

Zöld Energia
Ez várható a napelemes piacon Magyarországon 2023-ban
Akár 100.000 háztartás is telepítene napelemes rendszert 2023-ban Magyarországon.
Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)
Iparági becslések szerint mintegy 100-120 ezer háztartási napelemes rendszer telepítésére lesz igény az idén, miközben a hazai vállalkozások éves átlag telepítési kapacitása 40-45 ezer rendszer között van – közölte a naperőművek telepítésével foglalkozó Assix Intersolar Kft. az MTI-vel. A cég közleménye szerint mintegy 80 ezren tudták benyújtani jelentkezésüket napelemek telepítésére még a villamosenergia-hálózatba betáplálást engedélyező rendszerben. Az érintettek műszaki-gazdasági tájékoztatót kapnak, amiben az áramszolgáltató leírja, hogy a hálózat képes fogadni a betáplálni kívánt árammennyiséget. Ezután 90 napjuk van, hogy benyújtsák a csatlakozási tervüket, amihez minden esetben tervezői jogosultsággal rendelkező villamosmérnök szükséges. A cég becslése szerint az utolsó rohamban beadott kérelmek 80-90 százaléka mögött jelenleg nincs kivitelező. Ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy érdemes minél hamarabb szerződni kivitelező céggel, mert a pályázók néhány hónap alatt a teljes telepítői kapacitást lekötik.
Akik lecsúsztak a betáplálás lehetőségéről, azoknak kiegészítő eszközökre, például energiatárolóra, hibrid inverterre lesz szükségük, hogy megvalósíthassák a projektjeiket. A jelentős pluszköltségre nem vonatkozik a korábban elnyert támogatás. Ez a piaci információk alapján mintegy 45 ezer pályázót érint. A közleményben jelezték: a háztartási felhasználókkal szemben a vállalati napenergia-piacon a jelenlegi energiaárak mellett egy átlagos, közepes méretű vállalkozásnak még a költséges energiatárolós megoldásokkal is 2-3 év alatt megtérülnek ezek a beruházások.

Zöld Energia
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt
Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.
Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.
A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.
A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Kritikus helyzet Parajdon: sóbánya elöntve, ivóvízhiány és ökológiai válság fenyeget
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia23 óra telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre