Zöld Energia
Sok pénzt hozhat, ha napelem van a háztetőn
A jegybanki kamatnál jóval magasabb, mintegy 6-7 százalékos hozamot lehet elérni, ha napenergiába fektet valaki. Ma Magyarországon 10 ezer alatti a családi házakra telepített napelemek száma, de a következő években jelentős növekedést várható.
Az éves fogyasztás határozza meg azt, hogy milyen rendszert telepíthet valaki, vagy milyet érdemes telepítenie – mondta az InfoRádiónak Papp András, az Elmű EnHome üzletágának vezetője. Hozzátette: Magyarországon az a törvényi szabályozás, hogy mindenki, aki ilyen rendszert telepít, az éves szinten elszámolhatja a termelést és a fogyasztást.
Az átlagos magyar háztartásnak 3 kilowattos rendszert célszerű telepítenie. Ez most a piacon másfél millió forint körül van – mondta.
Papp András közlése szerint aki ilyen rendszert telepít, az ahogy eddig, továbbra is kapja az áramot a helyi szolgáltatótól.
“Én mint napelem tulajdonos, a házamat akkumulátorként, tárolóként használom. Tehát amikor többet termelek, mint amennyit el tudok otthon fogyasztani, ezt betáplálom a hálózatba. Amikor pedig kevesebbet, akkor a hálózatról vételezek. Ezt éves szinten tudjuk elszámolni az áramszolgáltatóval” – fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy az elszámolás ára az a piaci ár, amennyiért a villamos energiát megvesszük. “Amennyiben többet termelnénk, akkor nagyjából 22 forintért tudjuk ezt a termelt áramot az áramszolgáltatónak értékesíteni”.
A beruházás megtérülése mindig érdekes kérdés, hiszen ki tudja, hogy 20 év múlva mekkora lesz a villamosenergia ára Magyarországon – mondta az Elmű EnHome üzletág vezetője. Tájékoztatása szerint az európai trendek most azt mutatják, hogy a következő 4-5 évben nem fog változni az ár. Amennyiben az infláció is a jelenlegi szinten marad, akkor a jegybanki hozamnál sokkal jobb, nagyjából 6-7 százalékos hozamot is el lehet érni.
Papp András elmondta, ma Magyarországon éves szinten 3-4 ezer napelemet telepítenek a lakosok. Azok az igazi felhasználók, akik új ingatlanba beruháznak, vagy korszerűsítenek. Így maguk megtermelhetik nagyrészt azt az áramot, amit fel fognak használni.
Arra a kérdésre, hogy van-e erre pályázati forrás, azt mondta: arra számít, hogy a következő 2-3 évben napelemre nem lesz, inkább fűtés-korszerűsítésre, nyílászáró cserére van lehetőség, egyébként most is fut két ilyen pályázat 1 milliárdos kerettel.
A szakember közlése szerint nagyjából 10-20 megawatt telepített napelemes erőmű van már Magyarországon, a magyar rendszer határa olyan 300 és 500 megawatt körül van. Ha ezt az átlag 3 kilowattal elosztjuk, akkor egy nagyon komoly mennyiség jön össze. Nagyjából 100-200 ezer lehet azon háztartásoknak a száma, amelyek hosszú távon ilyenben tudnak gondolkodni – fogalmazott Papp András.
forrás: inforadio.hu
Zöld Energia
Hollandia házainak felére települhetne napelem
Hollandiában az utóbbi időszakban látványosan terjedtek a napelemek.
A holland kormány egy új, nyílt hozzáférésű fotovoltaikus adatbázis segítségével fedezte fel, hogy a helyi háztetők körülbelül 50 százaléka potenciálisan alkalmas lenne napelemes rendszerek elhelyezésére – számol be a PV Magazine. A problémát az jelenti, hogy csak 8 százalékuk tudna azonnal, akadálymentesen fotovoltaikus rendszereket elhelyezni.
A Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), egy holland állami ügynökség, amely 2023 decemberében egy nyílt hozzáférésű adatbázist tett közzé az ország összes olyan háztetőjéről és parkolóterületéről, amely napelemes telepítésre alkalmas lehet. Néhány hónappal az indulás után az RVO közölte, hogy az új eszköz máris segített azonosítani mintegy 725 négyzetkilométernyi olyan tetőfelületet, amely megfelelne a napelemes rendszerek kiépítésére. Ez az ország tetőinek mintegy felét jelenti.
„Ennek a területnek azonban csak 8 százaléka alkalmas közvetlenül napelemek telepítésére” – olvasható az ügynökség közleményében. A többi esetben először az akadályokat kell elhárítani, az RVO szerint a lehetséges problémák közé tartoznak a tetőablakok, a szegmentált tetőformák, a gyenge tetőszerkezetek vagy az azbeszt jelenléte.
Az adatbázis minden olyan település és régió információit bemutatja, ahol van szabad hely. Emellett tartalmaz egy adatböngészőt is, amely kiemeli az akadályokat, valamint a hálózati torlódási kockázatokat, a csatlakozási problémákat és a meglévő fotovoltaikus rendszereket.
Hollandia annak ellenére, hogy nem tartozik a világ leginkább napsütötte országai közé, meglehetősen jó úton halad a fotovoltaikus fejlesztésekben. Egy, a közelmúltban megjelent, a Dutch New Energy (DNE) Research tanácsadó cég által készített, a tavalyi év eredményeit összefoglaló jelentés alapján a holland napenergia-piac 2023-ban 4,82 gigawatt új napelemes kapacitással bővült. A tavalyi új kapacitásból mintegy 2,5 gigawatt lakossági telepítésekből származott, szemben az előző évi 2,2 gigawattal. A fennmaradó 2,4 gigawatt a kereskedelmi, ipari és nagyüzemi szegmenshez köthető.
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés