

Zöld Energia
A világ legnagyobb naperőműve készült el
A világ legnagyobb naperőműve épült fel egy kínai sivatagban.
Egy kínai áramszolgáltató június 3-án azt közölte, hogy a világ legnagyobb naperőművét csatlakoztatta a hálózathoz – számol be az Asian Financial. A létesítmény egy sivatagos területen, Hszincsiang tartomány északnyugati részén található. Noha ipari léptékű termelésre képes napelemparkok régóta léteznek, az elmúlt években elkezdtek kifejezetten gigantikus projektekbe kezdeni, amelyek nagy mennyiségű áramot képesek előállítani, potenciálisan egész városok energiaszükségletét fedezve. Az óriási naperőművek kiépítése igazán ott éri meg, ahol van elérhető, nem beépített földterület, illetve ahol kiugróan magas a napsütötte órák száma. Sivatagi régiók például tökéletesen megfelelnek az ilyen beruházásoknak. Hatalmas naperőműveket napjainkban többek között Indiában, az Egyesült Arab Emírségekben, az Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában és Ausztráliában találni. Afrika több országa igen ígéretes jelöltnek számít a telepítést illetően, ezért idővel itt is beindulhatnak ilyen projektek.
Kína a fotovoltaikus erőműveket tekintve az élen jár, több létesítmény is működik a területén. Az új, 5 gigawatt teljesítményű, 80 ezer hektáros napelempark a hszincsiangi tartományi főváros, Ürümcsi külterületén lépett működésbe. A létesítmény évente mintegy 6,09 milliárd kilowattóra villamos energiát fog termelni, ez elég lenne ahhoz, hogy Pápua Új-Guinea országát egy éven át ellássa energiával.
A két legnagyobb működő napelemes létesítmény korábban szintén Nyugat-Kínában volt, ezek a Longyuan Power Group Ningcsia Tenggeli-sivatagi napenergia-projektje, valamint a China Lüfa Qinghai New Energy Golmud Vutumeiren napenergia-komplexuma, mindkettő 3 gigawatt kapacitással bír. A nap- és szélerőforrásokban gazdag, gyéren lakott Hszincsiang az elmúlt időszakban a megújuló energián alapuló beruházások egyik gócpontjává vált. A régióban előállított áram nagy részét a távolba, a sűrűn lakott keleti partvidékre továbbítják, hogy kiszolgálják a jelentős helyi igényeket.

Zöld Energia
Okos napelemek a földeken: ígéretes irányt mutat egy friss kutatás
Az agrofotovoltaikus létesítményekben egyszerre termesztenek növényeket és termelnek energiát, ám nagyon nem mindegy, hogy a fény miként oszlik meg a két tevékenység között.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A németországi Fraunhofer Institut für Solare Energiesysteme ISE (Fraunhofer ISE) csapata olyan stratégiákat elemzett, amelyekkel agrofotovoltaikus létesítményekben egyensúlyozzák ki a növények és napelemek közötti fény eloszlását – számol be a PV Magazine. A kutatók arra jutottak, hogy a vízszintes egytengelyes nyomkövető rendszerek (HSAT) segíthetnek a terméskiesés csökkentésében. A kutatók a délnyugat-németországi Nussbachban található almaültetvényekre esettanulmány adatait felhasználva végeztek szimulációkat az APyV segítségével. Ez egy olyan eszköz, amely fejlett sugárkövetési technikákat használ annak felmérésére, hogy a napelemek elhelyezése miként befolyásolja a növények fényellátottságát. A rendszer képes automatizálni az agrofotovoltaikus létesítmény tervezési optimalizálását a kulcsfontosságú mutatók alapján, figyelembe véve a különböző terményeket.
A csapat megállapította, hogy a napelemek testre szabott vezérlése az almafák számára szükséges fény 91%-át biztosította az év folyamán, ez viszont a napelemes termelés 20%-os csökkenéséhez vezetett. „Tanulmányunk azt mutatja, hogy a napenergia és a mezőgazdaság kombinációja javítható olyan intelligens fotovoltaikus követőkkel, amelyek az időjárási viszonyok, a terménytípusok és azok növekedési szakaszai alapján állítják be a napelemek helyzetét” – nyilatkozta Maddelena Bruno, a tanulmány egyik szerzője. „Ez a megközelítés optimális egyensúlyt biztosít a fotoszintézishez rendelkezésre és a villamosenergia-termeléshez rendelkezésre álló fény között” – tette hozzá.
A szakértők szerint voltak olyan időszakok, amikor az almafák fényigénye nem teljesült maradéktalanul, ez pedig rávilágít a terményalapú optimalizálás korlátaira. A kutatók úgy vélik, hogy a meghatározott korlátok ellenére a tanulmány erős alapot teremt a jövőbeli, már folyamatban lévő vizsgálatokhoz. A panelek pozícionálásának hatékony ellenőrzése segíthet megőrizni a mezőgazdasági hozamot.
-
Zöldinfó19 óra telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Inkább a szomszéd, mint a napsütés számít, amikor napelemet telepítünk a tetőnkre
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Úttörő jellegű beruházás lenne a kiskunhalasi geotermikus erőmű megépítése
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Már több mint 400 jelentkező csatlakozna a Vizet a tájba! programba
-
Zöldinfó3 nap telt el a létrehozás óta
Szaharai porvihar hazánk felett – kutatók a jelenségről és a terjedő álhírekről