Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

A Sziget és a VOLT is csatlakozik a klímavédelmi kampányhoz

Létrehozva:

|

Gerendai Károly, a Sziget fesztivál és Lobenwein Norbert, a VOLT fesztivál vezetői is részt vesznek az elobolygonk.hu kampányban, és támogatják az éghajlatvédelmi kezdeményezést – jelentette be Áder János köztársasági elnök a Sándor-palotában szombaton.

A köztársasági elnök a sajtótájékoztatón kiemelte: a megállapodásnak köszönhetően a fesztiválok látogatói – összesen mintegy 1,2 millió ember – a klímaváltozás problémájával kézzel foghatóbban, a saját életük szempontjából ismerkedhetnek meg. Áder János hozzátette: felhívásához már megyei jogú városok, a fővárosi közgyűlés és fővárosi kerületi polgármesterek is csatlakoztak, múlt héten pedig az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) is hasonló nyilatkozatot tett.

A két vezető hosszú évek óta szervez sikeres, európai léptékű fesztiválokat Budapesten, Sopronban, valamint a Balatonon több helyszínen – fogalmazott a köztársasági elnök, hozzáfűzve, hogy a klímaváltozás problémája a fesztivállátogató fiatalokat és azok jövendőbeli gyermekeit érinti elsődlegesen. “Ezért is örülök ennek a lehetőségnek és felajánlásnak” – hangsúlyozta Áder János.

Gerendai Károly rámutatott, hogy sok fiatalhoz érnek el a rendezvényeikkel, a fesztiváli közegben pedig könnyebben lehet úgy üzeneteket közvetíteni, hogy a látogatók azokat ne érezzék erőltetettnek, okoskodónak, és nyitottan fogadják a gondolatokat. Kiemelte: fontosnak tartják tudatosítani, hogy rajtunk múlik, lesz-e jövője a Földnek és gyerekeinknek. Rámutatott, rendezvényeiken rendszeresen bemutatnak különféle kezdeményezéseket, civil szervezeteket, hogy a szórakoztatás mellett a fiatalokat nyitottabbá tegyék az új témák iránt. Hozzátette: a csatlakozással olyan nemzetközi kezdeményezés mellé álltak, amely a politikai csatározások fölött áll.

Lobenwein Norbert kiemelte: bár nagyon megválogatják azokat az ügyeket, amelyek mellé odaállnak, amikor arról olvastak, hogy Áder János elsőként csatlakozott a Live Earth: Road to Paris! kampányhoz, azt gondolták, hogy a klímavédelem ügyét ők is szívesen zászlajukra tűzik. Az általuk szervezett fesztiválok megfelelő alkalmak arra, hogy hitelesen tudjanak üzenetet eljuttatni a látogatóknak – fogalmazott. A tervek szerint többek között a fesztiváli kivetítőkön ismertetik majd a klímavédelem fontosságát, valamint a kampányhoz való csatlakozás részleteit.

Magyarországon május elején kezdte meg működését Áder János államfő kezdeményezésére az a honlap, amelyen keresztül a klímaváltozás elleni összefogást támogathatják a magyarok. A www.elobolygonk.hu oldalon felhívás fogadja az oldalra látogatókat: “Közösen felemelve a hangunkat küldjük el egyértelmű üzenetünket a világ vezetőinek: haladéktalanul cselekedjenek az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés ellen.” A honlapon regisztrálók csatlakoznak az Al Gore volt amerikai alelnök által indított kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy egymilliárd támogatót szerezzen a párizsi klímacsúcs előtt. A honlap amerikai “anyaoldala” a www.liveearth.org.

Advertisement

 

Hozzászólás küldése

A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés

Hozzászólás

Zöldinfó

Amit mindenképpen érdemes tudni a medvehagyma gyűjtéséről

Ilyenkor tavasszal a medvehagyma nagyon kedvelt alapanyaga számos sós finomságnak, kenyérnek, pogácsának, azonban érdemes néhány szabályt betartani azoknak, akik a szabadban, saját maguk indulnak e különleges csemege felkeresésére az erdőben.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Bottlik Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kertészmérnöke néhány, de annál fontosabb alapszabályt oszt meg a medvehagyma gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban.

Magyarországon a legnagyobb medvehagyma-lelőhely a Mecsek és a Zselic, de tömegesen előfordul a Bakonyban és a Gerecsében is. Jellegzetes élőhelye a Dunántúli üde erdőkhöz kötődik, ahol kora tavasszal látható, nyárra viszont teljesen visszahúzódik. A medvehagyma (Allium ursinum) levelei hosszúkásak, lándzsa alakúak, 3-4 cm szélesek. Fontos információ, hogy gyűjtéskor figyeljünk arra, hogy egy növényről csak egy levelet szakítsunk le, ellenkező esetben ugyanis nem tud virágozni és magot hozni a későbbiekben. Nagyon fontos, hogy a gyöngyvirág leveleit mindenképpen kerüljük el a gyűjtés során, hiszen a gyöngyvirág erősen mérgező, sőt, már kis dózisban is halálos, ugyanakkor levelei nagyon hasonlóak a medvehagyma leveleihez.

Bottlik Gábor, a MATE Soroksári Botanikus Kert kertészmérnöke szerint a medvehagyma mérgező gyöngyvirággal gyakran egy élőhelyen fordul elő ezért mindenképpen fontos, hogy meg tudjuk különböztetni a két növényt. A medvehagyma levele puhább, a gyöngyvirágé kicsit érdesebb érzetű, papírszerű tapintású. A medvehagyma levélfonákja matt, míg a gyöngyvirágé fényes. Hatósági előírás, hogy egy személy egy nap maximum 2 kg medvehagymalevelet gyűjthet. A medvehagymának jellegzetes, fokhagymára emlékeztető illata van. A MATE szakértője azt javasolja, a levelek szedésénél minden egyes levelet szagoljunk meg, ha fokhagyma illatú, akkor biztosan medvehagymával van dolgunk. Amennyiben nincs fokhagyma illata, akkor dobjuk el. A medvehagyma levelei egy hétig állnak el a hűtőben, ezért sem érdemes nagyobb mennyiséget begyűjteni belőle. A szakértő szerint a hatóanyagok nagyon jó arányban maradnak meg fagyasztott állapotban is. Fontos szakértői tanács, hogy a medvehagyma leveleit a növény virágzásakor már ne szedjük le, hiszen ekkor már jobb, ha teremni hagyjuk, továbbá ekkor már nem olyan intenzív az íze sem. Továbbá, a medvehagyma virágzásakor a levelek között már gyöngyvirág leveleket is találhatunk, ezért sem ajánlatos a levelek begyűjtése ebben az időszakban.

Medvehagymát védett területen tilos gyűjteni, magán területen pedig csak a gazda engedélyével megengedett.

A kertészmérnök arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a gyöngyvirágot csak a virágai miatt szednénk le és vinnénk haza a finom illata miatt, akkor erre vagy egy kicsi vázát, vagy pedig egy üres tejfölös dobozt használjunk. Semmiképpen se tegyük ivópohárba, ugyanis a toxikus hatása még így is veszélyes, ha esetleg utána ugyanabból a pohárból innánk.

Advertisement

Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

Tovább olvasom

Zöldtrend a Facebookon

Címkék

Ezeket olvassák