Zöld Energia
Energiát termelhet a járdánk, mutatjuk hogyan!
A napelemként funkcionáló burkolatot kifejezetten gyalogosforgalomra tervezték.
Háztetőkre, teraszokra, járdákra és más városi térrészekre telepíthető, padlólapként is funkcionáló napelemmodulokat mutatott be az Onxy Solar – számol be a PV Magazine. A spanyolországi székhelyű cég kifejezetten épületekbe integrálható napelemekre szakosodott. Az új termék 23 kilogrammos, 75-ször 75 centiméteres, egy-egy egység névleges teljesítménye 75 W. A modulok egyedi méretben, 4-szer 2 méteres nagyságig is rendelhetők. Diego Cuevas, az Onyx Solar észak-amerikai üzletfejlesztési alelnöke szerint a lapok 8 milliméter vastag biztonsági üvegből készülnek, amely csúszásgátló felülettel rendelkezik. Mint megjegyezte, kizárólag gyalogosforgalomra szánták a terméket, amely akár 400 kilogramm per négyzetméter terhelésnek is ellenáll. A szabadalmaztatott Onxy Solar üveglapok megfelelnek a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) és az Underwriters Laboratories (UL) által meghatározott szabványoknak. A napelemes technológia 16 multikristályos szilíciumcellából áll, ötsávos elrendezéssel, etilénvinil-acetát (EVA) fóliával tokozva. A panelek szabványos emelt hozzáférésű padlórendszerekre, például PVC-polimer és fém talapzatra telepíthetők, lehetővé téve az elektromos összeköttetéseket az egyes panelek hátoldalán. Az Onyx Solar korábban olyan ügyfeleknek szállított napelemes csempéket, mint az Apple vagy a madridi Királyi Színház.
„Itt, New Yorkban már négy különböző projekthez szállítottunk padlócsempéket magánlakások számára. Mint tudjuk, New Yorkban az ingatlanok rendkívül drágák, de ez a termék segít a fejlesztőknek és az épülettulajdonosoknak megújuló energiát termelni a helyszínen anélkül, hogy egyetlen négyzetméter hasznos területről is lemondanának” – mondta Cuevas, hozzátéve, hogy a telepítés megfelel a helyi szabályzásoknak.
A közelmúltban Manhattanben, a 625 Avenue of the Americas egyik ingatlanjának tetején valósítottak meg egy projektet. Itt a napelemeket egy keményfából készült keretbe integrálták.
Zöld Energia
A Terrán több mint 828 millió forintból fejlesztette tovább a Generon napelemes tetőcserepet
Továbbfejlesztette Generon típusú napelemes tetőcserepét a Terrán Kft. a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve egy 828 millió forintos projekt keretében – közölte a társaság csütörtökön az MTI-vel.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFIA) 422,478 millió forint támogatásával az elmúlt négy évben zajló projekt célja egyebek mellett a Terrán tetőcserépbe integrált napelemmodulok továbbfejlesztése és a termékpaletta bővítése volt – írták a közleményben. Ezt egyrészt a meglévő termékek üzemi paramétereinek javításával, másrészt új, a piacon eddig nem jelenlevő termékek bevezetésével érték el. A meglévő termékek paramétereinek javítását a modulok optimalizálásával érték el, így jobb hatásfokú cellákat építettek be és csökkentették a veszteséget, továbbá sikerült csökkenteni a modulok üzemi hőmérsékletét is.
A termékpaletta bővítése terén az eddigi fekete napelemszín mellett bevezették a terrakotta színű napelemes tetőcserepeket, amelyek szélesebb vevőkör igényeit elégítik ki, és bővítik a termék lehetséges felhasználásait. A projektben egy újfajta, modulonkénti mikroinverterrel ellátott okos napelemes tetőcserép kialakítását is megvalósították, így a rendszer egyrészt tetszőlegesen bővíthető utólagosan is, másrészt egy modul meghibásodása esetén nem a teljes rendszer energiatermelése szűnik meg. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Terrán Kft. nettó árbevétele 2023-ban 14,004 milliárd forint volt az egy évvel korábban elért 25,634 milliárd forinttal szemben. A társaság 2023-ban 853 millió forint nyereséggel zárt, 2022-ben pedig 4,427 milliárd forint volt az adózott eredménye.
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Egyszerűsítették a napelemek telepítését, bárki megcsinálhatja!
-
Zöld Energia3 nap telt el a létrehozás óta
Ez lenne a legegyszerűbben felszerelhető napelem?
-
Zöld Energia5 nap telt el a létrehozás óta
Miért telepítenek fóliát a napelemes rendszerekre?
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Szabad-e újat építeni? Átadták az első FENNTARTHATÓ ÉPÜLETBUROK pályázat díjait!
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
A leghatékonyabb napelem kerülhet piacra az oxfordi tudósoknak hála