

Zöld Energia
Jó hírt kaptak a napelemes rendszerrel felszerelt háztartások!
A PentaSun Kft. új szolgáltatása révén a bruttó elszámolásban lévő napelemes rendszerek tulajdonosai mostantól piaci áron adhatják el többletáramukat, ami új lendületet adhat a magyar napenergia-piacnak.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
A magyar napenergia-piac jelentős fordulóponthoz érkezett, miután hivatalosan is megkezdte működését az első olyan aggregátorcég, amely lehetővé teszi a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosainak, hogy piaci áron értékesítsék a megtermelt, de fel nem használt villamos energiájukat. A PentaSun Kft. által indított szolgáltatás komoly lépés a hazai napelemes rendszerek megtérülésének javítása és az energiapiac zöldítése felé. A cég közleménye szerint az áramtőzsdén, a HUPX DAM (Day-Ahead Market – Másnapos Piac) rendszeren keresztül értékesíti a szerződésben álló HMKE-tulajdonosok felesleges áramtermelését. Ez lehetőséget ad arra, hogy a jelenlegi hivatalos 5 forintos betáplálási ár helyett akár 15 forintos áron adják el felesleges energiájukat, ami lényegesen kedvezőbb megtérülést eredményezhet. A bruttó elszámolásban érintettek, különösen azok, akik 2015 előtt vagy 2023 után telepítették napelemeiket, eddig nem tudtak jelentős bevételt realizálni a felesleges áram betáplálásából. Az aggregátori modell azonban lehetőséget biztosít arra, hogy az energiatermelők piaci alapon, magasabb áron értékesítsenek.
A rendszerbe azok a HMKE-tulajdonosok léphetnek be, akik: bruttó elszámolásban vannak, rendelkeznek okosmérővel, van érvényes adószámuk, valamint érvényes hálózathasználati szerződésük. A szolgáltatás 2025. március 1-jén indult, ami azt jelenti, hogy a fenti feltételeknek megfelelő tulajdonosok azonnal csatlakozhatnak.
A PentaSun Kft. közleménye szerint az elérhető háromszoros átvételi ár a nettó értéket jelenti, amelyből már levonták a 40%-os megbízási díjat. Fontos azonban megjegyezni, hogy az árak nem garantáltak, hiszen a piaci viszonyok, a napszakok és a kereslet-kínálat alakulása is befolyásolhatja a végleges bevételt.
A cég tavaly októberben jelentette be indulási terveit, de az adminisztratív folyamatok miatt egyhónapos csúszással, 2025. március 1-jén rajtolt el. Az első kifizetések a csatlakozók számára várhatóan 2025. április második felében esedékesek. Az aggregátori modell nemcsak a háztartások, hanem a vállalkozások és intézmények számára is előnyös lehet, hiszen általánosan segítheti a magyarországi napenergia-termelés fellendülését. Az elmúlt években a lakossági napelemes piac többször is nagy változásokkal szembesült, beleértve az elszámolási rendszerek módosítását, az állami támogatások változásait és a szabályozási kihívásokat.
A PentaSun Kft. által bevezetett modell azonban új lendületet adhat az iparágnak, hiszen a jobb megtérülés lehetősége sokakat ösztönözhet arra, hogy napelemes rendszerek telepítésébe fektessenek.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó16 óra telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A napelemek megtérülése múlik ezen a rendszer tartozékon
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről