Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Mennyire romlik le egy napelem 16 év alatt?

Egy új vizsgálat alapján a véltnél ellenállóbbak lehetnek a napelemek.

Létrehozva:

|

Szakértők egy csoportja az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium (NREL) HOMER szoftverét használta fel hogy kiszámítsa, mennyit degradálódott két, 2003 óta működő két, tetőre telepített napelemes rendszer Németországban – számol be a PV Magazine. A kutatók a rendszerek energiatermelékenységére összpontosítottak. A Lengyel Tudományos Akadémia munkatársai arra jutottak, hogy 16 év alatt 1,9, illetve 2,9 közötti volt a csökkenés, az érintett napelemek a délnyugat-németországi Sinsheim városában találhatóak.

Az első, egy 37,8 kilowattos, hálózatra kapcsolt rendszer 252 darab, egyenként 150 watt teljesítményű üveghátlapos napelemmodulból áll, amelyeket a Suntech kínai gyártó készített. A második berendezés egy 18,48 kilowattos napelemes rendszer, amely 112 Suntech-féle, 165 wattos üveghátlapos modulból épül fel. Mindkét rendszerben a német Solarmax gyártó invertereit használják.

Az NREL HOMER szoftverével végzett elemzés szerint a fotovoltaikus berendezések a 2004-2021 közötti időszakban összesen 958 megawattórát termeltek. Azt is megfigyelték, hogy a nagyobb rendszerben 2009-ben és 2010-ben néhány inverter-meghibásodás történt.

Az adatok arról árulkodnak, hogy a 18,48 kilowattos rendszer nagyobb energiaegység-termelékenységet mutatott a 37,8 kilowattoshoz képest, különösen 2009-ben és 2014-2015-ben. Megállapították tovább, hogy az első rendszer éves degradációs tényezője 0,11 százalék per év, míg a második rendszer esetében ez 0,20 százalék per év volt. Az elérhető besugárzásra jutó tényleges energiatermelés előbbi napelemnél 0,817, utóbbinál pedig 0,826 volt. A mért fajlagos hozam és az elméleti fajlagos hozam aránya a működés első két évében 96,8 százalék, illetve 95,8 százalék volt.

A vizsgálat a nagyobb rendszernél 1,9 százalékos, a kisebb rendszerben pedig 2,9 százalékos teljesítménycsökkenést mutatott ki a 16 éves időszak alatt. Az éves teljesítménycsökkenési arány 0,20 százalék per év, valamint 0,11 százalék per év volt, ezt a szakértők a szakirodalomban szereplő értékekhez képest jelentősen alacsonyabb értéknek tekintik.

Advertisement

Zöld Energia

Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon

Hollandiában Solar Solutions Amsterdam, Olaszországban pedig KEY – The Energy Transition Expo néven rendeztek napelemes kiállítást.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Márciusban két jelentős napelemes szakkiállítást is rendeztek Európában: március 5-8. között, az olaszországi Riminiben a KEY – The Energy Transition Expót, március 11-13. között pedig Amszterdamban a Solar Solutions Amsterdamot látogathatták az érdeklődők. A PV Magazine két cikkben foglalta össze az eseményeket. Előbbi rendezvényre több mint ezer kiállító érkezett, ami a tavalyi évhez képest nagyjából 20 százalékos növekedést jelent. A Solar Solutions Amsterdam és társrendezvénye, a European Solar Games 2025-ben több mint 17 ezer látogatót és 200 kiállítót vonzott. Amellett, hogy mindkét kiállításon a legmodernebb termékeket vonultatták fel, az adott piac sajátosságai is megmutatkoztak.

A KEY – The Energy Transition Expo szóvivője szerint a résztvevők 30%-a külföldi kiállító volt, a rendezvény pedig immár globális jelentőségre tett szert, és egyre inkább a müncheni Intersolarhoz hasonlítható. A kiállítás egyik legfontosabb fejleménye az volt, hogy Gilberto Pichetto Fratin olasz energiaügyi miniszter ismertette a megújuló energiával kapcsolatos legújabb olaszországi rendeleteket.

A Fer X keretrendszer két megújulóenergia-árverést foglal magában, az első néhány hónapon belül várható. Kormányzati tisztségviselők azt is megerősítették, hogy az nagy kapacitású energiatárolókra vonatkozó úgynevezett MACSE-árverést szeptember 30-ra tervezik. A MACSE lényege, hogy a Terna átviteli rendszerirányító árverések keretében oszt ki többéves szerződéseket energiatárolással foglalkozó vállalatoknak, ezzel enyhítve a hálózatra nehezedő nyomást.

A 2025-ös European Solar Games legfőbb tanulsága az volt, hogy a holland napenergia-piac új kihívásokkal néz szembe: az önfogyasztás jelentősége a lakosság és a cégek számára is egyre fontosabb, miután a nettó elszámolási rendszer 2027-ig még fennmarad. A szektor gyors növekedése Magyarországhoz és Olaszországhoz hasonlóan Hollandiában is hálózati korlátokba ütközött, az iparági szakértők azonban ebben nemcsak nehézséget, hanem lehetőséget is látnak.

A Solar Solutions Amsterdamon bemutatott technológiák ezt a trendet követték, a skálázható energiarendszerek és az utólagosan integrálható tárolási megoldások kerültek előtérbe. A kiállításon számos gyártó felvonultatta termékeit, képviseltette magát többek között a GoodWe, a FoxESS, a Hoymiles, a Tongwei és az EcoFlow.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák