Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Dunaferr: kokszhiány miatt leálltak a nagyolvasztók, ami a teljes gyár leállásához vezethet

Az egyik nagyolvasztó hetekkel ezelőtti leállítása után, múlt pénteken a Dunaferr arra kényszerült, hogy leállítsa a másik nagyolvasztóját is, mert a termeléshez szükséges koksz beszállítását évtizedek óta végző partner, a Donau Brennstoffkontor GmbH (DBK) váratlanul megtagadta a szállítást – közölte a társaság a honlapján.

Létrehozva:

|

A közlemény szerint a koksz, mint nélkülözhetetlen alapanyag hiánya miatt bekövetkezett kényszerű leállás azt jelenti, hogy jelenleg nincs lehetőség nyersvas- és acélgyártásra a cégnél. Az írták, a cégcsoport túlélésére az egyetlen esély, hogy a termelést fenn tudja tartani és rövid távon újra tudja indítani a nagyolvasztóit, ehhez pedig a megfelelő mennyiségű és minőségű koksz beszállítására van szükség egy héten belül. Hozzátették, hogy a hosszabb leállás – elsősorban az újraindulás műszaki kockázatai és költségei miatt – ellehetetlenítené a Dunaferr működését.

A cég szerint közép- és hosszabb távon az állami beavatkozás jelentheti az egyetlen megoldást az egyik legnagyobb, 4500 munkavállalót foglalkoztató magyar iparvállalat túlélésére “az iparági krízishelyzetben”. Emlékeztettek arra, hogy a kormányzat elkezdte a nagy iparvállalatok számára is segítséget jelentő támogatás kereteinek kidolgozását, a gyármentő program elsősorban az energiaár csökkentő intézkedések és bértámogatások, valamint adókedvezmények, vagy a konkurensek által külföldről behozott termékekre kivetett magasabb “védővámok” útján segíthetné a Dunaferrt. Hangsúlyozták, hogy a tulajdonosi viszonyok rendezetlensége ellenére a cégcsoport számos partneri megállapodás révén biztosította működését és finanszírozását az elmúlt két évben, azonban az ukrán-orosz háború, az Európát sújtó energiaválság, valamint a logisztikai nehézségek mára olyan helyzetbe sodorták, amellyel a társaságcsoport egyedül képtelen megbirkózni. A nyilvánosan elérhető legfrissebb, 2021-ben közzétett 2019-es beszámoló szerint az ISD Dunaferr Zrt. a 2019-es üzleti évben 289 milliárd forint nettó árbevétel mellett 54 milliárd forintos veszteséget realizált.

 

mti

Zöldinfó

Megfelelő lépésekkel csökkenthetőek a vállalatok energiaterhei

A jelenlegi energiaár ingadozást előnyükre is fordíthatják a vállalatok.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egyre szélesebb körben terjed hazánkban is a megújuló energiaforrások felhasználása. A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencia előadói a fenntarthatóság mellett arról is említést tettek a rendezvényen, hogy a megfelelő műszaki és jogi feltételek kihasználásával a fogyasztók előnyükre is fordíthatják a jelenlegi energiahelyzetet, írta a portfolio.hu. Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője szerint a villamosenergia-árak szinte napról napra, de akár még napszakról napszakra is képesek változni. Más tartományokról beszélhetünk egy nyári időszak nappali óráiban és más végletekbe megy át a sötétedés utáni idő. Az igen magas energiaárak mellett megemlítette a rendszerhasználati díjat is, amely még több terhet jelent, hiszen ez teszi ki a számla nagyobb részét.

Mikor nem szükséges fizetni?

Saját telephelyen létesített naperőműnél például nincs rendszerhasználati díj, míg a fogyasztást elsősorban tárolási kapacitások bevonásával lehet optimalizálni – emelte ki Berényi Gábor azt a fontos részletet, amelynek segítségével enyhíteni tudnak terheiken a vállalatok. A saját naperőmű és tároló komoly bevételi forrássá alakítható már a hálózat számára történő rendelkezésre bocsátással, amit érdemes kihasználni – tette hozzá. A kulcs továbbra is a hálózattal való együttműködésben rejlik.

A változások arra késztetnek bennünket, hogy olyan működési módokat gondoljunk újra, amelyekről azt hittük, hogy jól szolgálnak bennünket. Ezt az alkalmazkodási képességet kell erősítenünk, és belülről jövővé alakítanunk, hogy ne csupán a jogszabályok kényszere alatt cselekedjünk – mutatott rá Buru Éva, a Moore Hungary ESG Advisory Directora.

Nem csak a napelemek jelentik a megoldást?

Advertisement

Nagy Zsuzsa, az E.ON Energiamegoldások Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy nagyon sok cégvezető a napelemeken túl nem lát más megoldást. Olyan villamosenergia-ellátási konstrukciók létrehozására van szükség, amelyek esetében a telephelyeket gyártásra is lehet használni és nem csak napelemparkként.

Az energiát ott kell megtermelni, ahol fel is használják

Egy új gép megvásárlása esetén az egyik kulcskérdést a fogyasztása jelenti. Egy naperőmű telepítéséhez alapos tervezés szükséges, és az elkövetkezendő években is számos feladattal kell számolni, amiknek tisztázásáról érdemes egy szakemberrel előre egyeztetni.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák