Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ez lenne az eddigi leghatékonyabb napelemes tetőcserép?

A kaliforniai Jackery által gyártott napelemes cserép tökéletesen integrálódik a meglévő tetőszerkezetbe, és akár terrakotta színben is kapható.

Létrehozva:

|

Új, ívelt kialakítású napelemes tetőcserepet mutatott be a Los Angeles-i CES 2025 kütyüexpón a Jackery – számol be a PV Magazine. A zöld energiára szakosodott kaliforniai cég napelemes eszközei a meglévő tetőcserepekbe és struktúrákba integrálódnak, a cellák állítólag 25 százalék feletti hatékonysággal büszkélkedhetnek. A tetőcserép-rendszer négyzetméterenként legfeljebb 170 wattot képes termelni, minden egyes cserép 38 watt névleges teljesítményű. A cserép két színben kapható, egy sötét obszidián színű és egy klasszikusabb terrakotta változatban. A gyártó szerint idővel további színek is megjelennek majd a piacon. A cserepekre 30 év garanciát adnak, és úgy tervezték őket, hogy ellenálljanak a szélsőséges időjárási körülményeknek, többek között a -40 és 85 Celsius-fok közötti hőmérsékletnek, a jégesőnek és a nagy szélnek. Minden egyes cserép súlya 4,5 kilogramm. A Jackery Solar Roofot hálózati integrációra tervezték, és kompatibilis az intelligens energiagazdálkodási rendszerekkel, például a Jackery saját napelemes generátoraival és rendszereivel, így a HomePower ES Systemmel. A vállalat által rendelkezésre bocsátott rövid videó alapján a cserepek MC4-es csatlakozókkal kapcsolódnak az inverterhez. Bár az egyes cserepek végső hatékonysága valószínűleg jóval alacsonyabb lesz, mint a cég által ismertetett érték, ívelt formájuk miatt így is kilógnak a napelemes cserepek piacán, ahol többnyire homogén sötét és lapos modulok érhetők el.

A Jackery további adatokat, így árinformációkat nem hozott nyilvánosságra, a cég csupán annyit közölt, hogy a Solar Roof nevű termék valamikor 2025-ben fog megjelenni. A gyártó ezzel együtt a Jackery Explorer 3000v2-t is piacra dobta, amely egy korábbi napelemes generátor második kiadása. A Jackery szerint ez a legkisebb és legkönnyebb 3 kilowattórás, napelemek által működtetett lítium-vas-foszfát generátor a piacon.

 

 

Kép: pv-magazine.com

Advertisement

Zöld Energia

Így készülhet fel egy napelemes rendszer a télre!

A megfelelő tervezéssel csökkenthető annak kockázata, hogy a tél megviselje a napelemparkok moduljait.

Létrehozva:

|

Szerző:

Ameer Abuhamdeh, a Terrasmart mérnöke a PV Magazine felületén azt járja körül, hogy miként lehet megküzdeni a napelemparkokat érintő fagykárokkal. Ehhez Amerika középnyugati államait, különösen Illinois-t veszi alapul, ahol a probléma télen igen gyakori. A szakértő szerint a fagykárt nem lehet teljesen megakadályozni, ám a pusztítás mértéke csökkenhető.

A probléma hátterében az áll, hogy a talaj nedvességet vesz fel, majd megfagyva kitágul. A jelenség szinte minden talajt érint, de bizonyos típusok érzékenyebbek. Illinois-ban a talajra telepített rendszerek létrehozása eleve nehézkesek a laza felső réteg, illetve az alatti megbúvó sziklák, kövek és kavicsok miatt, az alapozást pedig a fagymélység is nagyban befolyásolja. A térségben télen akár 1,5 méteres mélységig megfagyhat a talaj.

Amennyiben nem megfelelően mérik fel a terület adottságait a telepítés előtt, azzal sérülékeny pontokat alakíthatnak ki, ezek adott esetben csak évekkel később jelennek meg. A nem kellően alapos tervezés ráadásul késedelmeket is okozhat a projektben.

Abuhamdeh szerint a munkálatok megkezdése előtt a talaj felmérése nélkülözhetetlen, ehhez pedig kiterjedt vizsgálatokra és tesztekre van szükség. Fontos továbbá, hogy a park számára alkalmas alapot alakítsanak ki, a talajcsavarok például kifejezetten hatékonyak és gyorsan telepíthetőek az olyan régiókban, ahol a föld telente mélyen megfagy. Előfordulhatnak persze olyan körülmények, amelyek miatt a cölöpök jobb választásnak bizonyulhatnak.

A fagykár mellett a hóterhelésre is ajánlott felkészülni, ebben segíthet például az ideális dőlésszög, valamint a megerősített anyagok. Az olyan állványrendszerek, amelyek nincsenek felkészülve a nagy hóterhelésre, az alapokat is megterhelhetik, és csökkenthetik a napelemek termelését és élettartamát.

Advertisement

A fentiekhez érdemes többek között megfelelő partnereket találni, valamint alaposan kielemezni a regionális időjárási értékeket – például a lehetséges hóterhelést. Emellett az sem árt, ha a területen a későbbiekben is folyamatosan mérik a meteorológiai információkat.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!