Design
Csuklóra szerelt hűtőborda váltja le a légkondit
Véget érhetnek a légkondinál vívott harcok, amikor az egyik kolléga 15 fokra állítaná a termosztátot, a másik pedig sállal és kabáttal védené meg magát az extrém irodai időjárás kellemetlen hatásaitól. Az MIT mérnökei azt a megoldást találták ki, hogy inkább az embereket hűtik le, és nem az őket körülvevő levegőt.
A különböző testrészeink helyi hűtése nagyban befolyásolja a hőérzetünket, és nagy hangsúly van az érzékelésen – mondta Sam Shames, az újfajta hűterendszer egyik fejlesztője. Amikor egy hideg tárgyat szorítunk a testünkhöz, vagy beleugrunk egy hűvösebb vizű tóba, a testünk egy idő után alkalmazkodik, és nem érzi a környezetet hidegnek.
Wristify nevű eszközük egy hőelektromos karkötő, amely a testhőmérsékletünket hideg vagy meleg impulzusokkal befolyásolja – attól függően, hogy éppen mire van szükségünk. A prototípus az MIT egyik háziversenyén tízezer dollárt nyert, amiből folytatni tudják a fejlesztést. A boltokba szánt eszköznek nemcsak jól kell hűtenie, de szépnek is kell lennie, hogy az emberek hajlandók legyenek hordani.
Környezetvédelmi ügy
A légkondi kérdése túlmutat az irodai harcokon: az Egyesült Államokban az energiahasználat 16,5 százaléka megy el a lakások és irodák hőmérsékletének szabályozására. Kínában, Indiában és Brazíliában, ahol az időjárás miatt igény biztosan lenne a légkondikra, még csak most kezd felzárkóznia a lakosság. Az USA-ban 2007-ban a lakások 87 százalékában volt légkondi, míg Brazíliában csak 11 százaléknak, Indiában pedig 2 százaléknak.
Ha meg akarjuk előzni a globális klíma felmelegedését, akkor érdemes elgondolkodni, hogy miként klimatizáljuk a lakásokat, illetve az embereket.
forrás: index.hu
Design
Megnyílt a Mol új székháza
Megnyílt a Mol Campus, a vállalat új székháza Budapesten, a Kopaszi-gát mellett; az épületben 2500 ember dolgozik majd a cég növekedésén, mert biztosítani kell Magyarország energiaellátását – mondta a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a megnyitó ünnepségen, csütörtökön.
Hernádi Zsolt hozzátette, az épületet a Foster + Partners és magyarországi partnere, a Finta Stúdió tervezte. A belsőépítészeti megoldásokat a Kinzo és a Minusplus tervező és designer iroda dolgozta ki. A kivitelezésért pedig a Market Építő Zrt. felelt. Emlékeztett, 2016-ban azért döntöttek úgy, hogy új saját tulajdonú székházat építenek, mert hittek a jövőben. Hozzátette, a Campus a jövő generációinak készült, az épület azt üzeni: “a Mol itt volt, itt van itt is lesz a következő évtizedekben”. Kiemelte, a Mol Magyarország első olyan zászlóshajója, amely külföldön is sikereket tudott felmutatni. Ma már a régió meghatározó iparvállalata. A Mol-csoport a világ 21 országában van jelen. Ugyanakkor jelezte, bármennyire is nemzetközi a cég “itthon otthon van”, mert a Mol magyar multiként úgy döntött, hogy Budapesten építkezik, itt építik meg a jövő irodaházát. Hernádi Zsolt arra is kitért, hogy az üzemanyag fronton elszabadult káoszt valamennyire sikerült csillapítani, szerdán már 30 százalékkal csökkent a fogyasztás az elmúlt napokhoz képest, de még nem állt helyre a rend.
Ratatics Péter, a vállalatcsoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatója közölte, a Campus 143 méter magas, nettó alapterülete 86 ezer négyzetméter. Az MTI kérdésére elmondta, az új székház felépítését a Mol saját forrásból finanszírozta, a beruházás értékét azonban üzleti titokra hivatkozva nem hozta nyilvánosságra. Azt azonban megjegyezte, hogy a Campus a Magyarországon felépülő irodaházaknál nagyjából 20 százalékkal magasabb értéket képvisel. A megnyitót követően a történelmi egyházak XI. kerületi képviselői megáldották a Mol Campust.
A helyszínen kiadott közlemény szerint a Mol Campus Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrészében, a BudaParton épült fel. A Mol 2500, eddig 9 különböző telephelyen dolgozó kollégáját költözteti az új székházba. Hozzátették, az olyan innovatív megoldásoknak köszönhetően, mint az épületen található 900 négyzetméternyi napelem, valamint a geotermikus energiát használó hűtési és fűtési rendszer a Mol Campus a legszigorúbb fenntarthatósági elvárásokat is teljesíti.
Kép: MTI/Balogh Zoltán
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés