

Zöld Energia
A megnövekedett UV sugárzás hatásai a napelemeinkre
Francia tudósok a napelem modulokban található különböző anyagok hatékonyságát vizsgálták ultraibolya (UV) fény alatt.
Az eredmények azt bizonyítják, hogy a bizonyos adalékokat tartalmazó kapszulázó anyagok idővel hajlamosak besárgulni, ami hozzájárulhat a teljesítmény romláshoz, különböző problémák léphetnek fel a napelemes rendszer működése során – számol be a PV-magazin. Magát a tokozóanyagot illetően, a hosszú ideig tartó fénynek való kitettség során bekövetkező sárgulás gyakori probléma, amely önmagában is teljesítménycsökkenést okozhat, és csökkentheti az egyéb degradációval szembeni védelem szintjét is. A csoport egycellás modulokat állított elő, 160 fokon laminált heteroátmenetű napelemeket használva, öt különböző, kereskedelmi forgalomban kapható PV-kapszulázó anyaggal – kettő etilénvinil-acetát (EVA) alapú, három pedig poliolefin (POE) alapú. Ezeket a modulokat 4200 órán keresztül világították, és a mintákat mintegy 1300 órán keresztül ultraibolya sugárzás és megemelt hőmérséklet mellett is tesztelték.
Az eredmények azt mutatták, hogy az EVA tokozóanyag volt a leginkább érintett, és a POE minták közül kettő is mutatott kisebb mértékű sárgulást. Figyelemre méltó, hogy az a három minta, amelyik sárgulást mutatott, olyan adalékanyagokat tartalmazott, amelyeket az UV-fény elnyelésére terveztek. A 4200 órás tesztelés után az EVA modul a kezdeti teljesítményének 4,2%-át veszítette el. Végső soron bebizonyosodott, hogy az UV-abszorbens adalékanyagok hajlamosak lebomlani, ami idővel befolyásolja a PV-modulok teljesítményét. A megoldást az jelentené, ha a szerves UV-abszorberek helyett inkább ásványi alapú anyagokat próbálnának ki a gyártás során.

Zöld Energia
Megnyílt Románia első napelemeket újrahasznosító üzeme Brassó megyében
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Vestea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Ez fontos lépés Brassó megye számára az elektronikai hulladékok kezelését és a kritikus fontosságú alapanyagok újrahasznosítását célzó infrastruktúrát illetően – írta Adrian Vestea Facebook-bejegyzésében.
A beruházást a bukaresti székhelyű, román tőkével működő Sun 3R Green Recycling cég hajtotta végre, értéke 1,5 millió euró (mintegy 601 millió forint). Az automatizált üzem, amelyben egyelőre hét ember dolgozik, Brassó közelében, a Prázsmár (Prejmer) községhez tartozó Farkasvágón (Lunca Calnicului) található. Ez nem csupán Románia, hanem egész Kelet-Európa első ilyen üzeme – írja az economica.net.
Az üzem fotovoltaikus napelemek mellett elektronikai alaplapok feldolgozásával is foglalkozik. A feldolgozott eszközökből egyebek között szilícium porokat, alumíniumot és rezet nyernek ki.
Beruházásunk nem csupán egy gazdasági lehetőség, hanem a környezettel szembeni vállalás is – közölte a 2023-ban alapított Sun 3R Green Recycling.
-
Zöldinfó7 nap telt el a létrehozás óta
Híd épülhet a Balaton fölé, kezdődik az építkezés!
-
Zöldinfó6 nap telt el a létrehozás óta
Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Olcsó napelemek, amelyeket a kerítésre is telepíthetünk!
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Szlovákiában rendkívüli intézkedéseket hagyott jóvá a kormány a medveállományra vonatkozóan
-
Zöldinfó19 óra telt el a létrehozás óta
Meglepte a kutatókat a napelemek vizsgálati eredménye