

Zöld Közlekedés
Közösen tesz a fenntartható közlekedésért a Magyar Autóklub és a Jövő Mobilitása Szövetség
A fenntartható közlekedési megoldások, innovációk ösztönzése és fejlesztése érdekében együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Autóklub (MAK) és a Jövő Mobilitása Szövetség csütörtökön Budapesten.
Hatala József, a Magyar Autóklub elnöke az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásán elmondta: a MAK célja, hogy a fenntarthatósági irányelvek szerinti működésével és tudatformáló, oktató munkájával hozzájáruljon az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által elfogadott Fenntartható fejlődési célok eléréséhez, ezért kiemelten fontos lépésnek tartja a Jövő Mobilitása Szövetséggel való együttműködést. Pukler Gábor, a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke elmondta, hogy a 2022-re kitűzött céljaik megvalósultak, országos lefedettségűvé váltak az elektromos járműtöltők és széles körben elterjedtek a közösségi közlekedést támogató megoldások, írja az ökodrive.hu.
Hozzátette: továbbra is kiemelten fontos az edukációs munka, hogy az emberek a megfelelő ismeretek birtokában legyenek az elektromos közlekedési eszközökkel kapcsolatban. Jamniczky Zsolt, a Jövő Mobilitása Szövetség elnökségi tagja kiemelte: az energiaválság, a fosszilis üzemanyagárak növekedése és az ellátás sérülékenysége is rámutatott arra, hogy a jövő az e-mobilitásé és a fenntartható, alternatív közlekedési megoldásoké lesz. Hozzátette: ma már több mint 2000 e-töltő található az országban, a további fejlődéshez azonban elengedhetetlen a hazai elektromos töltőhálózat folyamatos bővülése.
A MAK 2020-ban ismeretterjesztő és megelőző kampányt indított, amelynek kiemelt célja az e-mobilitás lehetőségeinek és veszélyeinek bemutatása, valamint a közlekedéshez kapcsolódó bűnmegelőzési üzenetek átadása volt. Idén ősszel pedig egy újabb ismeretterjesztő kampány részeként megrendezte az első ecoMobility Day-t, ahol szakmai partnereik közreműködésével az érdeklődők kipróbálhatták a legújabb elektromos mobilitási eszközöket és alternatív hajtású járműveket, valamint szakmai előadásokon és kerekasztal beszélgetéseken ismerkedhettek a fenntartható közlekedéssel – mondta Hatala József. Az eseményen kiosztott sajtóközlemény szerint a Jövő Mobilitása Szövetség tavaly az előremutató közlekedési megoldások fejlesztési irányainak meghatározására, iparági javaslatok megfogalmazására, a támogatotti kör kibővítésére, valamint edukációs és szemléletformáló kampányok lebonyolítására koncentrált, az idén pedig a városi közlekedés fejlesztésére fordított kiemelt figyelmet.
Kiemelték, hogy az elmúlt időszakban olyan nagyvállalatok csatlakoztak szövetséghez, mint az E.ON Hungária csoport, az MVM csoport, a MÁV csoport, a Porsche Hungaria és a Vodafone. A tagok között valamennyi, a fenntartható közlekedés fejlesztésében érdekelt, a mobilitáshoz kapcsolódó terület képviselteti magát: elektromos autóforgalmazók, flottaüzemeltetők, elektromos töltőhálózatok üzemeltetői, a megosztott mobilitási szektor képviselői, mikromobilitási szolgáltatók, pénzügyi szolgáltatók, mobilitási edukációval foglalkozó cégek, telekommunikációs szolgáltató és két megyei jogú város is.
A közleményben kitértek arra is, hogy tavaly minden rekordot megdöntött a zöldrendszámos autók átadása, köztük is a tisztán elektromos autók eladása nőtt a legnagyobb arányban, így az elmúlt év végén már 21 544 tisztán elektromos jármű volt forgalomban, és ezzel a zöld rendszámosok között nagyobb arányt képviseltek, mint a hibridek. A legfrissebb adatok szerint az idei év első 10 hónapja alatt – újabb támogatási kampány nélkül – több mint 50 százalékkal bővülve, október végén már 32 596 tisztán elektromos autó járta az utakat Magyarországon, a zöld rendszámos autók száma pedig meghaladta a 60 ezret.

