

Zöldinfó
Emberek helyett robotok? AI veszi át az irányítást a napelemparkokban!
A kínai Leapting robotja jelentősen megkönnyítheti a napelemek telepítését.
Napelem, akár 3 millió Ft vissza nem térítendő támogatással a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében. Kalkuláljon itt. (x)
Első mesterséges intelligenciával vezérelt napelemmodul-szerelő robotját adta át Ausztráliában a fotovoltaikus szektor intelligens automatizálásaira szakosodott kínai Leapting – számol be a PV Magazine. A rendszert az új-dél-walesi Riverina régióban fekvő Culcairnnél, egy 350 megawattos naperőműpark telepítésére használják, amely várhatóan 2026-ban kezdi meg működését. A projektet a francia Neoen fejleszti egy 1000 hektáros területen. A gép még februárban megkezdi működését, célja a telepítési folyamatok automatizálása, ami nagyobb hatékonyságot, alacsonyabb munkaerőköltségeket és rövidebb fejlesztési időt eredményez. A rendszer autonóm módon emeli és helyezi el a napelemeket, óránként pedig akár 60 modult is képes telepíteni, ami a kézi telepítéshez képest jelentősen gyorsítja a szükséges időt. A gép lánctalpas alvázzal, teljesen automatizált navigációval és akadályelkerülő rendszerrel bír, emellett napelemtálcával van felszerelve. A mesterséges intelligencia rendszer látásfelismerője azonosítja a napelemtartók helyzetét, biztosítva a panelek pontos elhelyezését.
A Leapting becslései alapján a hagyományos kézi telepítés három-négy embert igényel, és 15 percet vesz igénybe egy-egy modul elhelyezésekor. Az automatizált módszer ezt az időt jelentősen lecsökkenti, sőt, a biztonsági kockázatokat és a telepítési költségeket is mérsékli, utóbbit mintegy 30 százalékkal. A robot a következő napokban érkezik meg a helyszínre, ahol körülbelül egy hétig tartó üzembe helyezési munkálatokat végeznek majd.
A Leapting egyéb, a napenergia-szektorban használható automatizált termékeket is kínál, ezek közé tartoznak a modultisztító és modulellenőrző robotok. A vállalat arra számít, hogy termékei különösen az ausztrál független energiatermelők, valamint a tervezési, beszerzési és kivitelezési vállalatok körében lesznek vonzóak, mivel a helyi piacon a munkaerőköltségek igen magasak.
Kép: Leapting

Zöldinfó
Tűzvészek késztették az embereket nyolcezer évvel ezelőtt a földművelésre egy izraeli tudós szerint
Nyolcezer évvel ezelőtti, éghajlatváltozás okozta pusztító tüzek és a nyomukban járó talajerózió késztette az embereket a letelepedésre.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
Egy jeruzsálemi Héber Egyetem professzor szerint a villámcsapások okozta tüzek átalakították a Földközi – tenger partvidékének tájképét, véget vetettek a vadászó-gyűjtögető életmódnak, és megteremtették a mezőgazdálkodás feltételeit. Frumkin professzor különböző izraeli faszén-, talaj- és ásványi lerakódások vizsgálatára alapozta a Journal of Soils and Sediments (Talaj és üledékek folyóírata) című szaklapban közzé tett tanulmányát. Frumkin meggyőző bizonyítékokat talált arra, hogy mintegy 8200 éve hirtelen megugrott a tűzesetek száma, valószínűleg heves villámlással járó viharok nyomán, amelyeket a Föld Nap körüli pályájának akkori helyzetéből fakadó magas napsugárzás idézhetett elő. A tanulmány szerint a tűzvészek jelentős pusztítást okozhattak a növényzetben az akkor élt emberek vadászó és gyűjtögető területein. A növények gyökerei nélkül a talaj lemosódott vagy a szél elhordta a hegyoldalakról, és a völgyekben vagy természetes mélyedésekben rakódott le. Ezzel ott ideális feltételek alakultak ki a mezőgazdasági műveléshez.
Ennek az üledékes talajnak az elhelyezkedése egybeesik a korszak néhány legnagyobb neolitikus településével, ilyen volt a többi között a Jordán-völgy déli részén Jerikó vagy Gilgal. A dombvidékeken is ott találtak nagy településeket a neolitikum (újkőkorszak), a letelepedés korából, ahol vastag üledékréteg halmozódott fel, ilyen a Jeruzsálemtől nyugatra fekvő Motza.
A tanulmányban Frumkin a tüzek okaként kizárta a vulkáni tevékenységet, és amellett érvel, hogy valószínűtlen, hogy az emberek lettek volna felelősek ekkora léptékű tűzvészekért. A feltételezések szerint ez a térség volt a világ egyik első olyan része, ahol az emberek körülbelül nyolcezer éve földművelésbe kezdtek, és áttértek a letelepedett életmódra.
Ez nem fokozatos kulturális változás volt, hanem válasz a környezetük összeomlására. A mezőgazdaság és a letelepedés valószínűleg a szükségszerűség, s nem pusztán az újítás következménye volt – írja Frumkin.
A tanulmány korábbi adatokra támaszkodott, a többi között faszénrészecskék (a tűzesetek történetére utaló nyomok) elemzésére az észak-izraeli Hula-tónál, ásványi képződmények vizsgálatára a Jeruzsálemben és környékén található barlangokban, valamint talajlerakódások elemzésére a Holt-tenger térségében.
“A különféle adatsorok arra utalnak, hogy a környezeti katasztrófákat nem az ember okozta például szándékos égetéssel, hanem éghajlati változás eredményei voltak” — áll a tanulmány következtetésében.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Döntést hozott az Alkotmánybíróság a napelemes szaldósok ügyében!
-
Zöldinfó2 nap telt el a létrehozás óta
Az Auchan áruházaiban május 22-ig lehet leadni a használaton kívüli kisméretű elektronikai eszközöket
-
Zöldinfó5 nap telt el a létrehozás óta
Kitiltják az ultrafeldolgozott élelmiszereket és energiaitalokat az iskolákból
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
A kozmetikumok vezetik a veszélyes, nem élelmiszeripari termékek listáját
-
Zöldinfó1 nap telt el a létrehozás óta
Kína atomerőművet építene a Holdon