

Zöld Energia
Meddig bírják a napelemes inverterek?
Az otthoni napelemes rendszerek akkumulátorainak élettartama általában 10 év körüli.
A PV Magazine járta körül a kérdést, hogy általában mennyi ideig bírják a napelemes rendszerek mellé telepített otthoni akkumulátorok. Ezek az energiatárolók az elmúlt időszakban igen népszerűek lettek, mivel komoly biztonságot nyújtanak, ráadásul az elektromos hálózatot is tehermentesítik, itthon ráadásul az új napelemes program elő is írja telepítésüket – persze a támogatás nélkül is lehet hazánkban napelemet telepíteni, ilyenkor nem kötelező akkumulátort beszerezni. Az energiatárolók élettartamába a garanciális időszakok nyújtanak betekintést. Az általános garancia jellemzően 10 év körüli, de az 5 és 15 év sem ritka, ez azt jelenti, hogy egy átlagos, 20-30 évig üzemelő napelemes rendszer mellett nagy valószínűséggel szükség lesz akkumulátor-cserére. A várható élettartam nagyban függ a használati ciklustól, a 60%-os vagy 70%-os kapacitásküszöbértékek bizonyos számú töltési cikluson keresztül garantáltak. A degradációt általában két felhasználói forgatókönyv okozza: a túltöltés és a csepptöltés. Előbbi azt jelenti, hogy a teljesen feltöltött akkumulátorba vezetnek energiát, ami túlmelegedéssel jár, utóbbi pedig a folyamatos 100%-ra töltést jelenti, ami szintén növeli a belső hőt. A hideg ugyan leállíthatja az akkumulátort, élettartamát viszont nem rövidíti le.
Emellett a rendszerben lévő szabad lítiumionok elvesztése vezet degradációhoz. A fokozatos kapacitáscsökkenést okozó folyamat sajnos elkerülhetetlen a mellékreakciók miatt. Ahhoz, hogy maximalizáljuk energiatárolónk élettartamát, érdemes hűvös, száraz helyen, potenciális tűzforrásoktól elzárva, lehetőleg garázsban elhelyezni. Fontos, hogy a rendszer képes legyen lehűlni, és hozzáférhető legyen a karbantartási ellenőrzések számára. Használat közben ügyeljünk arra, hogy ne merítsük le rendszeresen teljesen az eszközt, amennyiben pedig több akkumulátort is összekapcsolunk, azok legyenek azonos töltöttségi szinten. Végezetül nélkülözhetetlen, hogy az energiatárolót rendszeresen ellenőrizzük, többek között arra figyelve, hogy az ne szivárogjon.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó24 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről