Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

A fiatalok harmada szívesen váltana zöld pénzügyi megoldásokra egy kutatás szerint

Létrehozva:

|

A fiataloknak sokkal fontosabb a fenntarthatóság, mint az idősebb generációnak, a bankválasztásnál azonban egyelőre a költségeket, az elérhetőséget és a jó digitális megoldásokat tartják szem előtt, bár a fiatalok harmada szívesen váltana zöld pénzügyi megoldásokra – derült ki a Magyar Bankholding megbízásából készített reprezentatív kutatásból, amelynek összefoglalóját kedden küldték el az MTI-nek.

A kutatás során a fiatalok (18-30 év közöttiek) zöld bankoláshoz, pénzügyekhez való hozzáállását mérték fel. A megkérdezettek 93 százalékának van bankkapcsolata, 26 százalékuk pedig valamilyen fintech szolgáltatóval is kapcsolatban áll. A fintech szolgáltatók mellett a fiatalok 58 százaléka döntött a kedvező ár, 51 százaléka a kényelmi szempontok miatt. Az, hogy a hagyományos bankokhoz képest ezeknek a cégeknek kisebb a karbonlábnyoma, a felhasználók 30 százalékánál játszott szerepet a döntésben. A fiatalok a bankválasztásnál erősen árérzékenyek, 45 százalékuk szerint a bank által kínált szolgáltatások díja a három legfontosabb szempont egyike; a jól működő digitális megoldásokat a válaszadók 37 százaléka sorolta ide. A válaszadók 41 százaléka sorolt az élre legalább egy környezetvédelmi szempontot, amelyet a bankválasztásnál figyelembe vesz. A három legfontosabb ilyen elvárás a javarészt papírmentes működés (58 százalék), a környezetvédelem kiemelt ügyként való kezelése (53 százalék) és a karbonlábnyom csökkentése (48 százalék) volt.

A kutatásból kiderült, hogy a bankok fenntarthatósági érintettsége sokak számára nem egyértelmű, a megkérdezettek 64 százaléka gondolja úgy, hogy a hitelintézeteknek is feladatuk a környezetvédelem. A válaszadók 27 százaléka tartja csak elképzelhetőnek, hogy az ilyen típusú intézmények a fenntarthatóságot a vállalati stratégiájuk részévé tegyék. A konkrét termékgyártáshoz könnyen kötik a fiatalok a környezettudatosságot, de nem kézzelfogható árucikkek esetén nehezebben tudják a környezetvédelmet az adott cégtípushoz kapcsolni – jelezte a Magyar Bankholding. A válaszadók 51 százaléka nem hallotta még a “zöld bankolás” kifejezést, de akik igen, ők is leginkább csak általánosságban tudtak róla nyilatkozni. Konkrétumokat, mint például a papírmentesség vagy digitalizáció, nagyon kevesen tudtak említeni.

A válaszadók 33 százaléka nyilatkozta, hogy ha lenne rá lehetősége, akkor minden pénzügyi termék esetén fontolóra venné a környezetbarát megoldást. A fiatalok 55 százaléka a bankkártyát sorolta az élre azok közül a termékek közül, amelyekből a zöld megoldást választaná; valószínűleg a termék a kézzelfoghatósága miatt emelkedik ki a többi közül – írja közleményében a Magyar Bankholding.

Zöld Energia

Hogyan építhető naperőmű a világ egyik legkeményebb környezetében?

A tibeti létesítmény segít zöld energiával ellátni a régiót.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A China Huaneng Group, Kína egyik legnagyobb állami tulajdonú villamosenergia-termelő vállalata bejelentette, hogy sikeresen csatlakozott a hálózatra a Tibeti Autonóm Területen, Sannan városánál található Dzsiava I. naperőműve – számol be a PV Magazine. A több mint 4500 méter magasan fekvő létesítmény jelenleg a legnagyobb napenergia-tároló projekt a régióban, de a rendszert a következő lépésekben tovább bővítik majd. Az I. fázisú erőmű Dzsiava faluban fekszik, és 250 MW napelemes kapacitással, valamint egy 50 MW/200 MWh-s elektrokémiai energiatároló rendszerrel büszkélkedhet. A tárolóegységet úgy tervezték, hogy a napfényes órákban elnyelje a felesleges energiát, éjszaka pedig négy óra alatt akár 200 MWh-t szabadítson fel, ezzel javítva a térség energiabiztonságát, illetve egyenlítve ki a csúcsidőszakokban jelentkező energiaigényt. A projektet a Huaneng Yarlung Tsangpo Hydropower Development Co., Ltd., a Huaneng Group leányvállalata hozta létre. Az építkezés hivatalosan 2024 februárjában kezdődött, az erőművet pedig 2025 márciusának végére, 13 hónapos intenzív építkezést követően kapcsolták a hálózatra. Ennél keményebb környezetben nem nagyon lehet beruházást megvalósítani.

A projekt helyszínén az oxigén szintje mindössze 60%-a a tengerszinten mérhetőnek, míg az ultraibolya sugárzás mértéke két-háromszoros. A hőmérséklet eközben közel 30 Celsius-fokos ingadozásokat mutat naponta. A zord környezet az éves építési időt kevesebb mint hat hónapra korlátozta, és a csapatnak olyan nehézségekkel kellett megküzdenie, mint a magassági betegség, a szélsőséges időjárás és a gépek csökkent hatékonysága.

A Huaneng szerint a projekt révén értékes tapasztalatokat szereztek a magashegyi mérnöki munkák terén, megalapozva a Tibetben, Csinghajban, Hszincsiangban és más, hasonló kihívást jelentő régiókban megvalósítandó jövőbeli nagyszabású projekteket. A teljes üzembe helyezést követően az I. fázis várhatóan évente körülbelül 370 GWh villamos energiát fog termelni, és létfontosságú szerepet játszik majd a tibeti csúcsidőszakokban jelentkező áramhiány enyhítésében. A létesítményt is magába foglaló, 850 MW-os Yalong River projektet három szakaszban valósítják meg.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák