaival együtt úgy véli, a közműszolgáltatók abban érdekeltek, hogy minél több egységet adjanak el és számlázzanak ki, ami rontja az energiahatékonyságot. Ezzel szemben a Vandebronnak az az érdeke, hogy a fogyasztók minél több energiát és pénzt spóroljanak, mert így több lesz a felhasználójuk.

Jelenleg 12 termelő regisztrált az oldalra, ők összesen mintegy 20 ezer háztartást képesek ellátni árammal, de Aart van Veller úgy véli, ez a szám akár egymillióra is nőhet. A dolognak van közösségi vonatkozása is, hiszen a vevők személyhez tudják kötni a vásárlást. Nemrégiben Bernard és Karin Kadijk például nyílt napot tartott, ahol mintegy 100 vásárlójuk jelent meg. Kicsit olyan ez, mint amikor az ember a kedvenc sarki zöldségeséhez megy, ott is kialakul bizonyos kapcsolat egy idő után.

Hollandul tudók előnyben:

A nagy kérdés persze az, hogy megjelenhetnek-e máshol is a Vandebronhoz hasonló startupok. Hollandia abból a szempontból mindenképpen előnyben van, hogy az energiapiacon erős a dereguláció, azaz könnyebb belépni a kisebb függetleneknek is.

Advertisement

Ugyanakkor egy jó példa és működőképes modell miért ne terjedhetne el máshol is?

forrás: kozossegereje.blog.hu

1 Comment

1 Comments

  1. Grego

    2015-01-11 at 10:34

    Hogyan jut el a fogyasztóig a villamos energia a meglévő villamos hálózat bevonása nélkül? Direktbe bekábelezik, ezt ésszerűtlennek tartom. A villamosenergia előállító fizet a megtermelt kW/h óra arányában hálózatterhelési díjat azon szolgáltatónak aki eljuttatja a villamos energiát az ügyfelei részére? Ez valahogy kimaradt a cikkből.

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Helyi valuta, közösségi fogyasztás – lehet-e ez a jövő energiája?

A Rosières naperőművel a cél az volt, hogy a lehető legkisebb legyen az ökológiai lábnyom.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egyedi gazdasági modelljével tűnik ki a fotovoltaikus erőművek közül a délközép-franciaországi Haute-Loire megyében található, 300 kWp névleges teljesítményű Rosières naperőmű – számol be a PV Magazine. A létesítmény egy korábbi hulladéklerakó helyén épült, és ötvözi a kollektív sajátfogyasztást és az áram helyi pénznemben történő értékesítését. A termelés körülbelül 10%-át a helyi hulladékgazdálkodási vállalat, a SICTOM Emblavez-Meygal és a Puy-en-Velay városi terület fogyasztja el, az arány más helyi szereplők későbbi csatlakozásával még növekedhet. A legnagyobb újítás a felesleges villamos energia értékesítésében rejlik, az energiát a Haute-Loire térségben forgalomban lévő lien nevű helyi valutában vásárolja meg az Energie d’Ici hatóság és energiaszolgáltató. „Az energia helyi pénznemben történő fizetésével ez a projekt elősegíti a rövid ellátási láncokat, mind gazdasági, mind energetikai szempontból” – mondta Yann Petroff lien-koordinátor. „Ez egy nagy lépés egy rugalmasabb, a helyi közösségekben mélyebben gyökerező rendszer felé” – nyilatkozta, hozzátéve, hogy ez egy egyedülálló módja az értékmegosztással és a helyi gazdasági előnyökkel kapcsolatos gondolkodásban.

További érdekesség, hogy a 736 fotovoltaikus panel nyers fa szerkezetekre van felszerelve, amelyek fenntarthatóan kezelt helyi erdőkből származnak, elkészítésükért pedig a Mecowood cég felelős. Ez a megoldás, amely nem igényel földmunkát vagy betont, lehetővé teszi a rehabilitált területen történő visszafordítható integrációt.

A projektet az ERE43, egy helyi kollektív érdekű szövetkezet (SCIC) fejlesztette ki, a finanszírozást a Nef, egy szakembereket és magánszemélyeket tömörítő banki szövetkezet hiteleiből oldották meg. „A projektet úgy terveztük, hogy ökológiai lábnyomát minimálisra csökkentsük, miközben a helyi előnyöket maximalizáljuk” – mondta Jacques Villevieille, az ERE42 vezetője. „Az Énergie d’ici részvétele és a lien felhasználása tovább erősíti elkötelezettségünket a szolidaritáson alapuló energiamodell iránt” – emelte ki. A különleges naperőművet május 24-én avatják fel.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák