Zöld Energia
Sok pénzt hozhat, ha napelem van a háztetőn
A jegybanki kamatnál jóval magasabb, mintegy 6-7 százalékos hozamot lehet elérni, ha napenergiába fektet valaki. Ma Magyarországon 10 ezer alatti a családi házakra telepített napelemek száma, de a következő években jelentős növekedést várható.
Az éves fogyasztás határozza meg azt, hogy milyen rendszert telepíthet valaki, vagy milyet érdemes telepítenie – mondta az InfoRádiónak Papp András, az Elmű EnHome üzletágának vezetője. Hozzátette: Magyarországon az a törvényi szabályozás, hogy mindenki, aki ilyen rendszert telepít, az éves szinten elszámolhatja a termelést és a fogyasztást.
Az átlagos magyar háztartásnak 3 kilowattos rendszert célszerű telepítenie. Ez most a piacon másfél millió forint körül van – mondta.
Papp András közlése szerint aki ilyen rendszert telepít, az ahogy eddig, továbbra is kapja az áramot a helyi szolgáltatótól.
“Én mint napelem tulajdonos, a házamat akkumulátorként, tárolóként használom. Tehát amikor többet termelek, mint amennyit el tudok otthon fogyasztani, ezt betáplálom a hálózatba. Amikor pedig kevesebbet, akkor a hálózatról vételezek. Ezt éves szinten tudjuk elszámolni az áramszolgáltatóval” – fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az elszámolás ára az a piaci ár, amennyiért a villamos energiát megvesszük. “Amennyiben többet termelnénk, akkor nagyjából 22 forintért tudjuk ezt a termelt áramot az áramszolgáltatónak értékesíteni”.
A beruházás megtérülése mindig érdekes kérdés, hiszen ki tudja, hogy 20 év múlva mekkora lesz a villamosenergia ára Magyarországon – mondta az Elmű EnHome üzletág vezetője. Tájékoztatása szerint az európai trendek most azt mutatják, hogy a következő 4-5 évben nem fog változni az ár. Amennyiben az infláció is a jelenlegi szinten marad, akkor a jegybanki hozamnál sokkal jobb, nagyjából 6-7 százalékos hozamot is el lehet érni.
Papp András elmondta, ma Magyarországon éves szinten 3-4 ezer napelemet telepítenek a lakosok. Azok az igazi felhasználók, akik új ingatlanba beruháznak, vagy korszerűsítenek. Így maguk megtermelhetik nagyrészt azt az áramot, amit fel fognak használni.
Arra a kérdésre, hogy van-e erre pályázati forrás, azt mondta: arra számít, hogy a következő 2-3 évben napelemre nem lesz, inkább fűtés-korszerűsítésre, nyílászáró cserére van lehetőség, egyébként most is fut két ilyen pályázat 1 milliárdos kerettel.
A szakember közlése szerint nagyjából 10-20 megawatt telepített napelemes erőmű van már Magyarországon, a magyar rendszer határa olyan 300 és 500 megawatt körül van. Ha ezt az átlag 3 kilowattal elosztjuk, akkor egy nagyon komoly mennyiség jön össze. Nagyjából 100-200 ezer lehet azon háztartásoknak a száma, amelyek hosszú távon ilyenben tudnak gondolkodni – fogalmazott Papp András.
forrás: inforadio.hu
Zöld Energia
Ezzel a rendszerrel még többet spórolhatnak a napelemesek
Az Emaldo Power Store a mesterséges intelligenciát hívja segítségül.
Az otthoni, mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt energiamegoldásokra specializálódott Emaldo lerántotta a leplet legújabb termékéről, az Emaldo Power Store-ról. A fejlett energiatárolási megoldást kifejezetten napelemekhez hozták létre. A nagy teljesítményű és sokoldalú rendszert úgy tervezték meg, hogy mind az új, mind a meglévő napelemek számára alkalmas legyen. Az Emaldo Power Store lehetővé teszi a háztulajdonosoknak és a vállalkozásoknak, hogy maximalizálják a napenergia előnyeit, spóroljanak az energiaköltségeken, és passzívan jövedelmet szerezzenek. Mint Steffen Bjerregaard, a vállalat vezérigazgatója kiemelte: az Emaldo Power Store-ral mérföldkövet akarnak elérni a piacon. „Hihetetlenül büszkék vagyunk elkötelezett európai csapatunkra és koppenhágai fejlesztőcsapatunkra, amely keményen dolgozik azon, hogy ezeket a fejlesztéseket életre keltsük” – nyilatkozta. Az Emaldo Power Store-hoz több fő elem is tartozik, ezek közül az egyik legfontosabb a 10,8 kW-os inverter, illetve a bővíthető akkumulátorszekrény. A rendszer képes eltárolni a maga által termelt energiát, emellett opcionális tartalékáram-ellátást biztosít a kritikus berendezések számára.
Az MI alapú megoldásnak köszönhetően automatikusan a legalacsonyabb árakon vásárol áramot, és ezt az olcsó áramot használja fel a csúcsidőszakokban, ami segíti a felhasználókat a megtakarításban. Az Emaldo rendszer emellett kiegyensúlyozza az elektromos hálózatot, és passzívan jövedelmet termel, a havi kifizetéseket pedig közvetlenül a fogyasztónak juttatja el, de a telepítők is részesülnek a telepítéseikből származó összes hálózati kiegyenlítési bevétel egy százalékából.
A termék nagy előnye, hogy könnyen, utólagosan is beszerelhető a meglévő napelemekhez. A rendszer Bluetooth- és 4G-kapcsolattal rendelkezik a zökkenőmentes vezeték nélküli integráció érdekében, az Android- és iOS-appnak köszönhetően pedig valós időben követhető nyomon az áramtermelés és fogyasztás. A termék bővítési lehetőséget is kínál: nagyobb energiaigényűek számára az Emaldo akkumulátorszekrény lehetővé teszi az 25,6 kWh-ra, sőt több szekrény egymáshoz kapcsolásával az akár 143,36 kWh-ra való bővítést.
A telepítők az Emaldo Power Suite-hoz is hozzáférhetnek, ez egy átfogó online platform, amely egyszerűsíti a telepítési folyamatot, termékképzést biztosít, és folyamatos támogatást nyújt. A dedikált Emaldo telepítői alkalmazás minden eddiginél egyszerűbbé teszi az üzembe helyezést és a telepítések kezelését.
Kép forrása: emaldo.com
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés