Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Magyarország támogatja a megújuló energiaforrások engedélyeztetésének felgyorsítását

Magyarország támogatja a megújuló energiaforrások engedélyeztetésének felgyorsítását, ugyanakkor ellenzi a gázársapkával és a gáz közös beszerzésével kapcsolatos intézkedések meghosszabbítását – jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára Brüsszelben kedden.

Létrehozva:

|

Steiner Attila az uniós tagállamok energiaügyekért felelős minisztereinek ülése szünetében az MTI-nek hangsúlyozta: Magyarország támogatja a szél- és naperőművi projektek felgyorsított jóváhagyását lehetővé tevő intézkedés érvényességének meghosszabbítását, hogy azokat a forrásokat minél gyorsabban ki tudja helyezni, és a projektek megvalósuljanak. Azzal összefüggésben, hogy az Európai Bizottság a geopolitikai helyzetre tekintettel a gázárak téli emelkedésétől tartva a februárban bevezetett, megawattóránként 180 eurós gázársapka hatályának meghosszabbítását javasolja, Steiner Attila kijelentette: Magyarország nem támogatja az intézkedés meghosszabbítását. Magyarország ezt egyfajta szankciós intézkedésnek tekinti, amelynek alkalmazása nagyon rossz reakciót válthat ki az orosz oldalon. Akár ellenlépések meghozatalát is okozhatja – figyelmeztetett.

Az államtitkár közölte: Magyarország nem támogatja a közös uniós gázbeszerzésre vonatkozó, év végén lejáró átmeneti intézkedés meghosszabbítását sem. Az intézkedések a vonatkozó információk átadását és mindenfajta új gázszerződés lejelentését teszi kötelezővé, valamint azokba beleszólást biztosít az Európai Bizottságnak. Magyarország ezt nem szeretné – hangsúlyozta. A magyar kormány továbbá nem tartja jónak az úgynevezett gázszolidaritásra vonatkozó uniós intézkedést sem. Eszerint ugyanis egy szomszédos tagállam gázszükségleteinek sürgősségi kielégítése esetén azonnali, akkori piaci árakon kell azt megtenni, függetlenül attól, hogy az energiahordozót mennyiért tárolta be a segítséget nyújtó ország.

Szerintünk úgy lenne tisztességes, ha azon az áron kellene kisegíteni a szomszédos tagállamot, amelyen azt beszereztük – fogalmazott Steiner Attila.

Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a rezsicsökkentésről szóló magyar intézkedést “különböző irányból, de folyamatosan támadják”, a kivezetését akarják elérni. A javasolt jogszabály alapján csak úgy lehetne a rezsicsökkentést érvényben tartani, ha az Európai Bizottság uniós vészhelyzetet hirdetne – magyarázta. Magyarország szerint ez a tagállamok jogait sérti, egy ilyen intézkedést nemzeti hatáskörben is meg kell tudni hozni – mondta.

A rezsicsökkentés jól működik, megvannak rá a forrásaink. Nagyon határozottak vagyunk, hogy az intézkedést fenntartsuk – fogalmazott.

Steiner Attila végezetül arról tájékoztatott, hogy Magyarország jól áll a téli felkészülésben, több mint 90 százalék körül van a gáztárolók töltöttsége. Magyarország fogyasztásarányosan sokkal több gázt tárolt be, mint amennyi az uniós átlag – mondta. Ez azt jelenti, hogy Magyarország gázellátásának biztonsága a téli szezonban szavatolt – tette hozzá az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák