Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Sok pénzt hozhat, ha napelem van a háztetőn

Létrehozva:

|

A jegybanki kamatnál jóval magasabb, mintegy 6-7 százalékos hozamot lehet elérni, ha napenergiába fektet valaki. Ma Magyarországon 10 ezer alatti a családi házakra telepített napelemek száma, de a következő években jelentős növekedést várható.

Az éves fogyasztás határozza meg azt, hogy milyen rendszert telepíthet valaki, vagy milyet érdemes telepítenie – mondta az InfoRádiónak Papp András, az Elmű EnHome üzletágának vezetője. Hozzátette: Magyarországon az a törvényi szabályozás, hogy mindenki, aki ilyen rendszert telepít, az éves szinten elszámolhatja a termelést és a fogyasztást.

Az átlagos magyar háztartásnak 3 kilowattos rendszert célszerű telepítenie. Ez most a piacon másfél millió forint körül van – mondta.

Papp András közlése szerint aki ilyen rendszert telepít, az ahogy eddig, továbbra is kapja az áramot a helyi szolgáltatótól.

“Én mint napelem tulajdonos, a házamat akkumulátorként, tárolóként használom. Tehát amikor többet termelek, mint amennyit el tudok otthon fogyasztani, ezt betáplálom a hálózatba. Amikor pedig kevesebbet, akkor a hálózatról vételezek. Ezt éves szinten tudjuk elszámolni az áramszolgáltatóval” – fogalmazott.

Arról is beszélt, hogy az elszámolás ára az a piaci ár, amennyiért a villamos energiát megvesszük. “Amennyiben többet termelnénk, akkor nagyjából 22 forintért tudjuk ezt a termelt áramot az áramszolgáltatónak értékesíteni”.

Advertisement

A beruházás megtérülése mindig érdekes kérdés, hiszen ki tudja, hogy 20 év múlva mekkora lesz a villamosenergia ára Magyarországon – mondta az Elmű EnHome üzletág vezetője. Tájékoztatása szerint az európai trendek most azt mutatják, hogy a következő 4-5 évben nem fog változni az ár. Amennyiben az infláció is a jelenlegi szinten marad, akkor a jegybanki hozamnál sokkal jobb, nagyjából 6-7 százalékos hozamot is el lehet érni.

Papp András elmondta, ma Magyarországon éves szinten 3-4 ezer napelemet telepítenek a lakosok. Azok az igazi felhasználók, akik új ingatlanba beruháznak, vagy korszerűsítenek. Így maguk megtermelhetik nagyrészt azt az áramot, amit fel fognak használni.

Arra a kérdésre, hogy van-e erre pályázati forrás, azt mondta: arra számít, hogy a következő 2-3 évben napelemre nem lesz, inkább fűtés-korszerűsítésre, nyílászáró cserére van lehetőség, egyébként most is fut két ilyen pályázat 1 milliárdos kerettel.

A szakember közlése szerint nagyjából 10-20 megawatt telepített napelemes erőmű van már Magyarországon, a magyar rendszer határa olyan 300 és 500 megawatt körül van. Ha ezt az átlag 3 kilowattal elosztjuk, akkor egy nagyon komoly mennyiség jön össze. Nagyjából 100-200 ezer lehet azon háztartásoknak a száma, amelyek hosszú távon ilyenben tudnak gondolkodni – fogalmazott Papp András.

forrás: inforadio.hu

Advertisement
Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák