Kapcsolatfelvétel

Zöld Energia

Az energiatárolás jövőjét hozza el egy brit fejlesztés

A Wondrwall terméke képes optimalizálni az otthon energiafelhasználását.

Létrehozva:

|

0 forintos villanyszámla? Napelemes rendszerrel lehetséges! Kalkuláljon itt ingyenesen. (x) 

Otthonok számára fejlesztett ki hibrid, mesterséges intelligenciával működő, napelemekre csatlakoztatható akkumulátor- és inverterrendszert a Wondrwall nevű brit startup – számol be a PV Magazine. A termék akár 25,6 kilowattórás energiatárolási kapacitást is elérhet. A megújuló energiára szakosodott vállalat rendszere egyszerre működik energiatárolóként és inverterként. Az új termék két változatban, 6,4 és 12,8 kilowattórás akkumulátorral érhető el, és lehetővé teszi további energiatárolók összekapcsolását. A Wondrwall szerint a moduláris felépítésnek köszönhetően a telepítési idő a felére csökken, ami javítja az új termék kereskedelmi gazdaságosságát. A rendszerhez tartozó intelligens elektromosjármű-töltő alig nagyobb, mint egy A5-ös jegyzettömb, a kiegészítő kompakt, független, és 7, illetve 22 kilowattórás változatban is elérhető. A rendszer lítiumvas-foszfát (LiFePO4) akkumulátorokkal rendelkezik, amelyek a kisebbik modellben 3, a nagyobbikban 6 kilowatt töltési teljesítményt kínálnak. A maximális váltakozó áramú kimenet 5, illetve 6 kilowatt, a maximális fotovoltaikus bemenet pedig a kisebb modellnél 8, a nagyobbnál 9 kilowatt. Mindegyik rendszer két maximális teljesítménypont-követő (MPPT) bemenetet tartalmaz, és 99,9 százalékos hatékonyságot ér el. A kisebb rendszer mérete 73 centiméter széles, 20,5 centiméter mély, 92,9 centiméter magas és 95 kilogramm tömegű. A nagyobb rendszer mérete 73 centiméterszer 20,5 centiméterszer 1,399 méter, tömege 154 kilogramm.

Minden további akkumulátor egység 59,4 kilogrammot tesz hozzá a rendszerhez. A termék mesterséges intelligenciával működik, és megújuló energiát használ az otthonok ellátására, jelentős teljesítmény- és költségmegtakarítási előnyöket kínálva a felhasználóknak. Az otthoni energiagazdálkodási rendszer 20 ezer különálló adatpontot képes felhasználni, beleértve az időjárás-előrejelzéseket is, hogy megjósolja az igényeket és automatikusan csökkentse a költségeket. A rendszer emellett képes az autók és az otthoni akkumulátorok töltésére, amikor a kereskedelemben elérhető áram ára a legalacsonyabb, vagy akár negatív árat ér el.

Zöld Energia

Nem minden felhő egyforma: új modell segíti a napenergia pontosabb előrejelzését

Egy kutatócsoport azt elemezte, hogy a különböző felhőtípusok miként hatnak a napsugárzás-előrejelzésekre.

Létrehozva:

|

Szerző:

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)

Egy nemzetközi kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként befolyásolják a különböző felhőtípusok a napenergia-termelés előrejelzésének pontosságát – számol be a PV Magazine. A felhők köztudottan jelentős kihívást jelentenek ezen a területen, mivel eltérő makro- és mikrofizikai, valamint optikai tulajdonságaik hatással vannak az elnyelt, illetve a visszavert napfény mennyiségére. Ez a komplexitás komoly bizonytalanságot okoz az előrejelzésekben, különösen gyorsan változó felhőformációk esetén. A kutatás az amerikai Energiaügyi Minisztérium ARM (Atmospheric Radiation Measurement) programjának 2001-2014 között gyűjtött adataira épült. A szakemberek nyolc fő felhőtípus hatásait elemezték az előrejelzések vonatkozásában, a vizsgált fajták a Cumulus, a Stratus, az Altocumulus, az Altostratus, a Cirrostratus, a Cirrus, a Congestus és a Cumulonimbus voltak – a felhőket a szakemberek az élőlényekhez hasonlóan gyakran nemekbe és fajokba sorolják.

A tudósok fizikainformált, adatvezérelt modelleket alkalmaztak, amelyek figyelembe veszik a felhők és napsugárzás közötti kölcsönhatásokat. Ezeket az ARM South Great Plain Central Facility nevű, az USA középső részénél fekvő létesítményénél végzett mérések alapján tesztelték. A vizsgálat során a modellek pontosságában világos trend rajzolódott ki: a legjobb eredményeket a vékony, gyenge konvektív felhők (például Cirrus) esetén kapták, míg a legrosszabbakat az erős konvektív, bonyolult térszerkezetű felhőknél, ilyenek többek között a Cumulonimbus nembe sorolt formációk.

A tanulmány kimutatta, hogy a felhőtípusok explicit figyelembevétele 12–33%-os javulást eredményezhet az előrejelzések pontosságában, szemben azokkal a modellekkel, amelyek nem dolgoznak ilyen részletes adatokkal. A kutatók kiemelték: az ilyen fejlesztés kulcsfontosságú a napenergia rendszerbe történő hatékonyabb integrálása szempontjából, különösen a növekvő arányú megújuló energiaforrásokkal működő villamosenergia-hálózatok esetében.

A további finomítás érdekében a kutatócsoport a felhőinformációk közvetlen integrálását, a felhő-sugárzás kölcsönhatások pontosabb fizikai modellezését, valamint fejlettebb gépi tanulási módszerek alkalmazását javasolja.

 

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák