Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Tengervízből készít ihatót napelemek segítségével egy új fejlesztés

Létrehozva:

|

Az MIT csapata olyan sótalanító eszközt hozott létre, amely áramhálózat nélkül is képes működni.

A tiszta ivóvíz a világ számos pontján nehezen hozzáférhető, tengerből viszont van bőven. Amerikai szakértők most olyan sótalanító eszközt hoztak létre, amely szűrők vagy magas nyomású szivattyúk nélkül képes tiszta vizet létrehozni – számol be a PV Magazine. A berendezés energiaigényét napenergia biztosítja, és literenként csupán 20 wattra van szüksége. A hordozható rendszert a Massachusettsi Műszaki Intézet (MIT) csapata építette. Az eszköz segítségével nehezen megközelíthető helyeken, az elektromos hálózatoktól távol is elő lehet állítani ivóvizet a tengerből. A gép egy vezérlőből, szivattyúkból és egy akkumulátorból áll, melyeket együtt egy 9,25 kilogrammos, 42-szer 33,5-szer 19 centiméteres egységbe helyeznek. Az akár okostelefonnal is irányítható szerkezet óránként 0,33 liter vizet tud termelni.

A kutatók mesterséges intelligenciával javították fel a berendezés ionkoncentráció-polarizációs (ICP) technikáját. A módszer lényege, hogy elektromos mező keletkezik a vízcsatorna alatt, illetve felett található membránokban. A membránok taszítják az előttük elhaladó pozitív vagy negatív töltésű részecskéket, így a sómolekulákat, baktériumokat és vírusokat. A részecskék aztán egy másik vízáramba kerülnek át, ahonnan végül kiürítik őket. A rendszer eltávolítja az oldott és lebegő szilárd anyagokat, az alacsony nyomású szivattyúknak köszönhetően pedig az energiaigény sem jelentős. Az eszközben elektrodialízist is alkalmaznak – ez egy eljárás az ionok sóoldatokban való szétválasztására, valamint a fennmaradó sóionok kivonására. A fejlesztők szerint ideális esetben a víz előbb két ICP eljáráson, majd egy elektrodialízises tisztításon esik át, hogy minél jobb minőségű legyen.

A csapat egy bostoni parton tesztelte a 20 wattos szerkezetét különböző sótartalmú és zavarosságú vizekkel. Az eszköz jól szerepelt a vizsgálatokon. Érdemes kiemelni, hogy egyelőre csak egy prototípust hoztak létre, és további finomításokra lesz szükség, mire a technológiát széles körben is alkalmazhatják.

Advertisement

Zöld Energia

Két nagy európai esemény, egy közös üzenet: változás jön a napenergia-piacon

Hollandiában Solar Solutions Amsterdam, Olaszországban pedig KEY – The Energy Transition Expo néven rendeztek napelemes kiállítást.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Márciusban két jelentős napelemes szakkiállítást is rendeztek Európában: március 5-8. között, az olaszországi Riminiben a KEY – The Energy Transition Expót, március 11-13. között pedig Amszterdamban a Solar Solutions Amsterdamot látogathatták az érdeklődők. A PV Magazine két cikkben foglalta össze az eseményeket. Előbbi rendezvényre több mint ezer kiállító érkezett, ami a tavalyi évhez képest nagyjából 20 százalékos növekedést jelent. A Solar Solutions Amsterdam és társrendezvénye, a European Solar Games 2025-ben több mint 17 ezer látogatót és 200 kiállítót vonzott. Amellett, hogy mindkét kiállításon a legmodernebb termékeket vonultatták fel, az adott piac sajátosságai is megmutatkoztak.

A KEY – The Energy Transition Expo szóvivője szerint a résztvevők 30%-a külföldi kiállító volt, a rendezvény pedig immár globális jelentőségre tett szert, és egyre inkább a müncheni Intersolarhoz hasonlítható. A kiállítás egyik legfontosabb fejleménye az volt, hogy Gilberto Pichetto Fratin olasz energiaügyi miniszter ismertette a megújuló energiával kapcsolatos legújabb olaszországi rendeleteket.

A Fer X keretrendszer két megújulóenergia-árverést foglal magában, az első néhány hónapon belül várható. Kormányzati tisztségviselők azt is megerősítették, hogy az nagy kapacitású energiatárolókra vonatkozó úgynevezett MACSE-árverést szeptember 30-ra tervezik. A MACSE lényege, hogy a Terna átviteli rendszerirányító árverések keretében oszt ki többéves szerződéseket energiatárolással foglalkozó vállalatoknak, ezzel enyhítve a hálózatra nehezedő nyomást.

A 2025-ös European Solar Games legfőbb tanulsága az volt, hogy a holland napenergia-piac új kihívásokkal néz szembe: az önfogyasztás jelentősége a lakosság és a cégek számára is egyre fontosabb, miután a nettó elszámolási rendszer 2027-ig még fennmarad. A szektor gyors növekedése Magyarországhoz és Olaszországhoz hasonlóan Hollandiában is hálózati korlátokba ütközött, az iparági szakértők azonban ebben nemcsak nehézséget, hanem lehetőséget is látnak.

A Solar Solutions Amsterdamon bemutatott technológiák ezt a trendet követték, a skálázható energiarendszerek és az utólagosan integrálható tárolási megoldások kerültek előtérbe. A kiállításon számos gyártó felvonultatta termékeit, képviseltette magát többek között a GoodWe, a FoxESS, a Hoymiles, a Tongwei és az EcoFlow.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák