

Zöld Közlekedés
Elektromos izomautót mutatott be a Dodge
A Dodge Charger Daytona modellje igazi izomautó hatását kelti, pedig egy elektromos járműről van szó.
A Dodge autógyár jól ismert bivalyerős modelljeiről. Úgy tűnik, a fosszilis energiahordozók elhagyása és a zöld közlekedés kora még nem jelenti azt, hogy a vállalatnak fel kellene hagynia a zajos, erős kocsik gyártásával. A Dodge a közelmúltban egy olyan autó tervét mutatta be, amely a hagyományos modellek erőfitogtató sajátosságait utánozza – számol be a CNN alapján az ökodrive.hu.
A Charger és a Challenger gázüzemű izomautóinak gyártása 2023-ban ér véget. A most ismertetett Dodge Charger Daytona SRT egy olyan modellre hasonlít, amely 2024-től lesz kapható. A kocsi a Hornet nevű kis SUV-hoz fog csatlakozni, ezen plug-in hybrid már idén forgalomba kerülhet. A Charger Daytona-hez kipufogók és váltók is tartoznak. Bár egy elektromos autónak egyikre sem lenne szüksége, a megcélzott vásárlók azonban nem feltétlenül a szükségességet keresik. Tim Kuniskis, a Dodge vezérigazgatója szerint ezek az ügyfelek izgalomra vágynak. A Charger Daytona mély, dübörgő hangot ad ki, amely leginkább egy nagyfeszültségű elektromos berendezés zajához hasonlít. A hangokat a legtöbb e-autóval ellentétben nem hangszórók bocsátják ki, hanem a belső, terelőlemezes és kamrákkal ellátott csöveken átáramló levegő. A légimpulzusok, illetve a keletkező zaj a sebességtől függ. A modell akár 126 decibeles hangot is létrehozhat, ez már kifejezetten kellemetlen a fül számára.
A legtöbb elektromos autó egysebességes, ennek oka az, hogy a motorok még nagyon alacsony fordulatszámon is teljes vonóerőt biztosítanak. A tervezők viszont úgy gondolták, a Charger Daytona lehetséges használói hiányolnák a váltás élményét. A vállalat szerint a modell minden fontosabb tulajdonságot tekintve gyorsabb lesz a Dodge Challenger Hellcatnél. A benzinmotoros, hátsókerék-meghajtású, kompresszoros Hellcat 3,7 másodperc alatt képes 100 kilométer per órára gyorsulni. A Charger Daytona keskeny, szögletes orrával és sötét színével az 1968-as Chargerre emlékeztet. A gyártó egyelőre nem jelentette be, hogy mennyibe fog kerülni az autó, illetve hogy mikortól lesz elérhető a piacon.

Zöld Közlekedés
Befejeződött a tesztüzem – jól vizsgázott a forgalomban az új magyar elektromos midibusz
Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a legújabb magyar elektromos midibusz.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Ez volt az első alkalom, hogy menetrendszerinti járatként közlekedett az új e-busz, a város minden pontján találkozhattak vele az utasok. A GANZ-SOR voltaképpen hazai terepen volt, hiszen a bajai GTKB Kft.-nél magyar mérnökök, régi Ganz-osok fejlesztették ki a jármű szívét, az elektromos hajtást, valamint a szoftverfejlesztési feladatokat is ők látták el. Jól vizsgázott az új hazai elektromos midibusz. A magyar-cseh együttműködésben megvalósult GANZ-SOR EBN8 az eredetileg tervezett három hét helyett öt héten keresztül rótta Baja útjait. A tesztüzem alatt a jármű 5800 kilométert tett meg, nagyjából 8000 utast szállított menetrend szerint. Baján a tömegközlekedés ingyenes, így az utasoknak nem kell jegyet váltaniuk a járatokra. A midibuszt minden járaton és útvonalon kipróbálhatták a közlekedők és az üzemeltető sokrétű tapasztalatokat gyűjthetett.
Ez volt a busz első éles bevetése, valódi személyforgalomban, valódi üzemeltetővel és utasokkal. A midibuszt kipróbálhattuk fagyban, esőben és enyhe tavaszi időben, szűk utcákon és főutakon, erős forgalmú és csendesebb napokon is, vagyis változatos körülmények között zajlott a tesztüzem. Sok információt és hasznos tapasztalatot gyűjtöttünk. A tesztidőszak összességében rendben zajlott le, a busz minden nap dolgozott, nem volt olyan esemény, hogy ki kellett volna állnia a forgalomból – mondta Pencz Rudolf, a járművet gyártó GTKB Kft. ügyvezetője.
A tervezők kiemelt figyelmet fordítottak a hazai fejlesztésű akkumulátor tesztelésére, amely beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A hatótáv is szépen visszaigazolta az előzetes várakozásokat, a legszigorúbb fagyban is. A busz töltése a gyártó telephelyén, saját fejlesztésű, CCS2 szabvány szerinti töltőberendezésével történt. Az üzemeltető a tesztidőszak végén jegyzőkönyvben összegezte tapasztalatait, amelyben az objektív tapasztalatok mellett az autóbuszvezetők szubjektív értékeléseit is bemutatták. Különösen pozitívan emelték ki a busz motorerejét, dinamikáját, stabilitását, fordulékonyságát, fényszórói fényerejét. A buszvezetők egyébként kifejezetten kedvelték az új járművet, melyet „Picur”-nak neveztek el. Emellett az utazóközönségtől is csupa pozitív visszajelzés érkezett a járműről.
A tapasztalatok birtokában kisebb finomhangolásokat végzünk a szoftverbeállításokon, majd jöhet a következő etap: a jármű állandó forgalomba állítása és a sorozatgyártás elindítása – tette hozzá az ügyvezető.
A nyolc méter hosszú, 16 ülőhellyel rendelkező, alacsonypadlós elektromos midibuszt 2024 nyarán mutatta be a GTKB (Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft.), amikor az megkapta a típusengedélyt. A prototípus jármű forgalombahelyezése októberben történt meg. A GTKB Kft. végezte az elektromos hajtás kifejlesztését, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A 120 kW teljesítményű aszinkron vontatómotort NMC típusú, 200 kWh-s akkumulátor hajtja, amely plug-in technológiával és pantográfos oszloptöltőről (OppCharge) egyaránt tölthető. A busz egyetlen feltöltéssel mintegy 270 kilométer megtételére képes.
-
Zöldinfó22 óra telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Úttörő jellegű beruházás lenne a kiskunhalasi geotermikus erőmű megépítése
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Már több mint 400 jelentkező csatlakozna a Vizet a tájba! programba
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről