Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Szélessávú internetet telepítenek a Kilimandzsáró lejtőire

Tanzánia nagysebességű internethálózatot telepít a Kilimandzsáróra, hogy növelje az Afrika legmagasabb hegyét megmászó túrázók és teherhordók biztonságát. A hálózat első részét a múlt héten adták át.

Létrehozva:

|

Az AFP hírügynökség beszámolója szerint az állami tulajdonban lévő távközlési vállalat múlt kedden helyezte üzembe a 3720 méteres tengerszint feletti magasságba telepített mobilinternet-átjátszó állomást. Az ebből továbbfejlesztendő hálózat az év végére le fogja fedni a Kilimandzsáró legmagasabb pontját, az 5895 méter magasan fekvő Uhuru-csúcsot is. “Internet nélkül a turisták és a teherhordók számára eddig kissé veszélyes volt a hegy” – mondta Nape Nnauye távközlési miniszter a szolgáltatást elindító eseményen, amelyet a 3720 méter magasan fekvő Horombo Huts nevű táborhelyen tartottak. A Tanzánia és Kenya határán található hegyet, amely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel, évente mintegy 35 ezer turista és hegymászó szeretné meghódítani.

Tavaly a Kilimandzsáró déli lejtőin egy drótkötélpálya építésére irányuló kormányzati projekt széles körű kritikát váltott ki a turisták és a környezetvédelmi szervezetek részéről. Napjainkban ugyanakkor a technológia egyre inkább meghódítja az eddig egzotikusnak számító helyeket, kezdve a Föld legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet megmászók számára elérhető wifi-hozzáféréstől a balesetek azonnali jelzését biztosító okostelefonokig – emlékeztet anyagában az AFP.

Zöldinfó

Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!

2025-ben indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 3 millió forintos támogatást kínál kis településeken élő családoknak, különös fókuszban a napelemes fejlesztésekkel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

2025. január 1-én vette kezdetét a 2026-ig elérhető Vidéki Otthonfelújítási Program. A pályázatot olyan 5000 fős alatti településeken, saját ingatlanban élő személyek számára dolgozták ki, akik legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelnek. Az utólagosan igényelhető támogatás mértéke legfeljebb 3 millió forint, ezt 50-50 százalékban kell megosztani a munkadíj és az anyagköltségek között. A programmal párhuzamosan maximum 6 millió forintos kamattámogatott hitel is elérhetővé válik az előfinanszírozására. A támogatást beruházások változatos skálájára fordítható, megvalósíthatók többek között fűtésrendszerbeli korszerűsítések, tetőfelújítások, belső átalakítások, sőt, a korábbi otthonfelújítási programokhoz hasonlóan napelem-telepítések is. A régebbi tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbi opció különösen népszerű a pályázók körében, nem véletlenül: egy napelemes beruházással meglehetősen jól ki lehet használni a 3 milliós keretet, illetve a munkadíj és anyagköltségek közötti egyenlő megosztást. A korábbi programok jelentős felfutást eredményeztek a hazai napelemes piacon, amire a 2022-ben bevezetett és teljesen egészében még mindig feloldatlan betáplálási stop, valamint a bruttó elszámolás elindítása miatt megszorongatott iparágnak most komoly szüksége van.

Az AlternativEnergia.hu által megkérdezett piaci szereplők ezúttal is érdeklődési hullámra számítanak, igaz, a pályázat sajátosságai miatt ez a korábbiakhoz képest enyhébb lehet. Csomós Tibor, Profi Greentech ügyvezető szerint cégük a csapat bővítésével, illetve a telepítési folyamatok optimalizálásával készül a rohamra. „Korábbi tapasztalataink alapján az ilyen jellegű támogatási programok mindig nagy érdeklődést váltanak ki, különösen, ha a pályázati feltételek egyszerűek és a támogatás mértéke jelentős. Bár csak az 5000 fő alatti lélekszámú településeket érinti, úgy gondoljuk, hogy ez a program is népszerű lesz, különösen azok körében, akik már régóta tervezik otthonuk korszerűsítését” – mondja lapunknak a szakember.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák