Egyéb
Breaking: Blink-182 a Sziget Mínusz Egyedik napján
A hazai fesztiválok kívnságlistáin évek óta élvonalban lévő Blink-182 – hosszú egyeztetés után – igent mondott a szervezőknek: augusztus 11-én, a Sziget Mínusz Egyedik napján a Nagyszínpadon lépnek majd fel. Ezzel tehát eldőlt, hogy lesz Mínusz Egyedik nap, sőt a szervezők további koncerteket is ígérnek erre a napra.
Kerekedik a Nulladik nap kínálata is: a napokban csatlakozott Casper, az A Day To Remember és Fedde le Grand – mindannyian az A38 felhozatalához. A fesztiválnapok programját pedig Cee Lo Green is erősíti majd a Nagyszínpadon és a friss hírek közt szerepel a Jimmy Eat World fellépése az A38-on. A 7 napos bérlet a Blink-re és a Nulladik napra is jó, amúgy pedig még május 1-ig olcsóbb a jegy. Érdemes sietni. Amerika egyik legnépszerűbb, több tíz milliós lemezeladási mutatókkal büszkélkedő poppunk bandája, a kaliforniai Blink-182 hosszú várakozás után először a Szigeten mutatja meg erejét Magyarországon népes és mindenre elszánt hazai rajongótáborának. Nincs két éve, hogy Travis Barkerék rövid ideig parkolópályán lévő zenekar alapításának huszadik évfordulóját ünnepelték, a buli azóta tart és végre hozzánk is elért; most jött el az idő, hogy a nyár legnagyobb fesztiválján egy frenetikus zúzás keretében élőben szólaljanak meg a betéve ismert punk slágerek: az All The Small Things, a First Date, az I Miss You, a Stay Together For The Kids és a The Rock Show.
Az ötszörös Grammydíjas amerikai ikon a karizmatikus férfi előadók egyike; slágergyáros dalszerző, kivételes hangú énekes, kreatív producer és filmcsillag. Cee Lo Green azon kevés, mármár szuperhősi képességekkel megáldott kortárs előadók közé tartozik, akik egyedi módon képesek egymással társítani a hiphop és a soul stílusjegyeit úgy, hogy ennek az ellenállhatatlan kohéziónak eredményeképpen karakteres, igényes, szexi és modern r&b zenék jöjjenek létre. Dalaival meghódította a slágerlistákat, zenéit milliók imádják, köztük sok magyar hívő is, hiszen számait a hazai rádiók is gyakorta játsszák.
A Jimmy Eat World keletkezése pillanatában a punk energiáit mozgósítva még világfelforgató terveket dédelgetett, de aztán rájöttek: szórakoztatóbbak és sikeresek, ha lassítanak egy kicsit a tempón. A zenekar korai demói után csak másfél évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a legmenőbb bandák közé kerüljenek. A Bleed American (Vérző amerikai) a JEW második mesterműve, és nemcsak azért, mert tökéletesen kiérlelt, kegyetlenül kritikus dalokat tartalmaz, hanem szinte prófétikus látomás az alig három hónap múlva bekövetkező 9/11ről. Ez volt az a lemez, amellyel nemcsak rajongótáborukat kápráztatták el, hanem vezette a Billboard modern rock listáját és platina fokozatot ért el. Az album terjesztését a New Yorki Ikertornyokat ért támadás után hosszú ideig szüneteltették, de ez csak megsokszorozta a mű kultikus erejét. A JEW töretlen karrierjét folytatva tavaly jelentette meg nyolcadik stúdióalbumát, a Damaget.
Benjamin Griffey, alias Casper sokoldalú, tehetséges és népszerű német rapper, énekesszövegíró. Megnyerő stílusának ereje a változatosságban rejlik, munkái fogást találnak a keményvonalas hip hopra fogékony arcokon, a markáns és elmés társadalomkritikát megfogalmazó szövegektől beinduló nagyokosokon, a műfaj rockosításától sem idegenkedő mindenevőkön és az érzelmesebb szenvedélyesebbpopulárisabb hangra gerjedő hangulatfüggőkön. Nevét második albumának megjelenésekor már egész Németországban ismerték, így nem csoda, a XOXO vezette a német lemezeladási listát, kiérdemelte az arany minősítést és az év legkiválóbb hiphop anyagai közt méltatták a kritikusok. Legfrissebb lemeze, a Hinterland tavaly augusztusban jött ki és szintén osztatlan sikert aratott.
