

Zöld Energia
Szélviharok és napelemek: Ezzel a megoldással csökkenthetők a károk!
Olyan módszert dolgoztak ki, amellyel megtaníthatják a napelemeket a széllel táncolni.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
A franciaországi Sophia Antipolisnál működő Université Paris Sciences et Lettres munkatársai olyan numerikus döntéshozatali rendszert hoztak létre, amely segíthet megvédeni a napelemeket a szélsőséges széllel szemben – számol be a PV Magazine. A szakértők szerint eddig nem volt bevett gyakorlat arra vonatkozóan, hogy miként kell a napelemeket erős szélben elhelyezni. A hagyományos módszerek közé tartozik, hogy bizonyos szélsebesség mellett a paneleket a talajjal párhuzamos, biztonságosnak tartott helyzetbe teszik. Ugyan a megközelítés hatékony lehet, ám ez a pozíció csökkenti a teljesítményt, és sokszor nem véd a legnagyobb széllökések ellen. A csapat új rendszere olyan tárolási pozíciót javasol, amely kihasználja a napelemes nyomkövető aktuátorok növekvő népszerűségét, lehetővé téve a panelek számára a naphoz képest optimális szög beállítását. A technológia a fejlett szélszimulációkat gépi tanulással kombinálja, hogy erős szélben optimalizálja az egyes napelemek szögét. „A fejlett áramlástan és a mesterséges intelligencia ötvözésével lehetőséget láttunk arra, hogy innovatív módon kezeljük a szélkárok kockázatát, és hozzájáruljunk a megújuló energiarendszerek ellenállóképességéhez” – mondta Elie Hachem, a csapat tagja.
Az új rendszer előnye, hogy a paneleket független döntéshozóként kezeli, és adatvezérelt megoldásokat azonosít. „Olyan ez, mintha megtanítanánk a széllel táncolni a paneleket, minimalizálva a károkat, miközben óvjuk az energiatermelést a nagy szélsebesség mellett” – tette hozzá Hachem. A kutatók számos kísérletet végeztek, amelyekben a keretrendszerüket a paneltörés különböző lehetséges okaival tesztelték. Az eredmények alapján a megközelítés hatékonynak bizonyult 50 kilométer per órás szél esetén.
A szakértők úgy vélik, hogy technikájuk alkalmas lehet a közüzemi napenergia-eszközök kezelésére nagy szélerősségű események során. Mint hozzátették, a rendszer skálázható megoldást kínál a hagyományos mérnöki gyakorlatokkal szemben.

Zöld Energia
Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését
Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.
A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.
A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.
A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia7 nap telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
A kozmetikumok vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját