Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Erre a helyre ne helyezze a hűtőt, ha spórolni akar

Létrehozva:

|

Egy hűtő rengeteg energiát fogyaszt, a rezsiszabályok átírása óta ez különösen fontos lehet.

A rezsicsökkentés részleges elengedése óta sokan gondolkoznak azon, hogy miként mérsékelhetik fogyasztásukat. A ProfinLine cikkében egyszerűen tartható, a hűtőszekrényhez kötődő tippeket szedett össze. Az egyik legnagyobb fogyasztó egy háztartásban ugyanis a hűtőszekrény. Simon Anikó, a Gorenje Magyarország Kft. marketingvezetője szerint a tudatos géphasználatnak és a megfelelő készülékválasztásnak az energiavészhelyzet idején egyre nagyobb jelentősége lesz. A hűtő okos elhelyezésével önmagában sokat spórolhatunk. Amennyiben a berendezés rossz helyen van, az jelentősen növelheti az energiahasználatát, a napfény például télen is fokozhatja a fogyasztást. Figyeljünk arra is, hogy radiátor vagy sütő, tűzhely közelébe ne helyezzük.

A hűtő belső hőmérséklete is meghatározó takarékossági szempontból. A gépet nyáron például hajlamosak vagyunk minél hidegebb fokozatba tekerni, pedig az ajánlott hőmérséklet 4 Celsius-fok. Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy minél inkább üres a hűtő, annál több energiát fogyaszthat, igaz, a túlzottan megpakolt hűtő sem jó, hiszen ilyenkor a berendezés a hűtéssel küszködhet. A spórolás kulcsa továbbá, ha a lehető legkevesebbszer és legrövidebb időre nyitjuk ki a gép ajtaját. Egyáltalán nem szerencsés hosszú percekig a nyitott hűtőnél ácsorogva gondolkozni, hogy mit is akarunk kivenni, hiszen a levegő beáramlásával egy-két perc alatt akár 5-6 Celsius-fokot is melegedhet a belső tér. A lecsapódó párát a berendezés ráadásul energiahasználattal kompenzálja. A gépet kihúzni nem érdemes még nyaralás alatt sem, egyes modellek ugyanakkor képesek nyaraló üzemmódba tenni magukat.

Bármennyire is tudatosan használjuk eszközünket, idővel megjelenhetnek fagyott részek a készülék hátoldalán, ami csökkenti a hatékonyságot. Éppen ezért érdemes rendszeresen leolvasztani a hűtőt, akadnak azonban olyan termékek is, amelyek már önleolvasztásra is képesek. Végezetül: bár hajlamosak vagyunk ár alapján készüléket választani, az energiafogyasztásnak és besorolásnak is fontos szempontnak kell lennie. Egy régi hűtő hatékonyabbra cserélése ugyan egyszeri jelentős kiadásnak számít, a befektetés viszont hamar megtérülhet.

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák