Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Beépítésre kész az első magyar ipari zöldhidrogén-projekt kompresszora

A napokban készítik elő a beépítéshez az egyik legjelentősebb hazai ipari zöldhidrogén-projekthez, az Akvamarinhoz alkalmazott hidrogénkompresszort a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzemében – közölte a társaság.

Létrehozva:

|

Az MVM csoport tagjaként a Magyar Földgáztároló Zrt. négy földalatti gáztárolójából a kardoskútit vonja be egy kísérleti projektbe, az Akvamarinba, amelynek keretében egy 2,5 megawatt összteljesítményű elektrolizáló és nyomásfokozó rendszer, a hozzá tartozó hidrogéngáz-előkészítő, nagynyomású tartályos gáztároló és a hidrogént a földgázba keverő, adagoló technológia épül ki. Az elektrolizáló által előállított hidrogén egyrészt földgázba keverve a Magyar Földgáztároló Zrt. saját gázmotorjaiban, kazánjaiban hasznosul, így csökkentve a technológia szén-dioxid-kibocsátását. Másrészt a közvetlen energetikai felhasználáson túl cél az is, hogy ipari méretű kísérletet folytassanak a hidrogén föld alatti gáztárolóban  100 bar feletti nyomáson történő hosszú távú tárolására. Eközben vizsgálni fogják a nagynyomású hidrogén hatását a felszíni technológiai berendezésekre, a helyi gázhálózatra, a föld alatti gáztároló geológiai szerkezetére.

A 2021 tavaszán elfogadott magyar hidrogénstratégia egyik fontos célja, hogy a hazai földgáztartalékhoz 5-10 százalékos mértékben zöld hidrogént keverjenek. Ez nem módosítja a lakossági földgáz fizikai jellemzőit, ugyanakkor jótékony hatással bír az ország energiafüggőségének csökkentésére és karbonsemlegességi céljainak elérésére. A beruházás kettős eredménnyel kecsegtet. Egyrészt a földgáz-infrastruktúrában tárolt, továbbított hidrogénről értékes műszaki információk származhatnak, másfelől a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásához is hozzájárul. A csúcsidőn kívül termelt villamos árammal elektrolizált hidrogén eltárolható és később  ismét villamos árammá alakítható. A hidrogénkompresszor a Ganzair Kompresszortechnika Kft. kiskunhalasi üzeméből kerül majd a Magyar Földgáztároló Zrt. kardoskúti telephelyére, ahol az Akvamarin hidrogéntermelő és -tároló beruházás létesül. Kopasz Fabiola, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóhelyettese elmondta: a kardoskúti fejlesztésből a Ganzair által megpályázott és elnyert beruházás értéke 1,8 milliárd forint.

A beszállító, a Ganzair Kompresszortechnika Kft. egyúttal nagy erőkkel fejleszti kiskunhalasi bázisát, amely idővel sorozatgyártásra is alkalmas lehet, amivel hozzájárul a megújuló energiaforrások részarányának növeléséhez a magyar energiamixben. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a csaknem száz munkavállalót foglalkoztató kiskunhalasi Ganzair Kompresszortechnika Kft. árbevétele 2021-ben közel 4,5 milliárd forintra nőtt az előző évi 3,9 milliárd forintról, amelynek közel negyede exportértékesítésből származott. A vállalkozás adózott eredménye ugyanebben az időszakban 618 millió forintról 403 millió forintra csökkent.

 

mti

Advertisement

Zöld Energia

Percek alatt telepíthető napelemes rendszer? Piacra dobták!

A Fly Solartech Solutions Srl bemutatta új, 60 cellás, 17,87%-os hatásfokú TOPCon erkélynapelemét, mely 300 wattos mikroinverterrel kapható.

Létrehozva:

|

Szerző:

Új, 60 cellás TOPCon erkélynapelemet mutatott be az olaszországi székhelyű Fly Solartech Solutions Srl – számol be a PV Magazine. A termék teljesítmény-átalakítási hatásfoka 17,87 százalék, hőmérsékleti együtthatója pedig mínusz 0,27 százalék Celsius-fokonként. A vállalat a paneleket 300 wattos, CEI-021 tanúsítvánnyal rendelkező mikroinverterekkel kínálja, amelyek 96,5 százalékos csúcshatásfokkal rendelkeznek. A könnyen telepíthető, de kis teljesítményű erkélynapelemek sok országban egyre népszerűbbek, hazánkban viszont használatuk egyelőre tiltott. Ez rövidesen megváltozhat: a kormány által az Európai Bizottságnak beadott helyreállítási terve alapján hamarosan itthon is zöld utat kaphat a technológia. A Fly Solartech szerint új modulja kevesebb mint tíz perc alatt telepíthető. A 350 wattos panel 60 nagy hatásfokú, teljes fekete M6 TOPCon cellából áll, és az észak-olaszországi Udine tartományban, Tolmezzóban található gyárban készítik. Az iCarus modulok mérete 165-szor 197-szer 31 milliméter, tömegük pedig 7,6 kilogramm. A panelek tükröződés- és karcolásgátló kompozit anyaggal vannak bevonva.

Az új napelemek IP68-as csatlakozódobozzal rendelkeznek, és 25 év teljesítmény-, illetve öt év termékgaranciával rendelkeznek. Egy 2,35 kilogrammos, 300 wattos, CEI-021 tanúsítvánnyal bíró, 96,5 százalékos csúcsteljesítményű mikroinverterrel és IP67-es burkolattal együtt kerülnek forgalomba.
A rögzítés egy ferde alumínium szerkezetből, valamint egy korlátra történő függőleges rögzítésre szolgáló struktúrából áll. Ezen kívül a felhasználóbarát alkalmazás lehetővé teszi a napi termelés és a megtakarítások nyomon követését. A Fly Solartech Solutions Srl székhelye az olaszországi San Daniele del Friuliban található, a cég egy 40 megawattos gyár tulajdonosa és üzemeltetője Tolmezzóban. A vállalat könnyű, henger alakú napelemeket is kínál, amelyeket különböző méretű, fotovoltaikus üzemű lámpaoszlopokba lehet beépíteni.

 

Kép: Fly Solartech Solutions Srl

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!