Az A Day to Remember állandó fellépője a keményzenéket is befogadó, legnagyobb nemzetközi fesztiváloknak. Pörgős, izzasztó, a közönség biztonsági, féltve őrzött energiatartalékait is felszámoló zenéjük a húzós metalcore és a pattogós pop punk izgalmas egyvelege. ‘Best International Newcomer’ kategóriában nyertek a 2008as Kerrang! Awardson. Harmadik nagy volumenű munkájukkal, a Homesickkel nagy kereskedelmi sikert arattak, a 2009ben megjelent lemezből több százezer példányt adtak el csak az Egyesült Államokban, azonban ezt a teljesítményt az egy évvel később a What Separates Me From Youval rögtön felülmúlták. Eddig öt albummal jelentkeztek, aktuális prezentációjuk a 2013as Common Courtesy.
És végül érkezik a Szigetre a számos szakmai díjjal kitüntetett holland elektronikus zenész és producer, Fedde le Grand, aki minden ellentétes véleményt kizáróan hazája legkeresettebb DJ közé tartozik, kinek kegyeiért a legnagyobb nemzetközi bulik szervezői és popsztárok versengenek. Hosszú ideje minden évben előkelő helyen végez a világ legnagyobb DJit rangsoroló DJ Mag százas listáján, trackjei és remixei pedig a legkeresettebb anyagoknak számítanak a világhálón és azon túl.
Egyéb
A lándzsás útifű nemcsak köhögés ellen jó, kiváló modellnövény is
A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.
Gyakran előfordul, hogy egy adott növényfaj egymástól távol élő populációi között jelentős eltérések fedezhetők fel, többek között a növény magassága vagy a levél alakja és mérete között. Mindez azzal magyarázható, hogy a különféle környezeti tényezők – pl. a domborzat, talaj, hőmérséklet, fény, csapadék – különbözőképpen hatnak egy adott növényfajra a természetes elterjedési területének különböző pontjain, és megint másként azokon a területeken, ahova emberi behurcolás által került.
Arról azonban ez idáig csak jóval kevesebbet lehetett tudni, hogy mi történik mindeközben a növények gyökérzetével, hogyan változik azok hossza, átmérője. Az ismeretek bővítése érdekében a PlantPopNet nemzetközi populációökológiai hálózat végzett nagyléptékű vizsgálatokat, melynek egyik fontos forráspopulációja a MATE Georgikon Campus területén található lándzsás útifű állomány volt.
„Az üvegházi kísérlethez európai, észak-amerikai és ausztrál, tehát őshonos és nem őshonos populációkból származó lándzsás útifű magokat használtunk fel, és elsősorban arra kerestük a választ, hogy a gyökérjellemzők milyen mértékben változnak a populációk között, a felszín feletti (levél)tulajdonságokhoz viszonyítva” – mutat rá Dr. Bódis Judit, a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet egyetemi docense, a Functional Ecology szaklapban megjelent tanulmány magyar társszerzője.
Az eredmények alapján a gyökértulajdonságok ugyanolyan mértékű eltérést mutattak a populációk között, mint a levéltulajdonságok, sőt néha még nagyobbat is. Ugyanakkor ez a változatosság csak kismértékben volt magyarázható a magok eredeti származási helyével, a származási terület környezeti feltételeivel.
„Ugyan a magok nagyon eltérő környezetből származtak, a kísérleti növények egységesen reagáltak a kezelésekre: alacsonyabb vízellátottság esetén a gyökerek rövidebbek lettek, és viszonylag több biomasszát tartalmaztak, valamint a gyökér- és levéltömeg jelentősen nőtt a mikorrhiza gombákkal való beoltással. Érdekes módon a gombapartner kolonizációja nagyobb volt az alacsony vízellátottságú gyökerekben, ami arra utal, hogy az erőforrás-korlátozott környezetben nagyobb az együttműködés, és a növények kevesebb gyökeret hoznak létre” – magyarázta Dr. Bódis Judit.
A környezeti tényezők változásai tehát azonos válaszokat indukálhatnak egy adott faj esetében akkor is, ha a növények különböző forráspopulációkból származnak, és az adekvát válaszreakcióban jelentős támogatást kaphatnak a növények mikorrhiza gombapartnereiktől. Mint arra a kutatók rámutatnak, érdekes lenne a kísérleti körülmények után terepi viszonyok között is megerősíteni az eredményeket.
Forrás: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
A hozzászólás írásához bejelentkezés szükséges Bejelentkezés