Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Csak behozni lehet – tíz évre engedélyezte az EU a génmódosított szójababot

Az Európai Bizottság engedélyezte egy géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát és felhasználását élelmiszerekben, illetve takarmányokban, ám termesztését továbbra sem engedi.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az Európai Bizottság engedélyezte a géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát, élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználását – olvasható az alternativenergia.hu oldalon. A brüsszeli közlemény szerint a határozat csak élelmiszerekben és takarmányokban való felhasználás céljából engedélyezi e géntechnológiával módosított szójabab uniós behozatalát, az Európai Unióban való termesztését azonban nem. A döntést azt követően hozták meg, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) értékelése megállapította, a génmódosított termék ugyanolyan biztonságos, mint hagyományos megfelelője – emelték ki. “Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság átfogó és szigorú értékelési eljárása biztosítja az emberi és állati egészség, valamint a környezet magas szintű védelmét” – fogalmaztak. Az engedély 10 évig érvényes. A géntechnológiával módosított szójababból előállított termékekre az EU címkézési és nyomonkövethetőségi szabályai vonatkoznak. Megjegyezték: az Európai Bizottságnak jogi kötelezettsége volt, hogy döntsön az engedélyről, miután a tagállamok nem érték el az ahhoz szükséges minősített többséget sem az engedély megadása, sem annak elutasítása mellett.

Zöldinfó

Szavazz a bokrok hangjára – elindult a 2026-os év madara-választás

Július 25-ig várja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a voksokat az év madarára, a lakosság a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Az MME 1979-óta választja meg az év madarát, ami 2011 óta rendszerint közönségszavazással történik. 2026-ra három, bokorban fészkelő madárfaj, a kis poszáta, az énekes rigó és kerti geze közül választhat a lakosság az egyesület honlapján július 25-e 12 óráig – közölte az alternativenergia.hu. A bokrosok menedéket nyújtanak rengeteg élőlény számára. Sok madár találja meg itt fészkelő- és táplálkozóhelyét, és a vonulás alatt még több használja megállóhelyként, zöld folyosóként ezeket a területeket. Ezért is fontos, hogy ezekre természetbarát szemmel, értékes élőhelyként és ne “rendezetlen bozótként” tekintsünk. A kis poszáta verébnagyságú, de annál karcsúbb madár. Színezete nem feltűnő, jellegzetes “lüktető” éneke alapján azonban könnyű felismerni. Rovarevő, elsősorban lepkehernyókkal, levéltetvekkel táplálkozik. Hazánkban gyakori fészkelő, tavasztól őszig találkozhatunk vele ártéri erdőkben, bokrosokban, de akár városi parkokban is. A telet Afrikában tölti.

Az énekes rigó a fekete rigó után a második leggyakoribb települési fészkelő rigónk. A rokon fajnál kisebb, attól teljesen eltérő színezetű, így könnyű elkülöníteni attól. Életmódja és táplálkozása a fekete rigóéhoz hasonló, de jobban kedveli az üdébb, párásabb parkokat, kerteket, ahol bőven talál kisebb házas csigákat. Fészke igazi remekmű, belsejét nyálával kevert korhadó faanyaggal simára tapasztja. A telet főként a mediterráneumban tölti, de vannak áttelelő példányai is. A kerti geze verébnagyságú, ritkán megfigyelhető madár. Hasoldala világos sárgás, hátoldala sötétebb barnás, esetleg olajzöldbe hajló, lábai kékesszürkék. Fészkeléshez sűrű növényzetet igényel, ezért leginkább nedves területeken, ártéri erdőkben fordul elő. A telet Afrika déli, szubtrópusi részén tölti, hozzánk csak késő tavasszal érkezik, és a költés befejezése után, nyár derekán megkezdi a vonulást a telelőterületek felé.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák