

Zöld Energia
Napfényre épített energiafüggetlenség: újabb rekordok és támogatás zöldenergiára
A naperőművek teljesítménye megközelítette a 4000 megawattot, az összesített rekord 6245 megawatt lett.
Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
A legkésőbbi idei naplemente napján, június 25-én újabb kettős napelemes rekorddöntés született: az összes napelemes termelésben és ezen belül az ipari naperőművek termelésében is – írja az alternativenergia.hu. Szerdán az ipari naperőművek ugyan még nem érték el a 4000 megawattnyi termelést, de egy március óta fennálló rekordot megdöntve minden idők legjobb adatát hozták össze a dél előtti negyedórában, 3979 megawattal. A háztartási és saját célra termelő rendszereket is beleszámítva szintén új csúcs született az összes napelemes termelésben 6245 megawattal. Az előző legjobb értéket ebben az összevetésben szűk két héttel korábban, június 13-án mutatták ki 6200 megawattal – részletezték. Hozzátették, hogy “azon a babonásoknak balszerencsés pénteken”, déltájban az ipari naperőművek önmagukban is képesek voltak fedezni a teljes hazai áramfogyasztást. A z e hét szerdai 28 fokos napi átlaghőmérséklet mellett részarányuk alacsonyabb volt, de a bruttó rendszerterhelésből még így is több mint 82 százalékot tett ki a legerősebb időszakokban. Kiemelték: Magyarország energiafüggetlenségének rengeteget használ a négyötödrészt 2020 óta kiépült óriási hazai napenergia kapacitás. 2024-ben a világ legmagasabbja volt napelemeink 25 százalékos részesedése az áramtermelésből.
Az eddigi előrehaladás alapján idén is, tehát sorban a negyedik évben sikerül több mint 1 gigawattal gyarapítani a beépített teljesítményt. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a zöldenergia még hatékonyabb hasznosításához meg kell erősíteni az energiatárolási képességeket. A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program új pályázatával együtt több mint 230 milliárd forintot fordít a lakossági és vállalati fejlesztések ösztönzésére. Az időben elindított támogatási programok jóvoltából 2025 nyara már kézzelfogható eredményeket hoz e területen. A Napenergia Plusz Programnak köszönhetően eddig csaknem 12 ezer családnál telepítettek mintegy 109 megawattóra kapacitású tárolókat. A Mavir, az energia irányítója beruházásában mostanra épült meg az ország legnagyobb hálózati integrált energiatárolója Szolnokon – emlékeztetett az EM.

Zöld Energia
Szolnokon épült meg a jövő energiatárolója – a MAVIR kulcsfontosságú projektje készült el
Nappali áram éjszakára: a zöldenergia stabilitásának kulcsa már működik.

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)
Magyarország legnagyobb hálózati integrált energiatárolóját építette meg vissza nem térítendő állami támogatással, uniós forrásból a Mavir átviteli rendszerirányító Szolnokon, a 20 megawatt összteljesítményű, 60 megawattóra kapacitású létesítmény 8 milliárd forintból valósult meg – adta hírül az alternativenergia.hu. Hozzátette, a kormány 2010 óta az energiapolitikáját három pillérre építi, a zöldenergia-napenergia felfuttatására, az atomenergiára, és a geotermikus képesség fejlesztésére. A fenntartható energiaforrások aránya jelzi, hogy Magyarország a zöldátállás terén hatalmasat lépett előre. Olyan mértékű napenergia-kapacitással rendelkezik az ország, ami a nappali és az éjszakai árak között jelentős eltérést okoz: nappal alacsony, az esti órákban pedig magas árakat eredményez – fejtette ki. A megoldás egyrészt olyan gázerőművek üzembe állítása, amelyek képesek kiegyenlíteni az áramtermelést a napenergia megszűnése esetén. A másik megoldás a napközben megtermelt villamos energia tárolása az esti órákra. A kereslet és kínálat jobb összehangolásához, a szélsőséges napközbeni ármozgások kiegyensúlyozásához korszerű tárolói kapacitásokra van szükség – hangsúlyozta.
Ezért indította a kormány a tárolói programját, a munkák beérni látszanak, jelenleg 180 milliárd forintot lehet energiatárolók üzembe helyezésére fordítani – ismertette. Az uniós forrásból megvalósult egyik első ilyen beruházás Szolnokon létesült, ez a most üzembe állt legnagyobb hálózati integrált energiatároló az országban. Kitért arra, hogy jelenleg 114 megawatt teljesítményű energiatároló működik Magyarországon. Jó esély van arra, hogy a rendelkezésre álló 180 milliárd forint forrásból 2030-ra 1 gigawatt lesz. Jelezte: hamarosan elindul 50 milliárd forintos keretösszeggel a Jedlik Ányos Programban a hazai gazdasági társaságok újabb beruházásait ösztönző tárolólétesítési pályázat. Kállai Mária (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője köszönetet mondott a kivitelezésért a Szolnok környékiek nevében, a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország energiaellátása tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb legyen. Szalay Ferenc, Szolnok és térsége fejlesztéséért felelős miniszteri biztos elmondta: 6-7 napelempark létesült Szolnok térségében, a most átadott fejlesztés megoldja a tárolási képességet.
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
Kiderült mi befolyásolja a napelemek teljesítményét nagymértékben!
-
Zöld Energia1 nap telt el a létrehozás óta
Állami ingyen pénzre pályázhat, ha szigetelné a födémet!
-
Zöld Energia1 hét telt el a létrehozás óta
A nap ereje lenyomta az árakat – szinte fizettek, hogy fogyasszunk
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Zsilip, szivattyú, tározó – így készül Magyarország az aszályos jövőre
-
Zöld Energia22 óra telt el a létrehozás óta
Románia kivezeti az árkorlátozást – csak a rászorulók kapnak energiautalványt