

Zöld Energia
Mi történik a leselejtezett napelemekkel?
Bár a napelemek újrahasznosítása egyre fontosabbá válik, a hulladék egy részét inkább exportálják.
A Soren, a francia környezetvédelmi ügynökség arra figyelmeztetett, hogy az országban leszerelt fotovoltaikus paneleket gyakran továbbértékesítik vagy lazán szabályozott újrafelhasználási csatornákon keresztül exportálják, különösen a fejlődő országokba – számol be a PV Magazine. A szervezet a felelős a napelemek begyűjtéséért és újrahasznosításáért Franciaországban, a csoport 2023-ban 5207 tonna napelemet hasznosított, ami 35 szézalékos növekedést jelent a 2022-ben begyűjtött 3848 tonnához képest. Nicolas Defrenne, a szervezet főigazgatója egy nemrégiben tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy az összegyűjtött 5207 tonnából 4431 tonna Franciaország szárazföldi területéről származik, 1661 tonna Okcitániából, 775 tonna pedig a tengerentúli területekről. 4804 tonnát a helyszínen gyűjtöttek össze, míg 403 tonnát önkéntes gyűjtőpontra vittek. Defrenne szerint a feldolgozott napelemcellák teljes mennyiségének (3631 tonna) 3286 tonnáját (90 százalékát) újrahasznosították. A fennmaradó részt vagy hulladéklerakóba helyezték (8,87 százalék) vagy újból felhasználták (0,64 százalék).
Defrenne azonban megjegyezte, hogy a Franciaországban nem telepített panelek 40 százaléka elkerüli az országot, mert többé-kevésbé ellenőrzött újrafelhasználási csatornákon keresztül továbbadják, továbbértékesítik vagy exportálják, különösen a fejlődő országokba.
A Soren elismerte a modulok második életciklusának előmozdításának jelentőségét, a szervezet ennek érdekében együttműködik az Envie-vel. Ennek ellenére felhívták a figyelmet az illegális ágazatokkal kapcsolatos kockázatokra. A szervezet a tanúsítás bevezetését szorgalmazza, beleértve az olyan műszaki vizsgálatokat, mint az elektromos szigetelés és az elektrolumineszcencia, hasonlóan ahhoz, mint amit a francia startup, a Solreed a használt napelemek újbóli minősítésével és újbóli tanúsításával folytat. A szervezet egy 3 millió eurós újrahasználati alap létrehozását is szorgalmazza 2023 és 2027 között.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó14 óra telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről