

Zöld Energia
Egyetlen eszköz határozza meg a napelemes rendszere hatékonyságát!
A napelemes rendszerek teljesítményét az inverter típusa határozza meg, amely az egyenáramot váltakozó árammá alakítja, és biztosítja a fogyasztók energiaellátását.
A napelemrendszerek hatékonyságát nagymértékben befolyásolja az inverter típusa és minősége. Az inverter kulcsfontosságú eleme a rendszernek, mivel átalakítja a napelemek által termelt egyenáramú villamos energiát váltakozó árammá, amely az otthoni háztartási eszközök számára közvetlenül felhasználható. Az inverter életbevágó szerepet tölt be az energiaátalakításban és a napelemrendszer működésének felügyeletében, írta a portfolio.hu. Amennyiben egy napelempanel hibás, a rendszer továbbra is üzemképes marad, viszont az inverter meghibásodása az egész rendszer leállását okozhatja. A modern hibrid inverterek emellett az intelligens energiagazdálkodásban is részt vesznek, szabályozzák a betáplálást az energiatárolókba és az energiahálózatba.
Két fő típusú invertert különböztetünk meg: szimmetrikus és aszimmetrikus inverterek.
Szimmetrikus inverter: A szimmetrikus inverter egyenletesen osztja el az energiát a háromfázisú rendszer fázisai között, ami azt jelenti, hogy mindegyik fázison azonos teljesítőképességgel dolgozik. Ez az opció azonban kevésbé hatékony, ha az egyes fázisok terhelése jelentősen eltér egymástól.
Aszimmetrikus inverter: Az aszimmetrikus inverter képes arra, hogy az energiát dinamikusan ossza szét a különböző fázisok között, amely nagyobb rugalmasságot biztosít az energiafelhasználásban. Ez a megoldás különösen előnyös akkor, ha a háztartásban a fázisok fogyasztása egyenlőtlen.
Hogyan befolyásolja az inverter a hatékonyságot?
A rendszer működési hatékonysága szorosan összefügg az inverter típusával. Az aszimmetrikus inverterek lehetővé teszik, hogy a napelemes termelés és a háztartás fogyasztási igényei között optimális egyensúly jöjjön létre. Ezáltal csökkenthető a hálózati energiafelhasználás, hiszen a megtermelt felesleges energiát az akkumulátorba tölthetjük, illetve a betáplálás a hálózatba is lehetséges.
Milyen pénzügyi előnyei vannak az aszimmetrikus invertereknek?
Az aszimmetrikus inverterek használata kevesebb hálózati kapacitás lekötését igényli, ami költségmegtakarítást eredményezhet. Ezáltal a fogyasztók hatékonyabban tudják használni a napelemes rendszerüket, csökkentve az energiaköltségeket. Ezzel szemben a szimmetrikus inverterek esetében a hálózati fogyasztás magasabb lehet, mivel a rendszer nem képes rugalmasan elosztani az energiát a fázisok között.
Melyik megoldást érdemes választani?
A háztartás egyedi fogyasztási szokásai határozzák meg, hogy melyik inverter a legideálisabb megoldás. Az aszimmetrikus inverter ideális, ha a háztartás fázisonkénti fogyasztása jelentősen eltérő, míg a szimmetrikus inverter akkor javasolt, ha a fázisonkénti fogyasztás kiegyensúlyozott. Az inverter típusának megválasztása kulcsfontosságú a rendszer hatékonysága, költséghatékonysága és a háztartás energiafüggetlensége szempontjából.

Zöld Energia
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!
A MEKH 2025. április 1-től további körzetekben engedélyezi a HMKE-k betáplálását, így már a telepített rendszerek 99,2%-a csatlakozhat a hálózatra.

Spóroljon a villanyszámláján! Kérje ingyenes napelem kalkulációnkat itt! (x)
A villamos energia elosztói engedélyesek adatszolgáltatásai alapján a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2025. április 1-jétől újabb körzetekben engedélyezi a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) hálózati betáplálását, és frissítette a betáplálási lehetőség ellenőrzésére szolgáló adatbázisát. A vonatkozó kormányrendelet* értelmében 2024. január elsejétől egyes, 2022. november 1-jét követően zárolt körzetekben ismét lehetőség nyílt a HMKE-k hálózati betáplálására. Az áramkörök feloldásáról a MEKH az elosztói engedélyesek adatszolgáltatásai alapján hoz döntést, melynek során elsődleges szempont a feszültségingadozások megelőzése, garantálva ezzel a villamosenergia-fogyasztók személy- és vagyonvédelmét, ellátásbiztonságukat, illetve berendezéseik biztonságát. Az elosztók az elmúlt időszakban elvégzett hálózatinfrastruktúra-fejlesztések eredményeként további 2 540 áramkör zárolás alóli feloldását javasolták, ami újabb HMKE-üzemeltető felhasználók számára teszi lehetővé a megtermelt és az adott pillanatban nem elfogyasztott villamos energia hálózati betáplálását.
Az újonnan megnyitásra kerülő áramkörökkel együtt országszerte az áramkörök több mint 93 százalékát nem érintik a zárolások, tehát az összes telepített HMKE 99,2 százaléka már feltáplálhat a villamosenergia-hálózatra.
A MEKH által üzemeltetett honlapon (https://napeleminfo.mekh.hu) a felhasználók a mérési pont azonosítójuk (POD azonosító) megadásával egyszerűen és gyorsan lekérdezhetik, hogy április 1-jétől esetükben van-e lehetőség a betáplálásra.
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Komplett napelemes szettet dobtak piacra, magunk is telepíthetjük!
-
Zöld Energia6 nap telt el a létrehozás óta
Az energiatárolás jövőjét hozza el egy brit fejlesztés
-
Zöld Energia4 nap telt el a létrehozás óta
Nem erre számítottak a napelemek vizsgálatakor a kutatók!
-
Zöldinfó1 hét telt el a létrehozás óta
Új olajmezőt fedezett fel a Mol a Dunántúlon
-
Zöld Energia12 óra telt el a létrehozás óta
Betáplálási lehetőség nyílik meg a napelemes háztartásoknak!