Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

GKI: a rezsicsökkentés szabályainak módosítása ösztönzi a lakosság energiamegtakarítást célzó korszerűsítési terveit

A rezsicsökkentés szabályainak módosítása ösztönzi a lakosság energiamegtakarítást célzó korszerűsítési terveit – derül ki a GKI és a Masterplast közös, augusztusi, reprezentatív felméréséből.

Létrehozva:

|

A szabályok módosítása miatt átalakultak a tervezett korszerűsítési feladatok. A külső nyílászárok cseréje iránt júliusban minden ötödik, augusztusban már minden negyedik, a fűtési rendszer korszerűsítése iránt pedig júliusban minden negyedik, a mostani felmérésben már minden harmadik felújítást tervező háztartás érdeklődött. A hőszigetelési munkák elvégzése iránti igények egy hónap alatt megduplázódtak. A napkollektor, a napelemes rendszer telepítése, cseréje iránti kereslet pedig valósággal “felrobbant”: míg júliusban a korszerűsítést tervezők 16 százaléka szeretett volna ilyen akcióba belevágni, addig augusztusban már csaknem 40 százalékuk. Az augusztusi felmérésben feltérképezték az energiamegtakarító korszerűsítési terveket. Ezer embert vontak be a kutatásba, amely nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerint reprezentatív volt. A felmérések 2020 januárjától a Masterplast Nyrt. támogatásával készülnek.

 Megállapították, hogy a háztartások 6,5 százaléka biztosan, 13,4 százaléka valószínűleg még az idén energiamegtakarítást célzó felújítást tervez. A finanszírozást segíti, hogy a szabályozás szerint az év végéig még elérhetők az Otthonfelújítási program forrásai. Bár a program esetleges hosszabbításról nem született döntés, azonban a válaszadók kétharmada teljesen, egyötödük pedig jórészt egyetért azzal, hogy az államnak a jövőben is támogatnia kellene a lakóingatlanok energia-felhasználásának csökkentésére irányuló lakossági beruházásokat. Arra is kitértek, hogy jövőre a háztartások 5,1 százaléka biztosan, 20,2 százaléka valószínűleg tervez energetikai korszerűsítést. Az idén és jövőre korszerűsítést tervezők csoportja között jelentős az átfedés: az idén korszerűsítést tervezők 70 százaléka jövőre is folytatná ezt, a 2023-ban korszerűsíteni szándékozók 60 százaléka pedig már idén is “mozgolódna”. A felmérésben kapott válaszok alapján pedig jövőre a lakosság energiamegtakarítást célzó beruházásai tovább élénkülnek.

A legaktívabbak a családi házak (például a “Kádár-kockák”) lakói: idén 26, jövőre 32 százalékuk készül (biztosan vagy valószínűleg) energetikai korszerűsítésre. A társasházi lakások lakói körében ugyanezek az arányok 9-10, illetve 13-14 százalék. Az alapterület növekedésével párhuzamosan erősödik a korszerűsítési szándék: az 51 négyzetméter alatti ingatlanban lakók körében a fenti két adat 11 százalék (2022-ben) és 16 százalék (2023-ban), míg a 150 négyzetméternél nagyobb ingatlanban lakóknak már a 40, illetve 47 százaléka készül idén, illetve jövőre energetikai korszerűsítésre.

 

 

Advertisement

mti

Zöld Energia

Ezzel a trükkel duplán hasznosítják a napenergiát, napelemes csatornák Kaliforniában!

A Nexus nevű kísérleti projekt célja, hogy a kaliforniai csatornák fölé telepített napelemekkel egyszerre termeljenek megújuló energiát, csökkentsék a vízveszteséget, a földhasználatot és az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben a rendszer hatékonyságát egy valós környezetben tesztelik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Nexus névre keresztelt kísérleti projekt a kaliforniai csatornák feletti napenergia mértékét vizsgálja. A California Solar Canal Initiative (CSCI) célja, hogy egy 2021-ben, a Mercedi Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás alapján azonosított, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornaszakaszt napelemes rendszerekkel fedjen le, ezzel növelve Kalifornia az állam megújuló energiaforrást felhasználó létesítményeinek számát – értesül a pv magazin. A napelemes rendszerek számának növelésével hozzájárulnak a vízvédelemhez, csökkentik a légszennyezést és kihasználják a nap energiáját is. Ezzel egyidejűleg pedig még a földhasználatot is csökkentik. A tanulmányt a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Dornsife Public Exchange és a független tanácsadó Solar AquaGrid vezeti, és hét egyetem, közülük hat kaliforniai intézmény oktatói vesznek részt benne. A kísérlet kimutatta, hogy ezek a napelemes rendszerek képesek lehetnek évi 13 GW kapacitást elérni, ami az állam jelenlegi kapacitásának mintegy hatodát jelentené. A cél az lenne, hogy a fejlesztéssel 2030-ra 40%–kal mérsékeljék az állam üvegházgáz-kibocsátását.

A kutatók rámutattak arra is, hogy a csatornákon elhelyezett napelemek segítségével akár 50 000 hektárral is csökkenthetik a földhasználatot. A Nexus projekt a 2021-es tanulmány eredményeként született meg.Ez egy 20 millió dolláros, a Kalifornia állam által finanszírozott, a Turlock Irrigation District által a Vízügyi Minisztériummal, a Solar AquaGriddel és a Mercedi Kaliforniai Egyetemmel partnerségben megvalósított napenergia-projekt.

Hogy bizonyítsák a sikerességet, kísérleti jelleggel egy 6 méter széles és egy 33 méter hosszú csatornán napelemes rendszereket telepítenek energiatároló rendszerrel kiegészítve, az üzembe helyezés még idén megtörténik. Ennek segítségével fel tudják mérni a termelést felhős időben is, ezzel megállapítva azt, hogy a napelemek optimálisan működnek-e vagy sem. Ahogy azt Wade Crowfoot, a Kaliforniai Természeti Erőforrások Ügynökségének titkára is megerősítette, Kalifornia élen jár az innovatív megoldások feltárásban, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és nyitott minden olyan megoldás megismerésében, amellyel képesek lehetnek megóvni a vizeket, és amely segít felhasználni a megújuló energiát. “Örömmel látjuk, hogy a legjobb kutatóintézetek is összefognak és segítenek ennek a nagyszerű ötletnek a megvalósításában” – tette hozzá.

 

Advertisement

 

Kép: TID

Tovább olvasom

Ezeket olvassák