Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

A napelemek megtérülése múlik ezen a rendszer tartozékon

Folyamatosan fejlődik a napelemek rögzítési technológiája, ami elősegíti, hogy egyre szélesebb körben használhassák őket.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Will White napelemipari szakértő a PV Magazine oldalán mutatja be az Egyesült Államok piacának helyzetét, illetve azt, hogy a bővülésben milyen szerep jut a különféle napelemrögzítő rendszereknek. Mint írja, az ország napenergia-piaca dinamikusan fejlődik: 2024-ben közel 50 GW új kapacitást telepítettek, ami 21%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A trend előreláthatóan 2025-ben is kitart, a Solar Energy Industries Association (SEIA) szerint pedig 2035-re Amerika elérheti az 500 GW-os kapacitást. A növekedés fő mozgatórugói a mesterséges intelligenciához kapcsolódó adatközpontok energiaigénye, illetve a villamosítás terjedése. Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb figyelem irányul a napelemes rendszerek hatékonyságára, tartósságára és biztonságára.

A napelemek terjedésével együtt az tartórendszerek is gyors fejlődésen mentek keresztül, ennek köszönhetően ma már rengeteg igénynek megfelelnek, talajra, tetőre, falra, vízre és gépkocsibeállókra is telepíthetőek. Ezek a rendszerek a teljes projektköltség körülbelül 10%-át teszik ki, és elsődleges szerepük a panelek optimális elhelyezése a termelés maximalizálása érdekében.

A gyártók folyamatosan fejlesztik a könnyebb, gyorsabban telepíthető és időjárásálló rögzítési megoldásokat, jellemzően alumíniumból vagy lágyacélból. Az új rendszerek lehetővé teszik az állítható dőlésszöget, ezáltal növelve a hatékonyságot. Az új eszközök, így a modulemelők egyszerűsítik a telepítést, csökkentik a fizikai megterhelést és növelik a biztonságot, egyben mérsékelve a munkaidőt és költségeket.

A speciális igények – például úszó rendszerek vagy agrofotovoltaikus alkalmazások – külön megoldásokat kívánnak. A lebegő napelemek korrózióálló anyagokat és könnyű szerkezeteket használnak, míg az agrofotovoltaikus eszközökben magasabb tartókat alkalmaz, hogy lehetővé tegyék a mezőgazdasági tevékenységet is.

A kereskedelmi és ipari szektorban egyre elterjedtebbek a gépkocsibeállók fölé épített rendszerek, amelyek egyszerre termelnek áramot és biztosítanak árnyékot. A modern szerelőkereteket már úgy tervezik, hogy megfeleljenek az erős szél, hóterhelés és földrengés által támasztott követelményeknek is.

Advertisement

Will White szerint ahhoz, hogy a napenergia-ipar élvonalában maradjanak, a piaci szereplőknek követniük kell a technológiai újításokat, illetve meg kell felelniük a folyamatosan változó szabályozási környezetnek. A fejlett szerelési és állványrendszerek elengedhetetlenek a hosszú távon megbízható, biztonságos és hatékony napelemes létesítmények kialakításához.

Zöld Energia

Szakértők figyelmeztetnek: az energiatárolás a zöld átállás kulcsa

Szakértők szerint hiába terjednek a megújuló energiaforrások, ha nincs elég tárolási kapacitás.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Több mint 300 résztvevő érkezett Münchenbe a Sungrow kínai inverter- és akkumulátorgyártó ESS Experience Day nevű rendezvényére – számol be a PV Magazine. Az esemény célja az volt, hogy megvitassák az európai energetikai átállás következő szakaszát, a szakértők egyetértettek abban, hogy az energiatárolás nélkülözhetetlen a megújuló energiaforrások hatékony hasznosításához. Európa jelentős fejlődést ért el a megújuló energia terén, de az energiahálózatok nem tudják megfelelően követni ezt a növekedést. A Solarpower Europe adatai alapján a kontinensen elért 338 GW fotovoltaikus kapacitás önmagában nem elegendő, ha az áramot nem lehet hatékonyan felhasználni. Az Egyesült Királyságban például a megtermelt megújuló energia fele kárba vész a hálózati korlátok miatt, ami az árak emelkedéséhez vezet.

A hálózati csatlakozások hosszú átfutási ideje is jelentős problémát jelent. Németországban egy energiatárolási projekt akár öt-hat évig is eltarthat, ami lassítja a fejlesztéseket. Florian Diehm, a Kyon Energy szakértője szerint a hálózatbővítés politikai kérdés, amely gyorsabb és digitálisabb megoldásokat igényel. Lengyelországban viszont előrelépés történt: az energiatárolás bekerült a hálózati kapacitáspiaci programba, és immár nyolc olyan finanszírozási mechanizmust hoztak létre, amely támogatja az energiatárolást.

A nemzetközi összehasonlítások szerint Európában az engedélyezési folyamatok különösen hosszadalmasak: míg Ausztráliában egy energiatárolási projekt már akár hat hónap alatt megvalósulhat, Európában a bürokratikus akadályok évekkel hátráltathatják a fejlesztéseket.  

A résztvevők hangsúlyozták, hogy az energiatárolás nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség. Lars Löhle, a németországi Entrix szakértője szerint az energiarendszerben nagyfokú rugalmasság szükséges, az energiatárolás pedig hatékony, kontrollálható és életképes megoldást kínál.

Stefan Zhao, a Sungrow Europe kutatási vezetője kiemelte: a hosszú távon életképes technológiák kulcsfontosságúak. Starry Ge, a Rho Motion elemzője szerint a nátriumion-akkumulátorok például ígéretes megoldást jelenthetnek, mivel fenntarthatóbbak és kevésbé függenek ritka anyagoktól.  

Advertisement

A konferencia végső konklúziója egyértelmű volt: az energiatárolás nélkül nem garantálható sem az energiaellátás biztonsága, sem a hálózati integráció, sem pedig a stabil áramárak. Európának gyorsabban kell cselekednie, ha a megújuló energia valódi, megbízható erőforrássá akar válni.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák