Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Itt a homlokzat, amely képes fűteni a házat

A betonból készült panelekben egy érrendszerhez hasonló hálózat található.

Létrehozva:

|

A német Fraunhofer ISE kutatóintézet olyan napkollektoros homlokzati paneleket fejlesztett ki, amelyek hőszivattyúként működnek – számol be a PV Magazine. A megoldás olyan ultra nagy teljesítőképességű betonból (UHPC) készült, amelyet esztétikus homlokzatok számára hoztak létre.

A rendszer a napsugárzást és a környezeti levegő hőjét nyeli el, majd a hőt a lakossági hőszivattyúk forrásaként használja fel. A Tabsolar nevű találmány UHPC-ből készült panelekből áll, minden egyes modul többszörösen elágazó, hengeres hidraulikus csőcsatornákkal átszőtt rendszert fogad be, amelyben hőelnyelő folyadék van. A hőt egy hőcserélő továbbítja a hőszivattyú felé.

A csatornaszerkezetek a Fraunhofer ISE által kifejlesztett bionikus eljárással jönnek létre, ezek a levelekben vagy az emberi testben található erekhez hasonló, többszörösen elágazó mintázatot alakítanak ki. Az intézet szerint ezzel az eljárással szinte bármilyen alakú panelen egyenletes csatornahálózatot lehet létrehozni, ami egyenletes áramláseloszlást és egyben alacsonyabb energiafogyasztást biztosít a hőszivattyú számára.

A napkollektorok mérete 1683-szor 1040 milliméter, ami 1,75 négyzetméteres területnek felel meg. A panelek mázas és mázatlan változatban is kaphatók, az üveg nélküli verziót a használati meleg vizet vagy úszómedencéket fűtő hőszivattyúk hőforrásaként lehet felhasználni. A termék változatos színekben és más felületi struktúrákkal is kialakítható, a spektrálisan szelektív bevonattal ellátott, üvegezett panelek állítólag magasabb hőmérsékletet képesek előállítani, ezért a hagyományos napkollektorokhoz hasonlóan használati melegvíz-fűtésre és tartalékfűtésre tervezték őket.

„Szimulációink azt mutatják, hogy mind az újonnan épített, mind a régebbi, utólagosan felújított épületállomány elegendő homlokzati felülettel rendelkezik az ilyen felhasználáshoz” – mondta Dr. Michael Herman, a Fraunhofer ISE projektvezetője. Az előregyártott Tabsolar szerelt, átszellőztetett homlokzatokhoz fejlesztették ki, de potenciálisan adaptálhatók kompozit külső szigetelési és kivitelezési rendszerekhez vagy szendvicsfal-rendszerekhez is. A panelek épületek belsejében is beépíthetők.

Advertisement

Zöld Energia

Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?

Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.

A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.

A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.

A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák