Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Áll a bál a Borussia Dortmund napelemes projektje körül

A Borussia Dortmund a Signal Iduna Park tetejére telepíti a világ legnagyobb napelemrendszerét a kínai JA Solarral együttműködve, amit az ESMC a gyártó állítólagos kényszermunkához való kötődése miatt bírált.

Létrehozva:

|

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

A Borussia Dortmund (BVB) futballklub bejelentette, hogy stadionja, a Signal Iduna Park tetejét a világ legnagyobb fotovoltaikus rendszerével kívánja felszerelni – számol be a PV Magazine. A német első osztályú csapat az RWE-vel és a kínai JA Solar gyártóval működik együtt a projektben, utóbbi 11 ezer teljes fekete színű modult biztosít majd a beruházáshoz. A kínai kapcsolatot többek kritikáját kiváltotta, Carsten Rohr, az Európai Napelemgyártó Tanács (ESMC) dortmundi születési társelnöke nyílt levélben fordult a Borussia Dortmund vezérigazgatójához, Carsten Cramerhez. Ebben azt kérte, szakítsák meg a kapcsolatot a JA Solarral. „Az elmúlt 15 évben Kína tisztességtelen gyakorlatokkal, többek között hatalmas állami támogatásokkal, valamint a munkaerő és a környezet kizsákmányolásával tönkretette a német és az európai napelemgyártás jelentős részét” – olvasható a levélben. „Ez különösen nyilvánvaló a most kiválasztott cégnél, a JA Solarnál. Ezt a vállalatot az amerikai hatóságok kitiltották az amerikai piacról a Hszincsiang régióban folytatott kényszermunkához való kapcsolódása miatt” – hívta fel a figyelmet Rohr.

Az ESMC társelnöke szerint a JA Solarral való partnerséggel a Borussia Dortmund azt kockáztatja, hogy egy olyan céggel szövetkezik, amely állítólag a klub méltányosságra, tisztességre és az emberi méltóság tiszteletére vonatkozó értékeinek ellentmondó tevékenységekben vett részt. Hozzátette: a csapatnak inkább európai partnert kellett volna választania.

A JA Solar szóvivője a PV Magazine-nak azt mondta, hogy a SolarPower Europe Solar Stewardship Initiative (SSI) korábban már vizsgálta a beszállítói láncot, és megállapította, hogy a kínai gyártó nem sértette meg az SSI alapelveit. A vállalat szerint az amerikai belbiztonság jelentése emellett nem állította, illetve nem utalt arra, hogy a JA Solar csoport bármilyen egységet vagy létesítményt üzemeltetne vagy tulajdonolna a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területet, illetve hogy kényszermunkát alkalmazna bárhol.

Advertisement

„A JA Solarnál határozottan elkötelezettek vagyunk amellett, hogy működésünk és ellátási láncunk mentes legyen a kényszermunka minden formájától. A kényszermunkával kapcsolatos potenciális kockázatok hatékony azonosítására és mérséklésére irányelvek és átvilágítási eljárások átfogó keretét dolgoztuk ki” – mondta a szóvivő. 2024-ben a Borussia Dortmundot egy másik partnerválasztás miatt érte kritika, sok szurkoló határozottan ellenezte, hogy a klub a Rheinmetall hadiipari céggel kötött szponzori megállapodását.

 

Advertisement

 

Kép: Borussia Dortmund

Advertisement

Zöldinfó

Mélyponton az újrahasznosítás Romániában: az EU-s átlag töredékét teljesíti az ország

Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya.

Létrehozva:

|

Szerző:

Töltse ki a napelem-kalkulátort, és tudja meg, mennyibe kerülhet Önnek! Ingyenes kalkulálás itt (x)

A GNM közösségi oldalán megjelent éves összegzés szerint míg 2023-ban országos szinten a hulladék 12,9 százalékát sikerült újrahasznosítani, tavaly ez az arány 8,1 százalékra csökkent- írja az alternativenergia.hu. A környezetvédelmi őrség 3125 településen – a romániai községek és városok 99 százalékában – végzett ellenőrzései nyomán minden korábbinál nagyobb, 17 millió lej (1,36 milliárd forint) értékben szabott ki bírságot a szabálytalan hulladékkezelés miatt. “Nem örülünk annak, hogy bírságolhatunk, mindenütt javaslatokat is megfogalmaztunk a helyzet javítása érdekében. Amíg a hulladékot olcsóbb lesz tárolni, mint feldolgozni, addig szükség lesz valamilyen ösztönzőre az újrahasznosítás arányának növelése érdekében” – idézték hatáság Facebook-bejegyzésében a Andrei Corlant, a GNM főfelügyelőjét. A környezetvédelmi őrség jelentéséből egyebek mellett kiderül, hogy a települések 90 százalékában gondoskodnak a szelektíven gyűjtött hulladék elszállításáról, de csak 36 százalékuk biztosítja a hulladék szelektív gyűjtéséhez szükséges elkülönített tárhelyet és a települések több mint 80 százalékában a szolgáltatás díja nem függ a szemetelés mértékétől.

Az újrahasznosítás terén a Duna-deltát magába foglaló Tulcea megye áll a legjobban 34 százalékkal, de az ország megyéinek több mint felében 10 százalék alatt volt tavaly az anyagában hasznosított hulladék aránya. A székelyföldi megyék közül Maros a sereghajtó között volt 3,3 százalékkal Hargita az országos átlag körül 9,1 százalékkal, egyedül Háromszéken jobb a helyzet, Kovászna megyében ugyanis a hulladék 22,6 százalékának újrahasznosításáról gondoskodtak tavaly. Drámai visszaesés következett be a GNM statisztikája szerint Kolozs megyében, ahol az előző évi 30,4 százalékról 4 százalékra csökkent a hulladékhasznosítás aránya, a Partiumban azonban javultak a mutatók: Szatmár megyében 14,3-ról 26, Bihar megyében pedig 14,5-ről 27,1 százalékra. Akárcsak egy évvel korábban, 2023-ban is Románia termelte a legkevesebb települési hulladékot az uniós tagországok közül – derül ki az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közölt adataiból. Az Eurostat szerint 2023-ban az egy főre jutó települési hulladék mennyisége 511 kilogramm volt az EU-ban. Lakosságarányosan Ausztriában gyűjtötték össze a legtöbb szemetet (803 kg/fő) Romániában pedig a legkevesebbet (303 kg/fő). Az Európai Unió országaiban 2023-ban személyenként átlagosan 246 kilogramm háztartási hulladékot hasznosítottak újra. Ez a mennyiség a termelt települési hulladék 48 százalékát tette ki. Ezen a téren is Ausztria állt az élen az egy főre jutó 516 kilogrammal és Románia az utolsó helyen, az egy főre jutó 36 kilogramm újrahasznosított hulladékkal – derül ki az uniós statisztikákból.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák