Zöld Energia
Az energia szolgáltatás forradalmát hozhatja el a holland startup cég

Érdekes kísérletben kezdett egy holland startup, amely lehetővé teszi, hogy extrém esetben akár a szomszédtól vásároljanak a felhasználók áramot, kizárva a körből a közműveket. Egyre több területen terjeszkedik a közösségi gazdaság, Hollandiában például már az elektromos művek vezetése is elkezdheti vakarni a fejét, ugyanis egy startup ezt a szolgáltatást vette célba.
„Jött egy nagyon egyszerű ötlet: miért nem vásárolhatok áramot mondjuk egy olyan gazdálkodótól, akinek szélturbinája van?” – mesélt a kezdetekről a Vandebron négy alapítójának egyike, Remco Wilcke.
„Utánanéztünk a dolognak és kiderült, hogy az ötlet ugyan egyszerű, a megvalósítás ennél már kissé összetettebb” – tette hozzá a holland férfi.
A dolog lényege, hogy a fogyasztó regisztrál az oldalon, bejelöli, milyen típusú szerződést szeretne kötni (egy és három éves között lehet választani), és mennyi áramra van szüksége, majd választhat az előállítók közül, akik természetesen a bemutatkozó oldalukon minden fontos részletet feltüntetnek magukról.
Bernard és Karin Kadijk például Hollandia északi részén élnek. Egyetlen szélturbinájuk van, ami 600 háztartásnak elegendő áramot termel. Jelenleg kilowattóránként 69 forintért árulják. Ha szeretnénk velük üzletet kötni, megadjuk a nevünket, címünket, és az üzlet két percen belül megköttetik.
A Vandebron szerint az üzleten az előállító és a fogyasztó is nyer, előbbi azért, mert magasabb árat kérhet, hiszen nincs rászorulva a közművekre, amelyek értelemszerűen megpróbálják leszorítani a felvásárlási árakat, a fogyasztók pedig azért, mert nem kell egy csomó, a közművek által beépített járulékos költséget kifizetniük. Az oldal nem számít fel az eladott mennyiség után külön díjat, csak egy havi kb. 3000 forintos előfizetési díjat mindkét fél részére.
„Mindez azt jelenti, hogy elérhetőbb lett a megújuló energia, és érdemesebb is befektetni” – mondta egy másik alapító, Aart van Veller, aki társaival együtt úgy véli, a közműszolgáltatók abban érdekeltek, hogy minél több egységet adjanak el és számlázzanak ki, ami rontja az energiahatékonyságot. Ezzel szemben a Vandebronnak az az érdeke, hogy a fogyasztók minél több energiát és pénzt spóroljanak, mert így több lesz a felhasználójuk.
Jelenleg 12 termelő regisztrált az oldalra, ők összesen mintegy 20 ezer háztartást képesek ellátni árammal, de Aart van Veller úgy véli, ez a szám akár egymillióra is nőhet. A dolognak van közösségi vonatkozása is, hiszen a vevők személyhez tudják kötni a vásárlást. Nemrégiben Bernard és Karin Kadijk például nyílt napot tartott, ahol mintegy 100 vásárlójuk jelent meg. Kicsit olyan ez, mint amikor az ember a kedvenc sarki zöldségeséhez megy, ott is kialakul bizonyos kapcsolat egy idő után.
Hollandul tudók előnyben:
A nagy kérdés persze az, hogy megjelenhetnek-e máshol is a Vandebronhoz hasonló startupok. Hollandia abból a szempontból mindenképpen előnyben van, hogy az energiapiacon erős a dereguláció, azaz könnyebb belépni a kisebb függetleneknek is.
Ugyanakkor egy jó példa és működőképes modell miért ne terjedhetne el máshol is?
forrás: kozossegereje.blog.hu

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Zöld Energia
Mikrohálózatok hidrogénnel, megérkezett a jövő energiatárolási megoldása!
Egy németországi ipari szakkiállításon fogják bemutatni a HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformot.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Március végén, a Hannover Messe nevű ipari szakkiállításon tervezi bemutatni új, HyGrid nevű hidrogén-mikrohálózati platformját a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology (Fraunhofer IWU)– számol be a PV Magazine. A kutatók szerint a megközelítés segíthet a kórházak, az elzárt, vidéki területek és a háború sújtotta régiók energiaellátásában. A kutatók szerint az ilyen mikrohálózatok decentralizált energiaellátási megoldást kínálnak, amely életképes megközelítést jelentene Németországban. Ezek az önfenntartó rendszerek villamos energiát hasznosítanak, a szükség esetén kifejezetten nagy mennyiségű energia tárolást pedig zöld hidrogénnel valósítják meg. A Fraunhofer IWU csapata évek óta dolgozik a Reference Factory H2 nevű kezdeményezésen, amelyben a fókusz az elektrolizáló készülékek és üzemanyagcellák hatékony gyártási folyamatainak fejlesztésén van. Az intézet jelenleg sportközpontok és kórházak számára tervezi a kezdeti rendszerkoncepciókat. A kutatók szerint a kórházak teljes mértékben kihasználhatják a hidrogén-mikrohálózatokat, mivel az elektrolízis során oxigén keletkezik, amelyet technikai oxigénként, illetve víztisztításra és fertőtlenítésére lehetne használni.
A HyGrid platform központi elemét, a HyVentus nevű elektrolizáló egységet a Reference Factory H2 keretében fejlesztették ki ipari partnerek támogatásával. A Fraunhofer szerint a HyGrid egy költséghatékony, tartós mikrohálózati megoldást kínál, amelyet akár a háború sújtotta Ukrajnában is alkalmazhatnának a következő tél során. A szakértők úgy vélik, a könnyen telepíthető és skálázható rendszer a háború sújtotta régiókban és más, ellátási problémákkal küzdő régiókban néhány kilowattól több száz kilowattig terjedő tartományban kínálhat energiatárolási megoldást. A HyGrid kórházak, vállalkozások, iskolák vagy elzárt vidékek számára egyaránt megoldást kínálhat.
A platform részletesen a Hannover Messén ismertetik majd. A világ egyik legnagyobb, évi 100-200 ezer embert vonzó ipari szakkiállítását 2025-ben március 31. és április 4. között fogják megrendezni.
Kép: Reference Factory.H2
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó8 óra telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
Grego
2015-01-11 at 10:34
Hogyan jut el a fogyasztóig a villamos energia a meglévő villamos hálózat bevonása nélkül? Direktbe bekábelezik, ezt ésszerűtlennek tartom. A villamosenergia előállító fizet a megtermelt kW/h óra arányában hálózatterhelési díjat azon szolgáltatónak aki eljuttatja a villamos energiát az ügyfelei részére? Ez valahogy kimaradt a cikkből.