Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Hatékonyabb napelemek érkezhetnek egy új fejlesztésnek köszönhetően

Az új fejlesztés a PERC napelemek gyártásában jelenthet segítséget.

Létrehozva:

|

A németországi Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (Fraunhofer ISE) kutatócsoportja a PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) napelemek gyártása során 14 μm-es ultrafinom fémezési vonalak szitanyomásával csökkentette az ezüstfelhasználást – számol be a PV Magazine. Az így kapott napelem figyelemreméltó hatásfokot kínál. A kutatók egy reprodukálható módszert fejlesztettek ki a mindössze 14 μm-es ultrafinom érintkezési elemek elkészítésére. Az eljárást a PERC cellagyártásában alkalmazhatják azzal a céllal, hogy csökkentsék az ezüstfogyasztást az eszköz teljesítményromlása nélkül.

A Fraunhofer ISE CalLab által ellenőrzött és megerősített teljesítmény-átalakítási hatásfok 23,4% volt – mondta Elmar Lohmüller, a projekt vezetője.

A szakértő hozzátette, hogy a Fraunhofer csapata 30 éves tapasztalattal rendelkezik a PERC-eljárások optimalizálásában. Andreas Lorenz, a Fraunhofer ISE PV-nyomtatási technológiai csoportjának vezetője szerint az eredmény a szakértők korábban bejelentett, 20 µm-es elülső oldali rekordja után újabb saját csúcsot jelent.

A csoport egy kereskedelmi forgalomban kapható PERC ezüstöt használt a német ASYS Automatisierungssysteme berendezésgyártó cég szitanyomójában. A jövőre nézve Lorenz további fejlesztési lehetőségeket lát az ezüstfelhasználás csökkentésére, ebben többek között az ezüst más anyagokkal, például rézzel való helyettesítése, valamint számos nagy hatékonyságú cellatechnológia, többek között a TOPCon, illetve a szilícium heteroátmenetes és perovszkit tandem napelemek segíthetnek.

A kutatást a szeptemberben, Bécsben megrendezésre kerülő 41. EUPVSEC napelemes konferencián mutatják be. A Guten Morgen elnevezésű kutatási projektet a német Szövetségi Gazdasági és Éghajlatvédelmi Minisztérium finanszírozta. A Fraunhofer ISE korábban már együttműködött az ASYS Automatisierungssysteme vállalattal a napelemek fémezésével kapcsolatos projektekben, valamint más partnerekkel az ezüstfogyasztást csökkentő eljárások kifejlesztésében.

Advertisement

Zöld Energia

Szakértők figyelmeztetnek: az energiatárolás a zöld átállás kulcsa

Szakértők szerint hiába terjednek a megújuló energiaforrások, ha nincs elég tárolási kapacitás.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Több mint 300 résztvevő érkezett Münchenbe a Sungrow kínai inverter- és akkumulátorgyártó ESS Experience Day nevű rendezvényére – számol be a PV Magazine. Az esemény célja az volt, hogy megvitassák az európai energetikai átállás következő szakaszát, a szakértők egyetértettek abban, hogy az energiatárolás nélkülözhetetlen a megújuló energiaforrások hatékony hasznosításához. Európa jelentős fejlődést ért el a megújuló energia terén, de az energiahálózatok nem tudják megfelelően követni ezt a növekedést. A Solarpower Europe adatai alapján a kontinensen elért 338 GW fotovoltaikus kapacitás önmagában nem elegendő, ha az áramot nem lehet hatékonyan felhasználni. Az Egyesült Királyságban például a megtermelt megújuló energia fele kárba vész a hálózati korlátok miatt, ami az árak emelkedéséhez vezet.

A hálózati csatlakozások hosszú átfutási ideje is jelentős problémát jelent. Németországban egy energiatárolási projekt akár öt-hat évig is eltarthat, ami lassítja a fejlesztéseket. Florian Diehm, a Kyon Energy szakértője szerint a hálózatbővítés politikai kérdés, amely gyorsabb és digitálisabb megoldásokat igényel. Lengyelországban viszont előrelépés történt: az energiatárolás bekerült a hálózati kapacitáspiaci programba, és immár nyolc olyan finanszírozási mechanizmust hoztak létre, amely támogatja az energiatárolást.

A nemzetközi összehasonlítások szerint Európában az engedélyezési folyamatok különösen hosszadalmasak: míg Ausztráliában egy energiatárolási projekt már akár hat hónap alatt megvalósulhat, Európában a bürokratikus akadályok évekkel hátráltathatják a fejlesztéseket.  

A résztvevők hangsúlyozták, hogy az energiatárolás nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség. Lars Löhle, a németországi Entrix szakértője szerint az energiarendszerben nagyfokú rugalmasság szükséges, az energiatárolás pedig hatékony, kontrollálható és életképes megoldást kínál.

Stefan Zhao, a Sungrow Europe kutatási vezetője kiemelte: a hosszú távon életképes technológiák kulcsfontosságúak. Starry Ge, a Rho Motion elemzője szerint a nátriumion-akkumulátorok például ígéretes megoldást jelenthetnek, mivel fenntarthatóbbak és kevésbé függenek ritka anyagoktól.  

Advertisement

A konferencia végső konklúziója egyértelmű volt: az energiatárolás nélkül nem garantálható sem az energiaellátás biztonsága, sem a hálózati integráció, sem pedig a stabil áramárak. Európának gyorsabban kell cselekednie, ha a megújuló energia valódi, megbízható erőforrássá akar válni.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák