

Zöldinfó
Csaknem 440 millió forintból fejleszti gyártókapacitását a használtruhák újrahasznosításával foglalkozó Texval Kft.
Csaknem 440 millió forintból fejleszti gyártókapacitását a használt ruhák kezelésével és újrahasznosításával foglalkozó Texval Kft. – közölte a társaság az MTI-vel.
A vállalat a fejlesztéshez a Széchenyi Terv Plusz programban 307,87 millió forint feltételesen vissza nem térítendő támogatást kapott. A társaság olyan gépet készíttet, amely alkalmas a használt ruhák válogatására, ezzel meggyorsítva a termelést. A közlemény szerint a technológiával növekedni fog a cég gyártókapacitása, ami munkahelyek létrehozását, további foglalkoztatást és nagyobb árbevételt fog eredményezni. Az algyői vállalat 2012-ben alakult. A társaság használt ruhák kezelésével és újrahasznosításával foglalkozik, aktívan hozzájárulva ezzel a hatékony környezetvédelemhez – írják weboldalukon. A Texval Kft-hez a használt ruhák Nyugat-Európából érkeznek és elsősorban Afrikába, Pakisztánba és Indiába exportálják a már átválogatott ruhatermékeket. A támogatott projekt részét képezi – a gépbeszerzés mellett – egy napelemes rendszer telepítése is, amellyel a vállalat karbonlábnyomát csökkentené, illetve egy képzés is, amellyel a társaság fejlesztené a csapatát. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a cég 2021-es nettó árbevétele 3,23 milliárd forint volt, egy évvel korábban pedig ez 2,16 milliárd forintot tett ki, 2021-ben 617 millió forint, míg 2020-ban 450,9 millió forint nyereséggel zártak.

Zöldinfó
AM: elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához és meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, valamint az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket – közölte az Agrárminisztérium (AM) kedden az MTI-vel.

Kiemelték: a stratégia olyan témákat helyez előtérbe, mint a védelemben részesülő területek hálózata, a természetes és természetközeli ökoszisztémákat károsító inváziós idegenhonos fajok visszaszorítása, illetve a fenntartható mezőgazdálkodás, erdőgazdálkodás, vad- és halgazdálkodás. A jelenleg elfogadott terv kiemelt feladatai közé tartozik továbbá a beporzók csökkenésének megállítása, az ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló képességének javítása, a zöld infrastruktúra hálózat elemeinek fejlesztése, illetve a biodiverzitást veszélyeztető szennyezések mérséklése – írták a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, Magyarország sokszínű természeti értékeinek hosszú távú megőrzése pedig elengedhetetlen a jelen és a jövő generációk jóllétének biztosításához. Emellett a biodiverzitás az élelmiszertermelés alapja, valamint nélkülözhetetlen a talajtermékenység és a beporzás biztosításában, a víz és a levegő tisztításában, miközben gyógyszer-alapanyagot és faanyagot is nyújt számunkra. Kiemelt szerepet játszik továbbá a katasztrófák, a járványok és betegségek elkerülésében, hatásainak enyhítésében, illetve a globális és a regionális klíma szabályozásában.
Magyarország egyedülálló és gazdag természeti értékei, a változatos adottságú és egyre többek által látogatott nemzeti parkok, a vadon előforduló, védett növény- és állatfajok és ezek természetes és természetközeli élőhelyei, az őshonos haszonállatok és növények, valamint az egyedi magyar táj és a hozzá kapcsolódó természeti és kulturális értékek mind hozzájárulnak Magyarország országimázsához – mutattak rá a közleményben. A természeti erőforrások védelme és a velük való bölcs gazdálkodás követendő elv, hiszen így biztosítható, hogy hosszú távon megmaradjon Magyarország gazdag és értékes természeti környezete és biodiverzitása, amely elengedhetetlen a magyar lakosság minőségi életéhez – tájékoztatott a szaktárca.