Zöld Energia
Svájc az Alpokban épít hatalmas naperőművet
A 2100 méteres tengerszint feletti magasságba tervezett napelempark 2026-ra készülhet el.
A svájci Axpo energetikai vállalat egy 10 megawattos naperőművet akar építeni a svájci Alpokban, 2100 méteres magasságban, egy 80 ezer négyzetméteres területen – számol be a PV Magazine. Az Ovra Solara Magriel projekt a helyi hegyi vasút és egy síterep áramellátását fogja biztosítani. Az energiaszolgáltató bejelentése alapján a földi fotovoltaikus erőművet a Grisons kantonban található Disentis síterepén hoznák létre.
A vállalat szerint az Ovra Solara Magriel projekt a Disentis síterephez vezető hegyi vasút éves villamosenergia-szükségletét teljes egészében helyi napenergiából fedezheti. „A meglévő infrastruktúra, például az elektromos hálózat kihasználása leegyszerűsíti a naperőmű építését” – áll az Axpo közleményében.
A létesítmény építésének kezdetét 2024 tavaszára tervezik, a befejezést pedig 2026 őszére. A cég szerint egy másik 10 megawattos földi erőművet 2025 őszétől alakítanak majd ki Tujetsch településen, a Nalps víztározó közelében, Graubünden kantonban. Az Axpo szeptemberben helyezte üzembe első alpesi fotovoltaikus létesítményét, egy 2,2 megawattos rendszert a Muttsee víztározó gátján, közel 2500 méteres tengerszint feletti magasságban. A svájci energetikai vállalat 2022 januárjában áramvásárlási szerződést kötött a Denner szupermarketlánccal a projektre. Az üzlet az első kétoldalú megállapodás egy nem támogatott napenergia-projektre Svájcban.
2022 szeptemberében az ország módosította energiatörvényét, ezzel összpontosítva a téli áramellátás biztosítását célzó sürgős intézkedésekre. Az új szövetségi jogszabály célja, hogy lehetővé tegye, illetve megkönnyítse a nagy méretű, földre telepített fotovoltaikus rendszerek kiépítését a svájci Alpokban, 1500 méterrel a tengerszint felett vagy annál magasabban.
A svájci kormány várhatóan a támogatható projektek telepítési költségeinek legfeljebb 60 százalékáig nyújt majd finanszírozási segítséget. A pénzre való jogosultsághoz a projekteknek legalább 500 kilowattóra per kilowatt téli hozamot kell felmutatniuk. A svájci kormány célja, hogy az ösztönző rendszerrel elérje a 2 terawattórás alpesi fotovoltaikus energiatermelést.

Zöld Energia
Hogyan hat Donald Trump a napelemes piacra?
Donald Trump politikája az amerikai energetikai piacon is felfordulást okozott.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A második Trump-kormány forgószélszerűen vette kezdetét: még csak három hónap telt Donald Trump beiktatása óta, de már számos drasztikus kül- és belpolitikai döntést hozott. Miként hat az elnök politikája az energiaszektorra, különösen a napelemes piacra – ennek a kérdésnek járt utána a PV Magazine. A kormányzat az elmúlt időszakban jelentős szakpolitikai reformokat hajtott végre. Az energetikai politika fő mozgatórugója, hogy az elnök nagyban támogatja a fosszilis energiahordozók kinyerését, miközben ellenzi az elektromos járművek támogatását célzó szabályzatokat. A terület legfontosabb Trump-rendelete az Unleashing American Energy, amely csökkenti az olaj- és ritkaföldfém-kitermelés korlátozásait. A régi-új elnök a megújulókat tekintve egyelőre elsősorban a szélenergia ellen lépett fel, több helyen korlátozásokat vezetett be az új szélfarm-beruházásra vonatkozóan. Ugyan a napenergiát egyelőre nem támadja célzottan, az ágazatot érintő politikai bizonytalanság hatással van a beruházásokra.
A napenergia 2024-ben az Egyesült Államok legjelentősebb, újonnan telepített villamosenergia-forrása volt, és az iparág továbbra is gyorsan növekszik. Az IRA (Inflation Reduction Act) nevű, alapvetően klímavédelmi célú törvénycsomag és más támogatások a különféle hitelek, adókedvezmények és egyéb megoldások révén jelentős felfutást hoztak a szektorban, de a Trump-kormány ezek felfüggesztésével akadályokat gördített az iparág elé. A szövetségi kifizetések befagyasztását most bírósági döntések próbálják megakadályozni, nagy kérdés, hogy milyen jövő vár az IRA-ra és más, az energetikai átállást segítő ösztönzőkre. Egyes szakértők szerint az IRA-alap a vártnál öt évvel korábban, 2027-ben véget érhet.
A napelemes szektor számára további kihívást jelentenek az új, Kínát, Kanadát és Mexikót érintő vámok, amelyek jelentősen megdrágítják a gyártást és az importot. Az iparág számára pozitívum ugyanakkor, hogy a napenergia költségei folyamatosan csökkennek, olyannyira, hogy a BloombergNEF szerint a napelemparkok még támogatások nélkül is egyre versenyképesebbek a gázerőművekkel szemben.
A szakértők úgy látják, összességében a Trump-kormányzat intézkedései rövid távon nehézségeket okozhatnak a megújuló energiaforrások számára, de a piac saját dinamikája miatt a napenergia továbbra is meghatározó tényező maradhat az amerikai energiatermelésben.
-
Zöldinfó4 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Egyszerű megoldással nagyot javítottak a napelemek hatékonyságán