Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Árvizek és aszályok között: hosszú távú választ adnak a vízválságra

A vízvisszatartás korszakváltás a magyar vízgazdálkodásban, amely azonban nem most, hanem hosszú évtizedekkel ezelőtt kezdődött.

Létrehozva:

|

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

V. Németh Zsolt felidézte: a második világháború előttről származó és együttműködésre épülő Tisza-Körös-völgyi vízgazdálkodási rendszer Európa legnagyobb vízvisszatartási kezdeményezése volt, az elmúlt 15 évben pedig 33 nagyberuházás keretében a hazai vízkészletek gyarapítására 170 milliárd forintot fordított az ország – írja az alternativenergia.hu. Ezek között olyan nagy horderejű programok valósultak meg, mint Debrecen vízpótlása, a Mosoni-Duna torkolati műtárgyának megépítése vagy az Ős-Dráva program – tette hozzá. A szemlélet ma is változatlan, bizonyíték erre, hogy a vízügyi ágazat rendelkezésére álló mintegy 180 milliárd forintból 105 milliárd közvetlenül a vízkészletek növelését szolgálja – húzta alá. Ezt egészíti ki az a 67 milliárd forintos csomag, amelyet a kormány közelmúltbeli döntése nyomán a Homokhátság vízpótlására fordítanak – jelezte. Elmondása szerint a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság első ülésein napirendjére tűzte ezt a témát, átérezve, hogy ez nem csupán az itt élők, de mindenki közös felelőssége.

Kiemelte, hogy a nagyberuházásokra felhasználható 67 milliárd forint mellett a térség hozzáfér az aszályvédelmi forrásokhoz, valamint ahhoz a 10 milliárd forinthoz is, amely a vízügyi rendszerek rendbetételét szolgálja. Az államtitkár kifejtette: megváltozott a csapadék éves eloszlása, a folyók vízjárása és vízhozama, módosultak a légköri viszonyok is, amelyek összességében kiszámíthatatlanná tették a vízgazdálkodás feltételeit. Így fordulhatott elő, hogy a 2022-es aszály után 2024-ben egyszerre volt a Dunán az évtized árvize, míg a Tiszán súlyos vízhiány. Ez újfajta hozzáállást igényel, ezért jött létre a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amelynek feladata a klimatikus és vízgazdálkodási kérdésekre hosszú távú, felelős válaszokat találni – fogalmazott.

Kiemelte, hogy a vízügyi igazgatóságok mellett fontos vízgazdálkodók az önkormányzatok, a civil szervezetek és a nemzeti parkok is, amelyek együttesen közel 70 milliárd forintot fordítanak ilyen célokra. Ezeket a számokat összesítve kiderül, hogy 242 milliárd forint értékű beruházás segíti direkt módon a vízkészlet-gazdálkodási feltételek javítását. Az említett projektek hosszú előkészítést igényelnek, így szó sincs arról, hogy ezeket valaki sebtében néhány hete vagy hónapja találta ki – jegyezte meg. Font Sándor, Bács-Kiskun vármegye 3-as számú választókerületének országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) az eseményen elmondta: a Közép-homokhátsági szikes tavak vízpótlása program a térségben 6000 hektárt, 9 települést és mintegy 20 ezer lakót érint. Lényege, hogy a Duna-völgyi főcsatornából egy duzzasztómű kialakítását követően másodpercenként 1 köbméternyi vizet vezetnek majd 20 kilométer hosszú csővezetéken a környék – jelenleg túlnyomórészt kiszáradt – szikes tavaiba. Szavai szerint Magyarországon régen volt ekkora tájrehabilitáció, amely ökológiailag is rendkívül fontos pozitív hatásokkal jár majd, jelentős vizes élőhelyeket létrehozva, illetve újjáélesztve. Megvalósításával fékezhető, sőt reményeik szerint megfordítható lesz az érintett vidék talajvízszint-csökkenése – tette hozzá.

Advertisement

Zöldinfó

Kulturális tér és turisztikai kapu a Balaton partján

Cél, hogy a Balaton egy jól élhető, magas életszínvonalat lehetővé tevő régió legyen.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

Navracsics Tibor fontosnak nevezte, hogy a térségben élőknek tudjanak olyan szolgáltatásokat nyújtani, amelyekkel azt érzik, nemcsak a szép környezet miatt jó itt élni, hanem amiatt is, hogy odafigyelnek az emberekre – írja az alternativenergia.hu. Hozzátette: a Balaton környékén élni privilégium, de emellé felelősség is jár, az itt élőknek figyelni kell a Balaton állapotára és a közösségekre, a hagyományok megőrzésérére is. Navracsics Tibor azt mondta: Révfülöp nem csak az egyik legszebb pontja az ország egyik legszebb vidékének, de központi helyen levő település a Balaton északi partján Balatonfüred és Keszthely között. Mivel Tapolca már mintegy 15 kilométerre van a tóparttól, ezért döntöttek amellett, hogy Révfülöpön minél több olyan létesítményt hozzanak létre, amely a térségben élők komfortját szolgálja. Ezért létesítettek mentőállomást, kormányablakot, vagy újították fel az önkormányzat épületét a településen – tette hozzá.

Magyarország hagyományosan a legjobb felhasználója az európai uniós forrásoknak, az elmúlt két pénzügyi időszakban is az első helyen végzett a tagállamok közt az uniós források felhasználásában – mondta Navracsics Tibor. A tárcavezető hozzátette: bízik abban, hogy a mostani fejlesztési időszakban is sikerül dűlőre jutni az Európai Bizottsággal, és az egyelőre még felfüggesztett pénzeket is folyósítják. Kondor Géza, Révfülöp független polgármestere elmondta, több évtizedes álma valósult meg a településen élőknek, hiszen korábban nem volt olyan helyiségük, ahol ötven ember össze tudott volna gyűlni.

A kulturális és turisztikai látogatóközpont az önkormányzat tájékoztatása szerint 533,6 millió forint vissza nem térítendő támogatásból valósult meg. A Balaton és a móló közelében lévő épület földszintjén rendezvényeknek és kiállításoknak helyet adó nagyterem, valamint a helytörténeti gyűjtemény interaktív kiállítása kapott helyet, a középső fogadó téregységben turisztikai információs irodát, vizesblokkot, a tetőtérbe vezető lépcsőt és liftet alakítottak ki, míg a tetőtérben kulturális, zenei és társadalmi rendezvények megtartására alkalmas közösségi tér épült.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák