Egyéb
Elfogytak a bérletek a Soundra
Három új fellépő, Sander van Doorn, Lindstrom, Roni Size & MC Dynamite fellépésének híre érkezett a Sound felől és ezzel majd’ teljes az idei program. Emellett a szervezők bejelentették, hogy elkelt az összes bérlet valamint bővül és változik a programhelyszínek sora.
Már csak napijegyekkel valmint kombinált és VIP bérletekkel lehet bejutni az idei MasterCard Balaton Soundra, miután a bérletek elfogytak – jelentették be a szervezők 5 héttel a kapunyitás előtt. Az idén is teltházasnak ígérkező fesztiválra tehát már csak olyan bérletet lehet kapni, ami vagy a VOLT fesztivállal, vagy a B.my.Lake-kel együtt érvényes, illetve még néhány ezer napijegy vár gazdára.
Ezzel a hírrel párhuzamosan három új név is érkezett. A Sound neves felhozatalához csatlakozik a megannyi komoly szakmai díjjal kitüntetett holland trance DJ és producer, a magyar partyarcok egyik kedvenc, mindig első osztályú teljesítményt nyújtó nemzetközi sztárja, Sander van Doorn. Jön továbbá a norvég elektronikus zenész, DJ és producer, Lindstrom, aki ötletgazdag, változatos, kiismerhetetlen, mégis végtelenül szórakoztató space diszkózenéjével tett szert kultstátuszra. Itt lesz a Dj- producerzseni, a drum’n’bass nemzetközi ikonjainak egyike Roni Size, aki régi harcostársával, a drum’n’bass univerzum legtöbbet foglalkoztatott MC-jével, Dynamite-tal érkezik.
Kizárólag bérletesek számára egy “nulladik” nappal is készülnek a szervezők. A Sound tehát már július 9-én beindul, több helyszínen, olyan sztárokkal, mint a most bejelentett Sander van Doorn vagy a Hardrock Sofa, akik a Jägermeister Arénában szórakoztatják a szerdán sátrat verőket. Erre a napra napijegy nem váltható.
Ezzel lassan ki is kerekedett a MasterCard Balaton Sound idei programja, a részletes program mától elérhető a Programok menüpontban.
Az évek óta egyre több látogatót vonzó rendezvény szervezői idén arra az elhatározásra jutottak, hogy bővítik a Sound területét. Ennek jegyében a korábbi fesztiválhelyszín mellé az eddig kempingezésre használt vízparti területekre is színpadok és partihelyszínek költöznek, mindemellett más irányban bővítik a kempingterületeket is. “Valamennyi fő programhelyszín mozdul, ezzel együtt bővül a Mastercard Nagyszínpad küzdőtere, költözik a Party Aréna, a Telekom Terasz és az idén első ízben a Jägermeister által elkeresztelt szabadtéri színpad is” – mesélte Fülöp Zoltán főszervező hozzátéve, hogy senki ne bízza magát a korábbi tapasztalataira, érdemes térképpel felszerelkezni, hisz’ teljesen új helyszíneken találjuk majd meg kedvenceinket. “Ehhez hamarosan majd segítséget nyújt a rendezvény látványtérképe, amely a hivatalos honlapon lesz elérhető” – tette hozzá a másik főszervező, Lobenwein Norbert.
Nagyon Balaton Gasztroudvar
Mint az már a hírekben napvilágot látott, a Sound idén a Nagyon Balaton izgalmas rendezvénysorozatát gazdagítja. Ennek jegyében a korábbi évekből ismert Borfalu átalakul és idén először Nagyon Balaton Gasztroudvar néven, a Balaton Régió legjobb éttermei, sütödéi, borászatai is bemutatkoznak a fesztivál keretében. Az esemény szakmai partnere a Magyar Konyha lesz, melynek nemsokára megjelenő “Balaton 2014” kiadványából jónéhány vendéglátóhely kitelepül majd Zamárdi szabadstrandjára. Csatlakozott a kezdeményezéshez a vezető tóparti borászatok által létrehozott szervezet, a Balatoni Kör is, amelynek több tagja is megjelenik majd a Gasztroudvarban.
Egyéb
A lándzsás útifű nemcsak köhögés ellen jó, kiváló modellnövény is
A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.
Gyakran előfordul, hogy egy adott növényfaj egymástól távol élő populációi között jelentős eltérések fedezhetők fel, többek között a növény magassága vagy a levél alakja és mérete között. Mindez azzal magyarázható, hogy a különféle környezeti tényezők – pl. a domborzat, talaj, hőmérséklet, fény, csapadék – különbözőképpen hatnak egy adott növényfajra a természetes elterjedési területének különböző pontjain, és megint másként azokon a területeken, ahova emberi behurcolás által került.
Arról azonban ez idáig csak jóval kevesebbet lehetett tudni, hogy mi történik mindeközben a növények gyökérzetével, hogyan változik azok hossza, átmérője. Az ismeretek bővítése érdekében a PlantPopNet nemzetközi populációökológiai hálózat végzett nagyléptékű vizsgálatokat, melynek egyik fontos forráspopulációja a MATE Georgikon Campus területén található lándzsás útifű állomány volt.
„Az üvegházi kísérlethez európai, észak-amerikai és ausztrál, tehát őshonos és nem őshonos populációkból származó lándzsás útifű magokat használtunk fel, és elsősorban arra kerestük a választ, hogy a gyökérjellemzők milyen mértékben változnak a populációk között, a felszín feletti (levél)tulajdonságokhoz viszonyítva” – mutat rá Dr. Bódis Judit, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet egyetemi docense, a Functional Ecology szaklapban megjelent tanulmány magyar társszerzője.
Az eredmények alapján a gyökértulajdonságok ugyanolyan mértékű eltérést mutattak a populációk között, mint a levéltulajdonságok, sőt néha még nagyobbat is. Ugyanakkor ez a változatosság csak kismértékben volt magyarázható a magok eredeti származási helyével, a származási terület környezeti feltételeivel.
„Ugyan a magok nagyon eltérő környezetből származtak, a kísérleti növények egységesen reagáltak a kezelésekre: alacsonyabb vízellátottság esetén a gyökerek rövidebbek lettek, és viszonylag több biomasszát tartalmaztak, valamint a gyökér- és levéltömeg jelentősen nőtt a mikorrhiza gombákkal való beoltással. Érdekes módon a gombapartner kolonizációja nagyobb volt az alacsony vízellátottságú gyökerekben, ami arra utal, hogy az erőforrás-korlátozott környezetben nagyobb az együttműködés, és a növények kevesebb gyökeret hoznak létre” – magyarázta Dr. Bódis Judit.
A környezeti tényezők változásai tehát azonos válaszokat indukálhatnak egy adott faj esetében akkor is, ha a növények különböző forráspopulációkból származnak, és az adekvát válaszreakcióban jelentős támogatást kaphatnak a növények mikorrhiza gombapartnereiktől. Mint arra a kutatók rámutatnak, érdekes lenne a kísérleti körülmények után terepi viszonyok között is megerősíteni az eredményeket.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés