Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Milliókat bukhatnak a napelemes pályázat résztvevői

A kifizetések komoly csúszást tapasztaltak, ezzel párhuzamosan pedig jelentős drágulás zajlott a piacon.

Létrehozva:

|

Hosszú késés után 2021 végén indult el az a program, amelyben 100 százalékos vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek az alacsony jövedelmű háztartások a napelemes és fűtéskorszerűsítési beruházásokra. A pályázat alakulása ezt követően sem volt zökkenőmentes, a kiírást többször módosították, az első szakasz lezárása után pedig az elbírálás és a kifizetés is óriási csúszást tapasztalt – a második fordulót meg sem nyitották, a jelenlegi napelemes betáplálási stop miatt nem is lenne értelme.

A kifizetések idén januárban kezdődtek meg, a kivitelezést több cég meg is kezdte, a felfutás azonban igazán csak március elején volt megfigyelhető. A támogatás ilyen mértékű késése sokakat kellemetlenül érinthet, hiszen a pályázatok benyújtása óta komoly drágulás volt megfigyelhető a piacon. A folyamat hátterében az energiaárak növekedése, az infláció, a béremelések, valamint a beszállítói árnövekedések állnak.

Emiatt az eredetileg 100 százalékosnak hirdetett támogatás mellé sokszor már önerő is szükséges. Ennek összege Baranya vármegyében például csak napelemes telepítés esetében 50 ezer forinttól egymillióig terjedhet, míg a komplexebb, fűtéskorszerűsítési beruházásnál 2-3 milliós is lehet – számol be a BAMA. Úgy tűnik, a helyzetet a vállalkozók is eltérően kezelik, vannak olyan cégek, amelyek egyáltalán nem vagy pedig jóval kisebb önerővel vállalják a telepítést.

A kivitelezőváltás ugyanakkor nem egyszerű, ilyenkor például változhat a műszaki tartalom. Netes fórumokon olyan esettel is találkozni, amikor a kényszerhelyzet miatt kivitelezőváltáson gondolkozó igénylőtől a saját pályázatához tartozó jelszavát csak pénzért adnák ki, de olyanról is hallani, amikor a kivitelező szerelés közben, helyszínen, készpénzben várta volna a több százezer forintos önerőt.

A helyzetet csak bonyolítja, hogy nem egyértelmű, a pályázók hol jelezhetik problémáikat. A Dunántúli Napló hiába kereste a napelemes pályázatokat koordináló ÉMI Nonprofit Kft.-t, és noha telefonon a helyi Széchenyi Program Irodák felkeresését javasolták, többen azt közölték, nem ezek az irodák az illetékesek.

Advertisement

Zöld Energia

Új típusú energiatárolót dolgoztak ki

A spanyol kutatók egyelőre egy prototípust hoztak létre az új technológia segítségével.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spanyol kutatók olyan új hőenergia-tároló rendszert (TES) terveztek, amely termoelektromos hőszivattyút (TEHP) használ az áram hővé történő átalakításához – számol be a PV Magazine. A hőszivattyút a változó vezetőképességű hőcsövek alternatívájaként használják.

Az újszerű kialakítás négy fő komponenst tartalmaz, nevezetesen egy termoelektromos hőszivattyúrendszert, egy elektromos ellenállást, egy TES-ciklust, valamint egy nyílt hurkot, amelyben a levegő a hőátadó közeg. A rendszer levegőjét a termoelektromos hőszivattyú melegíti fel, amely termoelektromos modulokat használ, kiegészítve az elektromos ellenállással.

A berendezés termoelektromos része hat TEHP-blokkból épül fel. Az első három egyfokozatú termoelektromos hőszivattyú (OTEHP) konfigurációt alkalmaz, mindegyik egy-egy TEM-et használ, mindkét oldalon egy-egy hőcserélővel. A következő három blokk kétfokozatú hőelektromos hőszivattyú (TTEHP), piramis alakú konfigurációval. Ennek a köztes hőcserélőnek a kialakítása egy nagyhatékonyságú, négy hőcsőből álló rendszert használ, amelyben munkafolyadékként víz van. A hőátadás az első fokozatból a második fokozatba ezeken a csöveken keresztül, a víz halmazállapot-változása révén történik.

A kutatók egy rendszerprototípust is létrehoztak, amelyen 45 forgatókönyvet teszteltek különböző feszültségekkel, bemeneti hőmérsékletekkel, illetve és légáramlási sebességekkel. A feszültségek 4, 6, 8 vagy 10 volt, a bemeneti hőmérséklet 120, 160 vagy 200 Celsius-fok, a légáramlási sebesség pedig 13, 18 vagy 23 köbméter per óra volt, utóbbi esetén 655,5 wattnyi hőt termeltek 1,35 COP mellett.

A kifejlesztett TEHP-rendszer integrálása egy elektromos ellenálláson alapuló hőenergiatároló rendszer töltési folyamatába 15, illetve 30 százalékkal növeli az energiaátalakítás hatékonyságát 120 és 200 Celsius-fok közötti energiatárolási hőmérséklet esetén. A javasolt rendszerkonfiguráció 135 Celsius-fokon 112,6 százalékos hatásfokot érhet el. A csapat következő céljai között szerepel, hogy a rendszer viselkedését változó hidegforrás-hőmérséklet esetén is teszteljék.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!