Zöld Közlekedés
ényelmesebb, tisztább és biztonságosabb utazás vár a budapestiekre
Budapesten forgalomba állt 142 vadonatúj, alacsonypadlós, csuklós Mercedes-Benz Citaro G típusú autóbusz

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Összesen 142 új, környezetbarát, Mercedes-Benz gyártmányú, Citaro G (628 03) típusú, a legmodernebb dízel technológiával felszerelt, alacsonypadlós, csuklós autóbusszal bővült a BKK flottája – írja az alternativenergia.hu. A járműveket az Arriva Hungary Zrt. sajtótájékoztatón mutatta be Budapesten. Körmendi Anikó, az Arriva Hungary Zrt. vezérigazgatója kiemelte: 2025-27-ben több mint 200 új busz forgalomba állítását tervezik. A most forgalomba álló 110+32 jármű a legkorszerűbb Euro VI-os dízelmotorral, alacsonypadlós kivitelben készült, és kifejezetten a nagy utasforgalmú városi vonalakra tervezték. A típus kiváló utaskomfortot, fejlett biztonsági rendszereket – köztük a holttérfigyelő Sideguard Assist rendszert -, valamint energia-visszanyerő fékrendszert kínál – hangsúlyozta a vezérigazgató. Kitért arra is, hogy a vállalat elkötelezett a fenntartható közlekedés mellett. Mint mondta, fejlesztik Andor utcai telephelyüket a zéró emissziós jövő érdekében, és 2026-tól elektromos buszokat is forgalomba állítanak majd. Hangsúlyozta, hogy az új dízeljárművek is megfelelnek a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak, hosszú távon azonban a cél a zéró kibocsátás és a tisztább városi levegő biztosítása. Körmendi Anikó kifejtette, hogy az Arriva számára a közösségi közlekedés az emberekről szól, ezért is törekednek arra, hogy a buszvezetői hivatás a fiatalok és a nők számára is vonzó karrierlehetőség legyen. Tájékoztatott, hogy az elmúlt években sikerült csökkenteni a járművezetők átlagéletkorát, miközben a női dolgozók aránya is növekedett. Elmondta, egy jól működő közösségi közlekedési rendszer nem csupán alternatívája az egyéni autózásnak, hanem kulcsa egy élhetőbb fővárosnak. Kevesebb dugó, tisztább levegő, halkabb utcák és egyre több zöldfelület. Minden egyes busz, amely kivált 10-15 személyautót a forgalomból, hozzájárul ahhoz, hogy Budapest élhetőbb, egészségesebb és fenntarthatóbb város legyen. És azt gondolom, hogy ez a közös ügyünk – fejtette ki a vezérigazgató.
A Budapesti Közlekedési Központ mobilitási vezérigazgató-helyettese közölte, a Budapesten zajló nagyszabású flottamegújítás miatt az új dízel autóbuszok és az ArrivaBus-hoz hamarosan érkező elektromos buszok is hozzájárulnak ahhoz, hogy az utasok kényelmesen és fenntarthatóan közlekedhessenek, és a főváros is közelebb kerülhessen kitűzött klímacéljaihoz. “Ezek a járművek pontosan olyanok, amilyeneket a mai utasok elvárnak egy európai nagyvárosban, modernek, kényelmesek, biztonságosak és könnyen hozzáférhetők. Mindezt az alacsonypadlós kialakítás, a klímarendszer, a fedélzeti kamerák és a korszerű utastájékoztató rendszer biztosítja.” Felidézte, hogy az elmúlt öt évben 360 busz, 55 troli és 26 új villamos csatlakozott a budapesti flottához, “régi járműveket is kiváltva, valamint új kapcsolatokat is teremtve”. “Ezzel új korszak kezdődött Budapest közösségi közlekedésében, és azt akarjuk, hogy ez ne törjön meg” – hangsúlyozta Bodor Ádám.
A vezérigazgató-helyettes egyebek mellett arra is kitért, hogy az új járművek július 31-től olyan útvonalakon állnak majd szolgálatba, amelyek a város külső területein – például Budafokon és Újpalotán is áthaladnak majd, később pedig Csepelre, Soroksárra és Pesterzsébetre is utazhatnak velük az emberek. A gyártó képviseletében Thomas Tonger, a Daimler Buses GmbH európai értékesítési vezetője szintén a Citaro G típus biztonságosságára, illetve környezetbarát és gazdaságos üzemeltetésére hívta fel a figyelmet.
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Mit kell tennie, ha van otthon napeleme? Új kötelezettséget vezetnek be!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Miért tiltják Magyarországon, ami egész Európában hódít? – Erkélynapelem-botrány
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Napelemes rendszerük van, de horrorvillanyszámlát fizetnek! Mi történt Budakeszin?
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Csendesebb ünnep várható: elmarad az augusztus 20-ai tűzijáték Cegléden
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Ingyenes támogatás társasházaknak: jön az okos mérés a távhőnél!