Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

5 százalékra csökkent a napelemes rendszerek áfája Franciaországban

Franciaországban új, a lakossági napelemek telepítését segítő jogszabályt fogadtak el.

Létrehozva:

|

Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)

A francia szenátus jóváhagyta a 2025-ös költségvetési törvényt, amely 5,5 százalékra csökkenti a 9 gigawattig terjedő fotovoltaikus rendszerek áfáját – számol be a PV Magazine. Korábban csak a 3 gigawattig alatti rendszerek igényelhettek 10 százalékos, kedvezményes áfakulcsot, ami sok ingatlantulajdonost arra késztetett, hogy korlátozza a telepítést, ahelyett, hogy a magasabb, 20 százalékos kulcs után kelljen fizetnie. A Groupement Des Particuliers Producteurs D’electricite Photovoltaique (GPPEP), a kis energiatermelőket tömörítő francia szövetség évek óta kampányol azért, hogy az áfakulcsot az építőiparban alkalmazott értékhez igazítsák, támogatva a nagyobb lakossági telepítéseket. A szervezet azt állítja, hogy az 5,5 százalékos áfa, amely megegyezik az építési és energetikai javítási munkákéval, jobban megfelel a telepítők és a gyártók számára. Joël Mercy, a GPPEP elnöke úgy fogalmazott, ez egy lehetőség az „ökológiai tisztességtelenség” megfékezésére, a szakértő úgy véli, hogy az alacsonyabb áfa segítene megelőzni a visszaigénylési csalásokat.

Az új intézkedés gyakorlati alkalmazása egyelőre nem világos, és egy újabb miniszteri rendelet is megelőzi majd, amely 2025. október 1-jéig esedékes. Ez a rendelet biztosítani fogja, hogy a létesítmények maximalizálják az önfogyasztást, megfeleljenek az energiahatékonysági céloknak, és betartsák a környezetvédelmi teljesítménynormákat. Az intézkedést ugyan egyes ipari csoportok, így az Enerplan üdvözölte, kritikát is megfogalmaztak a késedelmes végrehajtás miatt. Az áfacsökkentés csak 2025. október 1-jén lép hatályba, így nyolc hónapos rés marad, ami a szakembereket és a háztulajdonosokat a projektek elhalasztására késztetheti.

Az ágazati szakemberek a gazdasági lassulás elkerülése érdekében az áfaalkalmazási feltételek gyors tisztázását és átmeneti intézkedések bevezetését sürgetik. Az Enerplan közölte, hogy aktívan együttműködik a minisztériummal a rendelet részleteinek meghatározása és az ágazat jövőjének biztosítása érdekében.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák