

Zöldinfó
Több százmillió eurós támogatás az ukrán energiarendszer háborús helyreállítására
Kisméretű, helyi energiatermelő létesítmények kiépítésére kap 160 millió euró hitelt Ukrajna.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A közép- és kelet-európai gazdaságok átalakulásának támogatására 1991-ben alapított londoni pénzintézet – Ukrajna legnagyobb intézményi befektetője – pénteki tájékoztatásában közölte, hogy a hitelcsomagból az Ukrnafta állami ukrán olaj- és gázipari vállalat 250 megawatt összteljesítményű, földgázüzemelésű, helyi elosztású energia előállítására alkalmas berendezések hálózatát alakíthatja ki -írja az alternativenergia.hu. Az EBRD hangsúlyozza, hogy elsődleges fontosságú az ukrán energiarendszer decentralizálása, mivel Ukrajna energiatermelő kapacitása a háború előtti szint egyharmadára csökkent az orosz támadások következtében, és emiatt ukránok millióinak életét nehezítik a rendszeres áramszünetek. Fél éven belül ez a második hasonló finanszírozási csomag, amelyet az EBRD az ukrajnai energiatermelő infrastruktúrát érő háborús károk enyhítésére, az ukrán energiarendszer decentralizálásának előmozdítására nyújt Kijevnek.
Decemberben a londoni pénzintézet 80 millió euró hitelt folyósított Ukrajnának ugyanerre a célra, és azt a finanszírozási csomagot az Ukrnafta 100 megawatt összteljesítményű, helyi elosztású energia előállítására alkalmas földgázüzemű berendezések felszerelésére használhatta fel. Az EBRD becslése szerint a 2022 februárjában kezdődött háború eddig 524 milliárd dollár kárt okozott az ukrán gazdaságban. A londoni bank a háború kezdete óta 7,6 milliárd euró értékű finanszírozást nyújtott ukrajnai helyreállítási, infrastruktúra-fejlesztési és pénzügyi programokra. Az EBRD kormányzótanácsa 2023 decemberében jóváhagyta az igazgatóság által az ukrajnai támogatási programok folytatására kért 4 milliárd eurós tőkeemelést. Ezzel a bank befizetett alaptőkéje 34 milliárd euróra emelkedett.

Zöldinfó
Fény a falvakban – teljes támogatású energiatakarékos közvilágítási program indul
Hétfőtől már pályázhatnak az 5000 lakos alatti települések a helyi közvilágítás korszerűsítésére.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A támogatás 100 százalékos, vissza nem térítendő, és akár teljes egészében előlegként igényelhető. Egy pályázatra legfeljebb 50 millió forint támogatás adható, így legalább 360 falu, a célcsoportból minden hetedik település valósíthat majd meg korszerűsítéseket – irja az alternativenergia.hu. Hangsúlyozta, hogy a települések gazdasági erején, aktuális pénzügyi helyzetén nem múlik a programban való sikeres részvételük. Az állami támogatás a meglévőket felváltó energiahatékony lámpatestek telepítésére és a fényforrások autonóm szabályozhatóságának kiépítésére fordítható. Az önkormányzatok hétfőn 10 órától elektronikus úton jelentkezhetnek a kiírásra augusztus végéig a lebonyolító Nemzeti Energetikai Ügynökség honlapján, a pályázatokat az ősz folyamán elbírálják – közölte az államtitkár. Steiner Attila elmondta: a helyi közvilágítás biztosítása önkormányzati feladat. A korábbi években elvégzett korszerűsítési munkák tapasztalatai szerint egy-egy fejlesztés a felére csökkentheti a villanyoszlopok működtetésének áramköltségeit. A nagyobb városokban hasonló fejlesztések üzleti alapon is megvalósíthatók, a kistelepüléseken a finanszírozási lehetőségek szűkösebbek, a megtérülés lassabb – jelezte. Hozzátette: a szankciós energiaválság megmutatta, hogy az árak drasztikus emelkedése közvetlen veszélybe sodorhatja az alapvető közszolgáltatások ellátását is.
A hazai hulladékgazdálkodási rendszerben az elektromos hulladék átvételéről, elszállításáról a koncessziós társaság köteles gondoskodni. Ha a leszerelt világítótestek az önkormányzat tulajdonában vannak, akkor a településeknek nemcsak feladatuk, hanem költségük sem keletkezik, a hulladékok összegyűjtését és kezelését a MOHU díjmentesen megoldja helyettük – hívta fel a figyelmet az államtitkár. A korszerű közvilágítás javítja a közterületek biztonságát, a lakosok komfortérzetét és életminőségét, az önkormányzatok pedig energiafogyasztásuk csökkentésével kevesebb rezsit fizethetnek – foglalta össze. Steiner Attila a Jedlik Ányos Energetikai Program kapcsán felidézte: először a távhőszolgáltatókat célzó pályázat nyílt meg 45 milliárd forintos kerettel júniusban, erre több szakaszban, az első körben július végéig lehet jelentkezni. Egy hét múlva nyílik meg a távhőtermelőknek szóló felhívás első üteme, a rendszerek megújuló energiaforrásra átállítását 51 milliárd forinttal ösztönzik. Vasárnapig véleményezhető a vállalatok energiahatékonysági beruházásait segítő programelem, ebben csaknem 39 milliárd forint áll rendelkezésre az épületek vagy a gyártási technológia energiamegtakarítást eredményező korszerűsítéséhez. A társadalmi egyeztetésen már korábban átesett pályázatok közül a nyáron élesedhetnek a biogáz-biometán előállítás fokozását és az energetikai kutatás-fejlesztést szolgáló felhívások – jelezte az EM államtitkára.
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Közeleg az EPR adatszolgáltatás határideje – Július 20-ig kell jelenteni a negyedéves adatokat
-
Zöld Közlekedés3 nap telt el a létrehozás óta
Benzines, dízeles, elektromos: mindegyikre nőtt az igény – itt vannak a friss számok
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Elárasztás mentheti meg a jövő erdőit – a Beregben már működik
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A hazai kutatók is figyelmeztetnek a talaj vészes állapotára
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Viharpróba az MVM-nek: rekordsebességgel állították helyre az áramot