Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Milyen hatással van a hideg időjárás a napelemekre?

Az eső nem, a szél és a hideg időjárás viszont kifejezetten kedvezhet a napelemes rendszereknek.

Létrehozva:

|

Ahogy fejlődik a technika, és egyre gazdaságosabbá válnak a napelemek, úgy jelennek meg világszerte egyre több és több otthonon. A projekt megkezdése előtt sok kérdés merülhet fel a potenciális tulajokban, az egyik ilyen az, hogy az időjárás miként befolyásolja a panelek működését. Erre ad választ a Solar Alliance cikke. Talán nem meglepő, de a napelemek a napos időben termelik a legtöbb energiát, a felhőzet, sőt a hóréteg is csökkentheti a teljesítményt – igaz, ilyen időjárási körülmények között is működik a rendszer.

Napelemes rendszerek elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)

Nagy általánosságban elmondható, hogy minden, ami képes blokkolni a napsugárzást, befolyásolhatja a napelemeket. Az, hogy egy adott felhős napon mennyire működnek jól a panelek, nagyban függ a felhőzet vastagságától, de a rendszer jellemzően a normál teljesítmény 10-25 százalékát éri el. Ami már nem annyira evidens: a panelek épp a hideg időben működnek a legjobban. Amikor egy, a napból érkező foton elér egy fotovoltaikus cellát, az elektronok elektromos áramot hoznak létre. Az energiatermelés az elektron nyugalmi állapota és a napfény által aktivált, nagy energiájú állapota közötti különbségtől függ.

A hő hatására nyugalmi állapotban is magas a részecskék energiája, ami csökkenti a kulcsfontosságú eltérést, azaz az előállított áram mennyiségét. Elvileg tehát egy napsütötte, téli időszakban kifejezetten magassá válhat a teljesítmény – persze az energiatermelés szempontjából így is problémát jelent, hogy a hideg hónapokban kevesebb a napsütötte órák száma. Érdekes módon, noha az eső ronthat a működésen, van egy komoly előnye: lemoshatja a napfényt blokkoló szennyeződéseket. Hasonló tisztító hatással járhat a szél, amely ráadásul a hűtést is elősegítheti. Összességében tehát elmondható, hogy az időjárási viszonyok jelentősen befolyásolják a napelemes rendszereket. Ezen problémát az otthoni tartalékgenerátorok, valamint akkumulátorok orvosolhatják.

Zöldinfó

Jó hírt kapott, aki napelemet telepítene állami támogatással!

2025-ben indult a Vidéki Otthonfelújítási Program, amely 3 millió forintos támogatást kínál kis településeken élő családoknak, különös fókuszban a napelemes fejlesztésekkel.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

2025. január 1-én vette kezdetét a 2026-ig elérhető Vidéki Otthonfelújítási Program. A pályázatot olyan 5000 fős alatti településeken, saját ingatlanban élő személyek számára dolgozták ki, akik legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevelnek. Az utólagosan igényelhető támogatás mértéke legfeljebb 3 millió forint, ezt 50-50 százalékban kell megosztani a munkadíj és az anyagköltségek között. A programmal párhuzamosan maximum 6 millió forintos kamattámogatott hitel is elérhetővé válik az előfinanszírozására. A támogatást beruházások változatos skálájára fordítható, megvalósíthatók többek között fűtésrendszerbeli korszerűsítések, tetőfelújítások, belső átalakítások, sőt, a korábbi otthonfelújítási programokhoz hasonlóan napelem-telepítések is. A régebbi tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbi opció különösen népszerű a pályázók körében, nem véletlenül: egy napelemes beruházással meglehetősen jól ki lehet használni a 3 milliós keretet, illetve a munkadíj és anyagköltségek közötti egyenlő megosztást. A korábbi programok jelentős felfutást eredményeztek a hazai napelemes piacon, amire a 2022-ben bevezetett és teljesen egészében még mindig feloldatlan betáplálási stop, valamint a bruttó elszámolás elindítása miatt megszorongatott iparágnak most komoly szüksége van.

Az AlternativEnergia.hu által megkérdezett piaci szereplők ezúttal is érdeklődési hullámra számítanak, igaz, a pályázat sajátosságai miatt ez a korábbiakhoz képest enyhébb lehet. Csomós Tibor, Profi Greentech ügyvezető szerint cégük a csapat bővítésével, illetve a telepítési folyamatok optimalizálásával készül a rohamra. „Korábbi tapasztalataink alapján az ilyen jellegű támogatási programok mindig nagy érdeklődést váltanak ki, különösen, ha a pályázati feltételek egyszerűek és a támogatás mértéke jelentős. Bár csak az 5000 fő alatti lélekszámú településeket érinti, úgy gondoljuk, hogy ez a program is népszerű lesz, különösen azok körében, akik már régóta tervezik otthonuk korszerűsítését” – mondja lapunknak a szakember.

Tovább olvasom

Ezeket olvassák