Kapcsolatfelvétel

Zöldinfó

Diákok és kutatók a fenntartható jövőért – Tanulmányi csapatversenyt hirdet az Akadémia

A klímaválság és a fenntartható fejlődés témakörében tanulmányi csapatversenyt hirdet a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a középiskolák 9-12. osztályos diákjainak.

Létrehozva:

|

A tanulmányi verseny célja, hogy erősítse a középiskolás korosztály tájékozottságát és vitakészségét a fenntarthatóság témájában, hiteles tudást adjon, és cselekvésre ösztönözzön – olvasható az MTA keddi közleményében.  közlemény szerint azért is fontos a fiatalok megszólítása és támogatása, mert ők szenvedik el a korábbi évtizedek technológiai fejlődésének, az idősebb generációk sok tekintetben pazarló életmódjának negatív következményeit. z MTA a szervezésen túl a verseny szakmai hátterét is biztosítja. A versenyfeladatok és a felkészülést segítő szakmai tartalmak kidolgozásában a terület kiváló kutatói, így Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, Bartholy Judit klímakutató vagy Boda Zsolt társadalomkutató vettek részt pedagógusokkal, oktatási szakértőkkel együttműködve.  2022. októbertől 2023. januárig tartó, magyar nyelvű tanulmányi versenyen magyarországi és határon túli, magyar nyelven (is) oktató középiskolák háromfős diákcsapatai mérhetik össze tudásukat.  verseny három fordulóból áll, amelyeken tesztelik a diákok lexikális és alkalmazott tudását, próbára teszik tájékozottságukat és kreativitásukat. A csapatok felkészülhetnek és versenyezhetnek önállóan, de igénybe vehetik felkészítő tanár segítségét is.  közlemény szerint a legjobban teljesítő csapatok és felkészítőik értékes tárgynyereményekben részesülnek, a győztes csapat és felkészítő tanára pedig többnapos szakmai utazást nyer a dél-franciaországi kísérleti erőműhöz, a magyar részvétellel is épülő ITER-hez. Díjat nemcsak a döntőben való részvételért, hanem – meghatározott tesztpontszám elérése esetén – fordulónként is lehet kapni.

A csapatok 2022. október 19-én 16 óráig nevezhetnek a versenyre, amely két online fordulóból és egy élőben megtartott döntőből áll.  döntőt az MTA Székházában rendezik meg 2023. január 14-én. Az eseményt az MTA élőben közvetíti a YouTube-csatornáján. A versenyről részletes tájékoztatás olvasható a verseny.mta.hu oldalon.  közleményben emlékeztettek arra, hogy az MTA 2021-ben indította el középiskolai alumni programját, amelynek célja, hogy az Akadémia köztestületének tagjai a középiskolások körében népszerűsítsék a tudományos és kreatív gondolkodást. Freund Tamás felhívására eddig a 18 ezer fős köztestület csaknem 1700 tagja vállalta, hogy akár saját középiskolájában, akár más hazai vagy határon túli középiskolában előadást tart. A programhoz eddig több mint 100 iskola csatlakozott 200-nál is több előadással. int a közleményben írták, az MTA az Alumni Programon keresztül idén kitüntetett figyelmet szentel a klímaváltozás és fenntarthatóság problémájának. A szakterület kutatói által kidolgozott, folyamatosan bővülő, változatos tartalomcsomag videókkal, infografikákkal, szöveges segédanyagokkal és hiteles szakirodalmi forráslistákkal segíti a téma alapos megismerését, valamint a tanulmányi versenyre való felkészülést.

 

mti

 

Advertisement

Zöld Energia

Ingyen napelem: felpörögtek a kifizetések

A február eleji helyzethez képest megduplázódott a napelemes pályázatok kifizetési száma.

Létrehozva:

|

Szerző:

Látványosan megugrott a lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat kifizetési száma – számol be a Portfolio. Mint ismeretes, 2021 végén indult el az a program, amelyben 100 százalékos vissza nem térítendő támogatást nyújtanak az alacsonyabb jövedelmű háztartások számára. A pályázat első fordulója bő egy éve zárult le, az elbírálás és a kifizetés viszont durva csúszást tapasztalt. Ez az igénylők számára többek között azért kellemetlen, mert azóta sokat drágult a napelemes rendszerek telepítése, az eredeti támogatási összeg mellé így gyakran önerőre is szükség van.

Egy hónapja még csak 3626 olyan nyertes volt, akiknél megtörtént az (előleg) kifizetés, összesen 6 milliárd forint összegben. Március 7-én ugyanakkor már 7934 ilyen nyertest mutatnak a pályázati adatok, ezekre a projektekre eddig 14,3 milliárd forintot adtak. Ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt több mint megduplázódott a kifizetések darabszáma és összege. Január végén egyébként még csak 41 esetben, 78 milliós összegben érkezett meg a támogatást, ezt akkor maga Gulyás Gergely is szánalmas és borzalmas teljesítménynek nevezte.

A pályázat első ütemében 35 ezer igénylő nyert, számukra elvileg 122 milliárd forintot kellene kifizetni. Ez azért jól jelzi, hogy bár felpörgött a támogatások megadása, azért még rengeteg a tennivaló.

Hogy a program következő szakasza pontosan mikor nyílik, az kérdéses, az Energiaügyi Minisztérium február elején még azt közölte, hogy szükség esetén fog újabb fordulót elindítani. A kormány akkor bejelentette, hogy ennek érdekében módosítja majd a pályázat keretösszegét, felülvizsgálja a fajlagos költségeket, valamint leegyszerűsíti az elszámolást. Utóbbinak köze lehet a felpörgött kifizetéseknek.

A második kör megnyitása valószínűleg azután történhet meg, hogy már megvannak a 2022-es NAV szja-bevallási adatok. A program az országos átlagjövedelem alatti körnek szól, a célkitűzés alapvető volt a kormány és az Európai Bizottság megállapodásában. A pénz az EU helyreállítási alapjából jön, így a forrásfelhasználást szigorú keretek szabályozzák.

Advertisement
Tovább olvasom

Ezeket olvassák

© 2022 zoldtrend.hu | Minden jog fenntartva!