

Zöldinfó
Uniós számvevőszék: a szénorientált régióknak nyújtott támogatás nem segítette elő a klímasemlegességet
Az Európai Számvevőszék (ECA) legfrissebb jelentése szerint a szénorientált régióknak nyújtott uniós pénzügyi támogatás nem gyakorolt jelentős hatást a munkahelyteremtésre és az energetikai átalakulásra, a szén továbbra is jelentős üvegházhatású gázkibocsátási forrás több uniós országban.
A luxemburgi testület kedden kiadott jelentésében a 2014 és 2020 közötti mintegy 12,5 milliárd eurós uniós támogatás hatásait elemezte hét széntermelő régió vonatkozásában, Németországban, Lengyelországban, Romániában, a Cseh Köztársaságban és Spanyolországban. A közelmúltban aláírt uniós Zöld megállapodás szerint a szén fokozatos kivonása elengedhetetlen a 2030-as éghajlatpolitikai célok eléréséhez és ahhoz, hogy Európa 2050-re klímasemlegessé váljon. A 2021 júniusában létrehozott Igazságos Átmenet Alap a 2021-2027-es időszakban 19,3 milliárd euróval segíti a klímasemlegesség felé történő átmenet által leginkább érintett régiókat és ágazatokat. A számvevők úgy vélik, az Európai Bizottságnak gondoskodnia kell arról, hogy az uniós források segítségével el lehessen hárítani a szénről való átállás útjában álló akadályokat, figyelembe véve az Ukrajna orosz inváziója nyomán jelentkező energiapiaci feszültségeket is. Ennek érdekében pedig az Igazságos Átmenet Alap forrásainak hatékony felhasználása is szükséges.
Az ECA felhívta a figyelmet, hogy a széntermelés csökkenése miatt visszaesett az ágazatban foglalkoztatottak száma is. Az elbocsátott szénipari munkavállalók uniós finanszírozású képzésekben vehettek részt, de mivel részvételi adatok nem állnak rendelkezésre, a számvevők nem tudták megállapítani, hogy ez segített-e nekik a munkakeresésben. A számvevők arra utaló jeleket sem találtak, hogy a finanszírozott projektek a vizsgált régiókban jelentős hatást gyakoroltak volna a megújulóenergia-termelési kapacitásra. Az energiamegtakarítást célzó uniós finanszírozású beruházások hatása szerény volt, illetve nem volt számszerűsíthető – tette hozzá a testület. A számvevőszék bírálta azt is, hogy az Európai Bizottság nem végzett megfelelő elemzést arról, hogy a korábbi uniós finanszírozás milyen eredményeket ért el ezekben a régiókban, sem azok fennmaradó szükségleteiről. A számvevők hangsúlyozzák annak kockázatát, hogy e forrásokat esetleg úgy költhetik el, hogy közben nem történik meg ténylegesen az átállás.
Az ECA továbbá kifogásolta, hogy néhány európai országban a belföldön bányászott szenet importtal vagy más fosszilis tüzelőanyaggal váltották ki. Németország és Lengyelország például az elmúlt 15 évben jelentősen növelte szénimportját. A szén továbbra is jelentős üvegházhatásúgáz-forrás maradt, különösen Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Bulgáriában, Németországban, Szlovéniában és Romániában.

Zöldinfó
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
2025-ben indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 3 millió forintos támogatást kínál kis településeken élő családoknak, különös fókuszban a napelemes fejlesztésekkel.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
2025. január 1-én vette kezdetét a 2026-ig elérhető Vidéki Otthonfelújítási Program. A pályázatot olyan 5000 fős alatti településeken, saját ingatlanban élő személyek számára dolgozták ki, akik legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelnek. Az utólagosan igényelhető támogatás mértéke legfeljebb 3 millió forint, ezt 50-50 százalékban kell megosztani a munkadíj és az anyagköltségek között. A programmal párhuzamosan maximum 6 millió forintos kamattámogatott hitel is elérhetővé válik az előfinanszírozására. A támogatást beruházások változatos skálájára fordítható, megvalósíthatók többek között fűtésrendszerbeli korszerűsítések, tetőfelújítások, belső átalakítások, sőt, a korábbi otthonfelújítási programokhoz hasonlóan napelem-telepítések is. A régebbi tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbi opció különösen népszerű a pályázók körében, nem véletlenül: egy napelemes beruházással meglehetősen jól ki lehet használni a 3 milliós keretet, illetve a munkadíj és anyagköltségek közötti egyenlő megosztást. A korábbi programok jelentős felfutást eredményeztek a hazai napelemes piacon, amire a 2022-ben bevezetett és teljesen egészében még mindig feloldatlan betáplálási stop, valamint a bruttó elszámolás elindítása miatt megszorongatott iparágnak most komoly szüksége van.
Az AlternativEnergia.hu által megkérdezett piaci szereplők ezúttal is érdeklődési hullámra számítanak, igaz, a pályázat sajátosságai miatt ez a korábbiakhoz képest enyhébb lehet. Csomós Tibor, Profi Greentech ügyvezető szerint cégük a csapat bővítésével, illetve a telepítési folyamatok optimalizálásával készül a rohamra. „Korábbi tapasztalataink alapján az ilyen jellegű támogatási programok mindig nagy érdeklődést váltanak ki, különösen, ha a pályázati feltételek egyszerűek és a támogatás mértéke jelentős. Bár csak az 5000 fő alatti lélekszámú településeket érinti, úgy gondoljuk, hogy ez a program is népszerű lesz, különösen azok körében, akik már régóta tervezik otthonuk korszerűsítését” – mondja lapunknak a szakember.
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó7 óra telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!