Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Ezekről a napelem tévhitekről hallott már?

Létrehozva:

|

Talán az olajlobbi nyomására vagy épp az emberi tudatlanságból fakadóan mindig előkerülnek azok a napelemeket érintő tévhitek és egyenesen sületlenségnek nevezhető állítások, amelyek egy tudományos vitában természetesen nem állják meg a helyüket.

A szakemberek és a hozzáértők természetesen el tudják választani a butaságot az igazságtól, de a hozzá nem értőknél, laikusoknál vagy épp azoknál a potenciális vevőknél, akik nincsenek tisztában teljes mértékben a helyzettel, de sok jót hallottak, ez igenis ártó lehet. Az egyik legrégebb óta fennálló tévhit a napelemek megtérülését és maga árát célozza meg. Ezt tekintve nem kell messzire menni ennek bizonyítását tekintve, ugyanis például Magyarországon egy átlagos háztartás 1-2 millió forint közötti költséggel válthatja ki villanyszámláját, a megtérülés pedig valahol 7 és 10 éven belül várható, rendszermérettől függően, átlagos napsugárzással, az energiaárak hosszú távú trendjének előrevetítésével. Az ár pedig nem is épp a napelemre vonatkozik, hanem egy tartozék meghibásodására.

Sokan azt hiszik, hogyha elromlik az inverter, akkor annak a cseréje elképesztően drága. Pedig a házi napelemes rendszerekben lévő inverterre általában 5-6 év a garancia, de számos gyártó kínál felárért 10, 15 évre kiterjesztett jótállási lehetőséget is. Ami pedig ennél is biztatóbb, hogy a jó minőségű beltéri inverterek nem szoktak tönkremenni ezen idő alatt. Egyesek pedig úgy gondolják, hogy mivel az ár folyamatosan esett, ezért 10 év múlva még ennél is olcsóbb lesz a szerkezet. Egyes statisztikákat kielemezve azonban világossá válik, hogy 4 éven belül ennél nem igazán lesz olcsóbb a rendszer. Ez azért van, mert a gyártók már most olyan olcsón szerzik be az alapanyagokat és készítik el a termékeket, amennyire csak lehet, természetesen úgy, hogy profitnak is örülni tudjanak. Ami pedig valóban aggasztó lehet, az az, hogy sokak szerint a napelem már most nem csúcstechnológiás és egy lejárt kor találmánya. Azonban a tényeknek nem lehet nemet mondani, azokon nem lehet ferdíteni. Például Németországban a beépített napelemes kapacitás 2013 végén 36 gigawattot tett ki, és a termelés 29700 gigawattóra volt. Itt már olyan kedvezőek a feltételek, hogy egy napelemes rendszer segítségével 1 kilowattórányi áramot már 12-15 eurócentért is elő lehet állítani. Hasonló üzleti modell már 2008-tól elérhető Kaliforniában, és jelenleg az USA további tizenegy államában. De természetesen nem csak a nyugati példa a mérvadó. Magyarország is nagyon jó úton halad, még akkor is, amikor lassabb léptékkel megy a cél felé. Ezt igazolja, hogy a napenergia terjedése 2015-öt követően felgyorsult, mind a háztartási kis erőművek, mind a nagyobb napelem-parkokat illetően.

Forrás: napelemek-napkollektorok.hu

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt

Romániában július elsejétől kezdődően megszűnik a villamos energia árának hatósági korlátozása, a kisjövedelmű fogyasztók ezentúl energiautalványok formájában kapnak segítséget – jelentette be Tánczos Barna, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében idézett politikus azt mondta: a villamos energia esetében az eddigi általános árkorlátozás helyett, amely jelentős terhet rótt az államra, mostantól célzottan azokat a háztartási fogyasztókat támogatják havi 50 lej (3935 forint) értékű energiautalványok formájában, akiknek nehézséget jelent a havi számlák kifizetése, írja az alternativenergia.hu. A közlemény szerint Romániában a lakosság több mint 25 százaléka sorolható az energetikailag sebezhetők kategóriájába, és a háztartások 17,8 százaléka számára komoly nehézségekbe ütközik a villanyszámlák vagy más közüzemi díjak kifizetése. A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a háztartások jogosultak energiautalványra, ahol az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 1784 lej (mintegy 140 ezer forint), illetve azok az egyedül élő lakosok, akiknek a havi jövedelme nem haladja meg az 1940 lejt (mintegy 152 ezer forint). Az elektronikus utalványt online lehet majd igényelni egy 60 napon belül bevezetendő internetes alkalmazás révén, akiknek pedig ennek használata nehézséget okoz, azoknak a helyi önkormányzatoknál és a postahivataloknál nyújtanak segítséget. A támogatás a július 1-je után kibocsátott villanyszámlákra vonatkozik – részletezte az RMDSZ közleménye.

Románia 2022 őszén vezetett be hatósági ársapkát a villamos energia és földgáz fogyasztói árára. A villanyáram esetében a szolgáltatók kilowattóránként 0,68 és 1,3 lej (53,51-102,3 forint) tarifával számlázhattak a lakossági ügyfeleknek a fogyasztás függvényében. A gazdasági sajtó szerint tavaly nagyságrendileg kétmilliárd lejt (157 milliárd forint) költöttek a román költségvetésből energiaár-kompenzációra.

A mintegy 2,1 millió romániai háztartást érintő, július elsejétől bevezetendő támogatási rendszer előzetes számítások szerint mintegy 950 millió lejes terhet ró majd a román költségvetésre a rendelet hatályának 9 hónapos időtartama alatt.

Advertisement

A földgáz esetében a hatályos jogszabály szerint 2026. március 31-ig marad érvényben Romániában a kilowattóránként 31 banis (24,4 forint) hatásági ársapka.

Advertisement
Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák