Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Lengyel piacra lépéssel bővül a MET csoport megújulóenergia-portfóliója

Tovább bővíti zöld portfólióját a MET csoport és belép a lengyel piacra is; a svájci központú energiavállalat 100 százalékos részesedést szerzett egy zöldmezős naperőműprojektben a német határhoz közeli Nyugat-Lengyelországban.

Létrehozva:

|

A MET hétfői tájékoztatása szerint a megújuló projekteket fejlesztő TOREN Spółka Akcyjna lengyel céggel augusztus 26-án írták alá a részvényadásvételi szerződést. A fotovoltaikus projekt várhatóan 2023-ban lesz építésre kész állapotban. A MET csoport megújulókért felelős vezérigazgatója a közleményben jelezte: a vállalatnak már vannak nap- és szélparkprojektjei Magyarországon, Bulgáriában, Olaszországban, Spanyolországban és most már Lengyelországban is. Vizsgálják a lehetőségeket Romániában, Horvátországban és Németországban is, ahol egyre kedvezőbb a beruházási környezet a megújuló energiatermelést érintő projektekhez, illetve érdemi befektetési lehetőségek adódnak.

 A MET projektportfóliója támogatási rendszerrel ösztönzött és piaci alapú áramvásárlási szerződésekre egyaránt épít. Céljaik közé tartozik építésre kész állapotban lévő eszközök vásárlása, saját, zöldmezős beruházások fejlesztése és már működő eszközök akvirálása is – ismertette Christian Hürlimann. A svájci központú MET csoport európai integrált energiavállalat, tevékenysége kiterjed a földgáz- és az árampiacra, valamint energetikai eszközök kivitelezésére és működtetésére is. Leányvállalatai révén 13 országban van jelen, 27 ország gázpiacán és 22 nemzetközi kereskedelmi ponton aktív. A tájékoztatás szerint a MET csoport 80 százaléka a munkatársak tulajdonában van, 20 százalékos a részesedése a szingapúri Keppel Infrastructure-nek, a szingapúri tőzsdén jegyzett Keppel Corporation 100 százalékos tulajdonú leányvállalatának.

 

mti

Zöld Energia

Ezzel a trükkel duplán hasznosítják a napenergiát, napelemes csatornák Kaliforniában!

A Nexus nevű kísérleti projekt célja, hogy a kaliforniai csatornák fölé telepített napelemekkel egyszerre termeljenek megújuló energiát, csökkentsék a vízveszteséget, a földhasználatot és az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben a rendszer hatékonyságát egy valós környezetben tesztelik.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Nexus névre keresztelt kísérleti projekt a kaliforniai csatornák feletti napenergia mértékét vizsgálja. A California Solar Canal Initiative (CSCI) célja, hogy egy 2021-ben, a Mercedi Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás alapján azonosított, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornaszakaszt napelemes rendszerekkel fedjen le, ezzel növelve Kalifornia az állam megújuló energiaforrást felhasználó létesítményeinek számát – értesül a pv magazin. A napelemes rendszerek számának növelésével hozzájárulnak a vízvédelemhez, csökkentik a légszennyezést és kihasználják a nap energiáját is. Ezzel egyidejűleg pedig még a földhasználatot is csökkentik. A tanulmányt a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Dornsife Public Exchange és a független tanácsadó Solar AquaGrid vezeti, és hét egyetem, közülük hat kaliforniai intézmény oktatói vesznek részt benne. A kísérlet kimutatta, hogy ezek a napelemes rendszerek képesek lehetnek évi 13 GW kapacitást elérni, ami az állam jelenlegi kapacitásának mintegy hatodát jelentené. A cél az lenne, hogy a fejlesztéssel 2030-ra 40%–kal mérsékeljék az állam üvegházgáz-kibocsátását.

A kutatók rámutattak arra is, hogy a csatornákon elhelyezett napelemek segítségével akár 50 000 hektárral is csökkenthetik a földhasználatot. A Nexus projekt a 2021-es tanulmány eredményeként született meg.Ez egy 20 millió dolláros, a Kalifornia állam által finanszírozott, a Turlock Irrigation District által a Vízügyi Minisztériummal, a Solar AquaGriddel és a Mercedi Kaliforniai Egyetemmel partnerségben megvalósított napenergia-projekt.

Hogy bizonyítsák a sikerességet, kísérleti jelleggel egy 6 méter széles és egy 33 méter hosszú csatornán napelemes rendszereket telepítenek energiatároló rendszerrel kiegészítve, az üzembe helyezés még idén megtörténik. Ennek segítségével fel tudják mérni a termelést felhős időben is, ezzel megállapítva azt, hogy a napelemek optimálisan működnek-e vagy sem. Ahogy azt Wade Crowfoot, a Kaliforniai Természeti Erőforrások Ügynökségének titkára is megerősítette, Kalifornia élen jár az innovatív megoldások feltárásban, az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és nyitott minden olyan megoldás megismerésében, amellyel képesek lehetnek megóvni a vizeket, és amely segít felhasználni a megújuló energiát. “Örömmel látjuk, hogy a legjobb kutatóintézetek is összefognak és segítenek ennek a nagyszerű ötletnek a megvalósításában” – tette hozzá.

 

Advertisement

 

Kép: TID

Tovább olvasom

Ezeket olvassák