

Zöld Energia
Ez lenne az eddigi leghatékonyabb napelemes rendszer?
A kínai Trina Solar állított fel világrekordot saját fejlesztésű napelemével.
A Trina Solar 25,44%-os rekordot állított fel a napelemmodulok hatékonyságának területén, az eredményeket a németországi Fraunhofer ISE CalLab laboratóriuma függetlenül ellenőrizte – számol be a PV Magazine. A kínai napelemmodul-gyártó a világcsúcshoz egy n-típusú, teljesen passzivált heterojunction (HJT) napelemet használt. Az új érték a nagyfelületű, elülső és hátsó kontaktszerkezetű kristályos szilícium napelemek esetében jelent rekordot. A Trina szerint ez az eredmény a 30. világcsúcsa a napenergia-hatékonyság terén, és új mércét állít fel a fotovoltaikus ipar számára. A vállalat hozzátette, hogy az eredmény felülmúlja a kínai versenytárs , a Longi hátsó érintkezős (BC) moduljainak korábbi, 25,40%-os rekordját.
A modult a Trina nemzeti fotovoltaikus tudományos és technológiai laboratóriumában fejlesztették ki. A modulhoz 210-szer 105 milliméteres, ipari minőségű, foszforral adalékolt n-típusú szilíciumrétegek tartoznak, ezekben fejlett passziválási technikák, hátoldali HJT-technológia és többfrekvenciás RF-eljárások ötvöződnek. A legfontosabb innovációk közé tartoznak a fénycsapdázó struktúrák, az ultrasűrű tokozás és az alacsony ellenállású összeköttetések, amelyek a vállalat szerint kiváló optikai és elektromos teljesítményt eredményeznek. „Ez a rekord a kutatásra és innovációra való fáradhatatlan összpontosításunk bizonyítéka” – mondta Gao Csifan, a vállalat vezérigazgatója és elnöke. Mint hozzátette: továbbra is befektetnek a passzivált érintkezős cellák és modulok fejlesztésébe, hogy megőrizzék vezető szerepüket a fotovoltaikus technológiában.
Az eredmény megerősíti a Trina elkötelezettségét a HJT iránt. Ez a technológia a hagyományos megoldásokhoz, így a TOPCon-hoz és PERC-hez képest nagy hatékonysága miatt az utóbbi időszakban egyre inkább elterjedt. Az elmúlt négy hónapban a Trina egyébként két világrekordot állított fel a TOPCon cellák hatékonysága, illetve egyet a HJT-cellák területén.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Az autoimmun betegségek előrejelzését szolgáló kutatás zajlik Pécsen
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Kína atomerőművet építene a Holdon
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Gombabetegségeknek ellenálló szőlőfajtákat fejlesztett ki a PTE és a Varga Pincészet