

Zöld Energia
Itt a Lidl filléres energiatárolója
A belépő kategóriás energiaállomás ár-érték arányban remek választás, ráadásul napelemekhez is felhasználható.
A magyar kormány 2022 októberében jelentette be, hogy átmenetileg betáplálási stopot vezet be az új napelemes rendszerekre. Ez súlyosan érintett a piacot, csatlakozás nélkül ugyanis most nem lehet napelemet telepíteni, az egyéb megoldások pedig körülményesek lehetnek. A tilalmat legkésőbb 2024 végén vezethetik ki, igaz, egyes területeken már idén nyár végén ismét adhatnak engedélyeket.
A mostani körülmények között csak szigetüzemű napelemeket szabad üzembe helyezni: az ilyen rendszerek nem táplálhatnak be a hálózatba, a megtermelt energiát vagy helyben, azonnal hasznosítani kell, vagy el kell raktározni erre alkalmas akkumulátorba. Mivel az otthoni napelem-kompatibilis tárolók sokszor rendkívül költségesek, sokan próbálnak alternatív megoldást találni.
Az úTRAVELók nevű magyar YouToube-csatornán a közelmúltban a Lidl sajátmárkás, Parkside hordozható energiaállomását tesztelték – számol be a Pénzcentrum. Az eszköz lényegében egy óriási, belépő kategóriás hordozható akkumulátor, amelyet akár egy napelemes rendszerből is fel lehet tölteni.
A készülékhez három USB-csatlakozó és egy 230 voltos aljzat is tartozik, a termék legfőképpen kempingezésnél, lakóautókban lehet praktikus, de akár azok is nagy hasznát vehetik, akik a napelemükből akarnák feltölteni, és később elhasználni a rendszer által megtermelt energiát. Az állomás szerszámgépeket is könnyedén elműködtethet: az eszközt a tesztben egy 200 wattos reflektorral próbálták ki, az energiaállomás 100 százalékos töltésről végül 78 percen át tudta üzemeltetni az erős lámpát. Maga az állomás 60 ezer forintba kerül, és garancia is jár mellé.
Akit érdekel a termék, annak mindenképp érdemes megnéznie az úTRAVELók videóját, amelyben további részletek is elhangzanak – maga a videó nagyjából 35 perc hosszú. A tároló ár-érték arányban nagyon jó választás lehet, és komoly előnye, hogy beszerzéséhez elég felkeresni valamelyik Lidlt – már ha az adott üzletben éppen van elérhető darab.

Zöld Energia
Ezzel a trükkel duplán hasznosítják a napenergiát, napelemes csatornák Kaliforniában!
A Nexus nevű kísérleti projekt célja, hogy a kaliforniai csatornák fölé telepített napelemekkel egyszerre termeljenek megújuló energiát, csökkentsék a vízveszteséget, a földhasználatot és az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben a rendszer hatékonyságát egy valós környezetben tesztelik.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A Nexus névre keresztelt kísérleti projekt a kaliforniai csatornák feletti napenergia mértékét vizsgálja. A California Solar Canal Initiative (CSCI) célja, hogy egy 2021-ben, a Mercedi Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás alapján azonosított, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornaszakaszt napelemes rendszerekkel fedjen le, ezzel növelve Kalifornia az állam megújuló energiaforrást felhasználó létesítményeinek számát – értesül a pv magazin. A napelemes rendszerek számának növelésével hozzájárulnak a vízvédelemhez, csökkentik a légszennyezést és kihasználják a nap energiáját is. Ezzel egyidejűleg pedig még a földhasználatot is csökkentik. A tanulmányt a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Dornsife Public Exchange és a független tanácsadó Solar AquaGrid vezeti, és hét egyetem, közülük hat kaliforniai intézmény oktatói vesznek részt benne. A kísérlet kimutatta, hogy ezek a napelemes rendszerek képesek lehetnek évi 13 GW kapacitást elérni, ami az állam jelenlegi kapacitásának mintegy hatodát jelentené. A cél az lenne, hogy a fejlesztéssel 2030-ra 40%–kal mérsékeljék az állam üvegházgáz-kibocsátását.
A kutatók rámutattak arra is, hogy a csatornákon elhelyezett napelemek segítségével akár 50 000 hektárral is csökkenthetik a földhasználatot. A Nexus projekt a 2021-es tanulmány eredményeként született meg.Ez egy 20 millió dolláros, a Kalifornia állam által finanszírozott, a Turlock Irrigation District által a Vízügyi Minisztériummal, a Solar AquaGriddel és a Mercedi Kaliforniai Egyetemmel partnerségben megvalósított napenergia-projekt.
Hogy bizonyítsák a sikerességet, kísérleti jelleggel egy 6 méter széles és egy 33 méter hosszú csatornán napelemes rendszereket telepítenek energiatároló rendszerrel kiegészítve, az üzembe helyezés még idén megtörténik. Ennek segítségével fel tudják mérni a termelést felhős időben is, ezzel megállapítva azt, hogy a napelemek optimálisan működnek-e vagy sem. Ahogy azt Wade Crowfoot, a Kaliforniai Természeti Erőforrások Ügynökségének titkára is megerősítette, Kalifornia élen jár az innovatív megoldások feltárásban, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és nyitott minden olyan megoldás megismerésében, amellyel képesek lehetnek megóvni a vizeket, és amely segít felhasználni a megújuló energiát. “Örömmel látjuk, hogy a legjobb kutatóintézetek is összefognak és segítenek ennek a nagyszerű ötletnek a megvalósításában” – tette hozzá.
Kép: TID
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Az elmúlt 30 év egyik legnagyobb szúnyograjzására számítanak a kutatók a Balatonnál