Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén-projekt kompresszora

A napokban készítik elő a beépítéshez az egyik legjelentősebb hazai ipari zöldhidrogén-projekthez, az Akvamarinhoz alkalmazott hidrogénkompresszort a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzemében – közölte a társaság.

Létrehozva:

|

Az MVM csoport tagjaként a Magyar Földgáztároló Zrt. négy földalatti gáztárolójából a kardoskútit vonja be egy kísérleti projektbe, az Akvamarinba, amelynek keretében egy 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló és nyomásfokozó rendszer, a hozzá tartozó hidrogéngáz-előkészítő, nagynyomású tartályos gáztároló és a hidrogént a földgázba keverő, adagoló technológia épül ki. Az elektrolizáló által előállított hidrogén egyrészt földgázba keverve a Magyar Földgáztároló Zrt. saját gázmotorjaiban, kazánjaiban hasznosul, így csökkentve a technológia szén-dioxid-kibocsátását. Másrészt a közvetlen energetikai felhasználáson túl cél az is, hogy ipari méretű kísérletet folytassanak a hidrogén föld alatti gáztárolóban  100 bar feletti nyomáson történő hosszú távú tárolására. Eközben vizsgálni fogják a nagynyomású hidrogén hatását a felszíni technológiai berendezésekre, a helyi gázhálózatra, a föld alatti gáztároló geológiai szerkezetére.

A 2021 tavaszán elfogadott magyar hidrogénstratégia egyik fontos célja, hogy a hazai földgáztartalékhoz 5-10 százalékos mértékben zöld hidrogént keverjenek. Ez nem módosítja a lakossági földgáz fizikai jellemzőit, ugyanakkor jótékony hatással bír az ország energiafüggőségének csökkentésére és karbonsemlegességi céljainak elérésére. A beruházás kettős eredménnyel kecsegtet. Egyrészt a földgáz-infrastruktúrában tárolt, továbbított hidrogénről értékes műszaki információk származhatnak, másfelől a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásához is hozzájárul. A csúcsidőn kívül termelt villamos árammal elektrolizált hidrogén eltárolható és később  ismét villamos árammá alakítható. A hidrogénkompresszor a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzeméből kerül majd a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti telephelyére, ahol az Akvamarin hidrogéntermelő és -tároló beruházás létesül. Kopasz Fabiola, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóhelyettese elmondta: a kardoskúti fejlesztésből a Ganzair által megpályázott és elnyert beruházás értéke 1,8 milliárd forint.

A beszállító, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egyúttal nagy erőkkel fejleszti kiskunhalasi bázisát, amely idővel sorozatgyártásra is alkalmas lehet, amivel hozzájárul a megújuló energiaforrások részarányának növeléséhez a magyar energiamixben. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a csaknem száz munkavállalót foglalkoztató kiskunhalasi Ganzair Kompresszortechnika Kft. árbevétele 2021-ben közel 4,5 milliárd forintra nőtt az előző évi 3,9 milliárd forintról, amelynek közel negyede exportértékesítésből származott. A vállalkozás adózott eredménye ugyanebben az időszakban 618 millió forintról 403 millió forintra csökkent.

 

mti

Advertisement

Zöld Energia

A napelemek megtérülése múlik ezen a rendszer tartozékon

Folyamatosan fejlődik a napelemek rögzítési technológiája, ami elősegíti, hogy egyre szélesebb körben használhassák őket.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Will White napelemipari szakértő a PV Magazine oldalán mutatja be az Egyesült Államok piacának helyzetét, illetve azt, hogy a bővülésben milyen szerep jut a különféle napelemrögzítő rendszereknek. Mint írja, az ország napenergia-piaca dinamikusan fejlődik: 2024-ben közel 50 GW új kapacitást telepítettek, ami 21%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A trend előreláthatóan 2025-ben is kitart, a Solar Energy Industries Association (SEIA) szerint pedig 2035-re Amerika elérheti az 500 GW-os kapacitást. A növekedés fő mozgatórugói a mesterséges intelligenciához kapcsolódó adatközpontok energiaigénye, illetve a villamosítás terjedése. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb figyelem irányul a napelemes rendszerek hatékonyságára, tartósságára és biztonságára.

A napelemek terjedésével együtt az tartórendszerek is gyors fejlődésen mentek keresztül, ennek köszönhetően ma már rengeteg igénynek megfelelnek, talajra, tetőre, falra, vízre és gépkocsibeállókra is telepíthetőek. Ezek a rendszerek a teljes projektköltség körülbelül 10%-át teszik ki, és elsődleges szerepük a panelek optimális elhelyezése a termelés maximalizálása érdekében.

A gyártók folyamatosan fejlesztik a könnyebb, gyorsabban telepíthető és időjárásálló rögzítési megoldásokat, jellemzően alumíniumból vagy lágyacélból. Az új rendszerek lehetővé teszik az állítható dőlésszöget, ezáltal növelve a hatékonyságot. Az új eszközök, így a modulemelők egyszerűsítik a telepítést, csökkentik a fizikai megterhelést és növelik a biztonságot, egyben mérsékelve a munkaidőt és költségeket.

A speciális igények – például úszó rendszerek vagy agrofotovoltaikus alkalmazások – külön megoldásokat kívánnak. A lebegő napelemek korrózióálló anyagokat és könnyű szerkezeteket használnak, míg az agrofotovoltaikus eszközökben magasabb tartókat alkalmaz, hogy lehetővé tegyék a mezőgazdasági tevékenységet is.

A kereskedelmi és ipari szektorban egyre elterjedtebbek a gépkocsibeállók fölé épített rendszerek, amelyek egyszerre termelnek áramot és biztosítanak árnyékot. A modern szerelőkereteket már úgy tervezik, hogy megfeleljenek az erős szél, hóterhelés és földrengés által támasztott követelményeknek is.

Advertisement

Will White szerint ahhoz, hogy a napenergia-ipar élvonalában maradjanak, a piaci szereplőknek követniük kell a technológiai újításokat, illetve meg kell felelniük a folyamatosan változó szabályozási környezetnek. A fejlett szerelési és állványrendszerek elengedhetetlenek a hosszú távon megbízható, biztonságos és hatékony napelemes létesítmények kialakításához.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák