Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Piacra dobták a hatékony napelemes tetőcserepet

A litván Solitek bemutatta a tetőbe integrálható, 435 W-os, 22,04%-os hatékonyságú, elegáns megjelenésű TOPCon technológiás napelemeket, melyek tartósak, újrahasznosíthatók, és 30 éves garanciával érhetők el.

Létrehozva:

|

A litvániai székhelyű Solitek két új, 435 W-os, 22,04%-os hatékonyságú cellatechnológiával rendelkező, integrált napelemes tetőkre szánt modult mutatott be – írja a PV Magazine. A Solitek Solid Solrif tetőbe építhető termékcsaládja a svájci székhelyű Ernst Schweizer AG által gyártott rögzítő rendszerekkel együtt érhető el. A litván modul- és akkumulátorgyártó Solitek új terméke TOPCon (tunnel oxide passivated contact) technológiájú. A Solid Solrif D és Solid Solrif N panelek mérete 1767 mm x 1160 mm, és teljesen fekete vagy átlátszó kivitelben kaphatók. A tetőbe integrált napelemek belesimulnak a szerkezetbe, különösen elegáns megjelenést biztosítva. „Új teljesítményű és fejlett cellatechnológiával frissítettük a teljes modulportfóliónkat. Moduljaink mostantól a piacon a leghatékonyabbak közé tartoznak” – emelte ki Julius Sakalauskas, a Solitek vezérigazgatója. „Ez a rendszer egyszerre szolgál stílusos tetőként és nagy teljesítményű napelemes tömbként, megcáfolva azt a mítoszt, hogy az integrált napelemes tetők túl drágák” – tette hozzá. A Solid Solrif D 3,2 mm vastag üveggel és 4-es jégeső osztályú besorolással, míg a Solid Solrif N 2,0 mm-es üveggel és 3-as besorolással érhető el. Mindkét termék tükröződésgátló bevonattal és -0,30%/C teljesítmény-hőmérsékleti együtthatóval rendelkezik. A modulok úgy készültek, hogy hagyományos cserépfedésként szolgáljanak, amelyet az Ernst Schweizer AG, egy svájci napelemes tetőfedő rendszereket gyártó cég által készített megoldás tesz lehetővé.

A 30 éves termék- és hatékonysági garanciával értékesített modulok megküzdenek a szélsőséges időjárási körülményekkel, ellenállnak a hóterhelésnek, a víznek, a szélnek és a tűznek is. A nyitott áramköri feszültségük 38,92 V, rövidzárlati áramerősségük 13,80 A, és IP68-as védettségű csatlakozódobozzal rendelkeznek. A gyártó szerint az összes új Solitek modul megtartja ugyanazokat a fenntarthatósági jellemzőket, mint a korábbi változatok. A modulok 100%-ban megújuló energia felhasználásával készülnek, 98%-ban újrahasznosíthatóak, és 35%-ban tartalmaznak újrahasznosított üveget.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák